– Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes NFZ. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.
W rzeszowskim oddziale NFZ dostępne są już samoobsługowe kioski profilaktyczne, w których można na miejscu wykonać najważniejsze pomiary, określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.
– Zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie, jest celem wszelkich działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Pamiętać musimy, że zdrowe społeczeństwo to suma zdrowia poszczególnych obywateli. Dlatego należy podejmować działania prospołeczne z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Dzisiejsze społeczeństwo wykazuje coraz wyższą świadomość prozdrowotną, a także ceni sobie wygodę, dostępność, indywidualność i wysoką jakość badań profilaktycznych – wyjaśnia dr Joanna Błajda nauczyciel akademicki i promotor zdrowia.
Kioski profilaktyczne umożliwią wykonanie pomiarów wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała – BMI, składu ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. To podstawowe pomiary, niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.
Reklama
Mimo że kiosk jest samoobsługowy, na miejscu dostępny będzie także profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary. Doradcy udzielą też informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i wyjaśnią, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są: program Profilaktyka 40 PLUS, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 oraz plany żywieniowe dostępne na portalu diety.nfz.gov.pl.
Konsultant pomoże także założyć profil zaufany i aktywować internetowe konto pacjenta. Dzięki niemu zainteresowany otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub pocztą elektroniczną, otrzyma e-skierowanie, będzie mógł udostępnić lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach, pobrać unijny certyfikat COVID czy sprawdzić historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane dostępne są również w aplikacji mobilnej MojeIKP.
Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym wystarczy zapisać się na wizytę przez stronę internetową Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub telefonicznie – pod bezpłatnym całodobowym numerem 800 190 590.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz