Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstaną cztery kolejne ogrody kieszonkowe

Dodano:

Na zdj. Fragment terenu w rejonie ul. Szkolnej i Gajowej, na którym ma powstać jeden z czterech nowych ogrodów kieszonkowych / fot. RESinet.pl
Na zdj. Fragment terenu w rejonie ul. Szkolnej i Gajowej, na którym ma powstać jeden z czterech nowych ogrodów kieszonkowych / fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Do końca roku w Rzeszowie przybędzie kilkaset arów zielonych terenów rekreacyjnych. Miasto planuje stworzyć nowe ogrody kieszonkowe, które uatrakcyjnią m.in. osiedla Nowe Miasto, Biała oraz Baranówka. Oprócz zieleni, znajdą się tam także się siłownie plenerowe i atrakcje dla dzieci.

Pierwsza z zielonych inwestycji pn. Arkadia, powstanie na osiedlu Drabinianka, w sąsiedztwie szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego. Trwa przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.  

Projekt zakłada budowę parku z alejką, ławkami oraz stojakami na rowery. Teren zostanie wzbogacony kwitnącymi rabatami bylinowymi oraz drzewami ozdobnymi. Jednym z elementów Arkadii będzie plac zabaw, wyposażony m.in. w  tyrolkę, huśtawki oraz piaskownicę z elementami zabawowymi. Zamontowane zostaną również inne urządzenia zabawowe zabawowe oraz muzyczne.

Więcej na temat tej inwestycji przeczytasz TUTAJ.

Od kilku dni trwa również przetarg na wybór wykonawcy czterech kolejnych ogrodów kieszonkowych, które powstaną na osiedlach: Nowe Miasto, Biała, Baranówka oraz Pobitno. Inwestycje będą realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wybrana firma w pierwszej kolejności opracuje dokumentację, a następnie wybuduje ogrody.
 
– Zależy mi na tym, aby rzeszowianie mieli jak najłatwiejszy dostęp do takich terenów. Dlatego też w tym roku kontynuujemy tworzenie zielonych przestrzeni dla mieszkańców. Powstanie ich w sumie aż siedem – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Poniżej kilka szczegółów na temat każdej z planowanych inwestycji:
 

Ogród kieszonkowy w rejonie ulicy Tarnowskiej na os. Baranówka

Zajmie powierzchnię ok 60 arów. Przestrzeń zostanie podzielona na cztery strefy: ogród deszczowy, strefę sportowo – rekreacyjną, strefę naturalistyczną z elementami małej architektury oraz strefę relaksu wyposażoną w ławki,  ławkoleżaki, huśtawki oraz żagle przeciwsłoneczne. Strefy będą połączone ciągiem pieszym. W ogrodzie pojawi się również roślinność: drzewa, krzewy, byliny i łąka kwietna.


Ogród kieszonkowy w rejonie ulicy Szkolnej i Gajowej na os. Pobitno

Powstanie na terenie zielonym o powierzchni 60 arów, znajdującym się w rejonie ZSP nr 12 i Przedszkola Publicznego nr 8. Znajdzie się w nim m.in. strefa z urządzeniami zabawowymi oraz siłowymi dla dzieci, park leśny oraz naturalna scena. Zamontowane zostaną elementy małej architektury (kosze na śmieci, stojaki dla rowerów, ławki, itp.) Strefy będą połączone ciągami pieszymi oraz schodami terenowymi i pochylniami.
Reklama
 
W ogrodzie pojawia się również drzewa, krzewy, trawy ozdobne i byliny.
 

Ogród kieszonkowy w rejonie ulic Rejtana i Kopisto na os. Nowe Miasto

Powstanie na działkach znajdujących się w sąsiedztwie ogrodzonego miejskiego placu zabaw i centrum Millenium Hall. Jego powierzchnia wyniesie 30 arów.  Park będzie podzielony na dwie strefy:

-  strefa zieleni niskiej – znajdzie się tu miejsce także dla ogrodu deszczowego i łąki kwietnej
- przestrzeń z ławkami, hamakami, leżakami, stołami do szachów, domkami wiklinowymi, kostkami wiedzy oraz dużym urządzeniem zabawowym dla dzieci.

Zaplanowane jest także ustawienie stojaków rowerowych. W tym parku posadzonych zostanie ponad 5 tys. roślin, w tym ponad 50 drzew.
 

Ogród kieszonkowy w rejonie ulicy Karola Wojtyły na os. Biała

Ogród kieszonkowy na osiedlu Biała powstanie przy ul. Karola Wojtyły, w siąsiedztwie obecnego placu zabaw i siłowni plenerowej. Będzie podzielony na strefy: z urządzeniami zabawowymi (m.in. wieża ze zjazdem linowym), wypoczynkowo-edukacyjną (m.in. kostki wiedzy, domki dla owadów) i sportową, z boiskiem do gry w piłkę nożną, bramkami i piłkochwytami). Zamontowane zostanie oświetlenie solarne, powstanie też łąka kwietna.

Realizacją tych czterech zielonych przestrzeni ma zająć się jedna firma. Przetarg został już ogłoszony. Otwarcie ofert nastąpi 20 marca.



 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przy ul. Iwonickiej w Rzeszowie powstaje nowy chodnik

RZESZÓW. Inwestycja realizowana jest w ramach tzw. „kontraktu osiedlowego”, który prezydent Konrad Fijołek zawarł z mieszkańcami osiedla.

Rzeszów

Nowe lokale na lotnisku w Jasionce - ekskluzywny sklep i dwie kawiarnie

RZESZÓW/JASIONKA. Firma Baltona otworzyła w terminalu lotniska w Jasionce trzy nowe punkty usługowe – ekskluzywny sklep Baltona Ministore oraz dwie kawiarnie Cavarious.

Rzeszów

Otwarto łącznik drogi ekspresowej S-19 w powiecie rzeszowskim

RZESZÓW. W środę, 16 sierpnia br. odbyło się oficjalne otwarcie łącznika drogi ekspresowej S-19 od węzła Rzeszów-Południe do drogi krajowej nr 19 w Boguchwale. Inwestycję zrealizował Powiat Rzeszowski.

Rzeszów

Najstarsza podstawówka w Rzeszowie będzie miała nowy dach

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił przetarg na wykonanie nowego dachu na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza, znajdującej się w ścisłym centrum miasta.

Rzeszów

W Rzeszowie powstają nowe przejazdy rowerowe

RZESZÓW. Trwa budowa nowych przejazdów dla rowerzystów. Wykonawcą robót jest Zakład Usługowo – Produkcyjny ELSTOP z Nowego Sącza. Wartość inwestycji  to ponad 1,6 mln zł.

Rzeszów

Trwa przebudowa odcinka ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Obecnie prowadzona jest najtrudniejsza część inwestycji – wymiana gruntu, którego nośność jest zbyt słaba. Bez tej operacji przebudowa i poszerzenie odcinka ul. Wyspiańskiego nie byłoby możliwe.

Rzeszów

Nowa część szkoły na os. Staromieście już zadaszona

RZESZÓW. Rozbudowa szkoły przy ul. Skrajnej w Rzeszowie przebiega zgodnie z harmonogramem. Gotowa jest już konstrukcja dachu zarówno na nowej hali sportowej jak i na budynku dydaktycznym.

Rzeszów

Rzeszów będzie miał Strategię Rozwoju Publiczności Sektora Kultury

RZESZÓW. Dokument nie tylko nakreśla kierunki w jakich w przyszłości będzie rozwijała się kultura, porządkuje działania kulturalne w mieście ale stanie się również bazą przy ubieganiu się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Reklama