Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

W Rzeszowie zamontowano kolejne budki dla jerzyków

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Ponad 130 kolejnych budek dla jerzyków pojawiło się na ścianach budynków administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Licząc z tymi powieszonymi jesienią ubiegłego roku, jest ich już łącznie 157.

W Rzeszowie trwa wiosenne wieszanie budek dla jerzyków. W akcję zaangażowane są wszystkie Rejony Obsługi Mieszkańców rzeszowskiego MZBM. Nowe budki dla jerzyków pojawiły się na budynkach przy ul. Bardowskiego 2, Kilińskiego 1, Króla Kazimierza 25, Kopernika 14, Okrzei 8 – 28, Bożniczej 6 – 30 oraz przy Zamkniętej 5.

O wieszanie budek dla jerzyków apelował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Docelowo w ramach akcji prowadzonej przez MZBM, na ścianach administrowanych budynków pojawi się blisko pół tysiąca budek lęgowych. -  400 budek przekazał nam Urząd Miasta Rzeszowa – mówi Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy rzeszowskiego MZBM.

Jerzyk jest naturalnym wrogiem komarów. Potrafi dziennie zjeść ich około 20 tysięcy. W ostatnich latach liczba tych ptaków znacznie się zmniejszyła. By ratować ich populację w miastach zaczęto wieszać dla nich budki lęgowe.
Reklama
Ornitolodzy radzą, że budki najlepiej jest wieszać od wschodniej lub północnej strony budynków. Te na ścianie budynku przy Leszczyńskiego zawisły od strony północnej. Budki powinny wisieć możliwie jak najdalej od okien lub na ścianie bez okien, co najmniej 5 metrów nad ziemią bo ten ptak potrzebuje dużo przestrzeni by odpowiednio złapać poziom lotu po wyskoczeniu z budki. Ornitolodzy dodają, że warto wieszać co najmniej kilka budek na jednej ścianie bo jerzyki to ptaki stadne. Niemal całe życie spędzają w locie i nie niszczą elewacji budynków. Potrafią w ciągu doby przelecieć nawet 800 kilometrów. Na zimę odlatują. Młode jerzyki wracają do nas z Afryki – do miejsc gdzie przyszły na świat - dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej czyli po dwóch latach.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Straż Miejska kontrolowała dym z domowych kominów przy pomocy drona

RZESZÓW. Od osiedli Zalesie i Przybyszówka zaczęły się kontrole dymu wydobywającego się z domowych kominów. Straż Miejska używa do tego drona. W czterech miejscach mogło dojść do nadużyć.

Rzeszów

W niedzielę kolejna akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. W niedzielę 5 grudnia Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Centrum Medycznym LUX MED, przeprowadzi na terenie urzędu kolejną akcję szczepień ochronnych przeciw COVID-19. 

Rzeszów

Miejskie drzewa będą badane tomografem

RZESZÓW. Prezydent Fijołek zdecydował o zakupie tomografu dźwiękowego do badania drzew z terenu Rzeszowa. Dzięki urządzeniu łatwiej będzie zadbać o stan najcenniejszych z nich.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc honorowym obywatelem miasta

RZESZÓW. Niemal jednogłośnie rzeszowscy radni przyznali Tadeuszowi Ferencowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Przeciwni byli jedynie dwaj radni PiS.

Rzeszów

W czwartek otwarcie nowego mostu na Przyrwie. Będzie mniej utrudnień na os. 1000-lecia

RZESZÓW. Już w ten czwartek otwarty dla ruchu zostanie nowy most na Przyrwie, w ciągu ulicy Siemieńskiego. Nowa przeprawa została poszerzona do trzech pasów ruchu.

Rzeszów

"Rzeszów przeciwko przemocy". Miasto włącza się w ogólnopolską akcję

RZESZÓW. W Rzeszowie ruszyła akcja „Rzeszów przeciwko przemocy”. W jej ramach zaplanowano szereg działań, mających na celu pomoc ofiarom przemocy i wyczulenie mieszkańców na ten problem.

Rzeszów

Duża operacja budowlana na ul. Batorego. "Jest to drugie w historii Rzeszowa tak duże tego typu przedsięwzięcie"

RZESZÓW. 16 betoniarek brało udział w betonowaniu płyty dennej wiaduktu w ciągu ul. Batorego.

Rzeszów

Sto operacji z udziałem robota da Vinci w KSW nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyła się właśnie 100. operacja wykonana przy pomocy robota da Vinci, wykorzystywanego przy zabiegach na raka prostaty.

Reklama