Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

W ratuszu gościła firma budująca monorail. Marcin Warchoł ma pomóc w realizacji tematu

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Do Rzeszowa przyjechała firma odpowiedzialna za budowę kolejki nadziemnej w chińskim mieście Chongqing, deklarując chęć uczestnictwa w przetargu na realizacje inwestycji. Zastępca prezydenta wyjaśnia co należy zrobić, aby możliwe było w Polsce budowanie kolejek jednoszynowych, a Marcin Warchoł obiecuje pomóc w przyśpieszeniu tych prac.

Ratusz nie ustaje w próbach, aby monorail wreszcie znalazł się w przestrzeni publicznej miasta. Choć do samej realizacji inwestycji droga jest jeszcze daleka, to władzom miasta nie można odmówić zaangażowania w temacie, o czym świadczy m.in. ubiegłotygodniowa wizyta chińskiej firmy oraz zapewnienia Marcina Warchoła, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, który kandyduje w tegorocznych wyborach.

„Przedstawiciele firmy przyjechali sami, oczywiście wcześniej powiadamiając nas. Był pan prezes firmy [CRRC Qingdao Sifang CO. – przyp. red.] i przedstawili ofertę, że chcą budować [monorail – przyp. red.]. Nie ukrywam, że z panem ministrem Warchołem i z panem ministrem Ziobro rozmawialiśmy i pan minister Warchoł zobowiązał się, że przygotuje przepisy, które będą umożliwiały wprowadzenie takiego systemu transportu w Polsce” – wyjaśniał Tadeusz Ferenc, prezydent miasta.



Firma, która przyjechała do Rzeszowa nie znalazła się tutaj przypadkiem, a w wyniku rozmów jakie zastępca prezydenta Marek Ustrobiński prowadził podczas Smart China Expo 2019 w Chongqing, gdzie uczestnicy mogli m.in. oglądać monorail poruszający się po mieście. Za jego budowę było odpowiedzialna firma, z którą spotkały się władze miasta.
Reklama
„Z tą firmą spotkałem się w Chongqing, oni też budowali w tym mieście najdłuższą linie monoraila na świecie, a ponieważ w Polsce odbywają się też targi dotyczące kolejnictwa, skorzystali z okazji i delegacja, która gościła w Polsce przybyła do Rzeszowa, z deklaracją, że  coś takiego mogą zbudować. Wyrazili chęć uczestniczenia w przetargu, uczestniczenia w projektowaniu” – tłumaczy Marek Ustrobiński.

Nie należy mówić na dzień dzisiejszy o jakimkolwiek przetargu, gdyż przepisy w Polsce nie uwzględniają póki co wprowadzenia takiego środka komunikacji. Na dzień dzisiejszy poza planami miasta nie znane są ani daty realizacji przedsięwzięcia, ani jego szacunkowy koszt. Dodajmy, że kolejka nadziemna w Chongqing powstała w 2004 roku, a ciekawostką jest przebieg linii, która przechodzi m.in. przez 19-piętrowy budynek, wjeżdżając do niego pomiędzy 6 i 8 piętrem. Linia liczy ok. 31 km.

„Jeżeli chodzi o przepisy, to jest tylko wzmianka w transporcie publicznym, że dopuszcza się coś takiego, natomiast przepisów wykonawczych, certyfikatów nie ma. Mam nadzieje, że prace prowadzone przez jednostki naukowo-badawcze  i krajowe zmierzają w tym kierunku, aby dopracować przepisy, które upoważnią nas to tego, żeby taki pojazd mógł przewozić pasażerów w Polsce” – tłumaczy zastępca prezydenta.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bilety MPK będą droższe. Nowe ceny mogą wejść w życie już w sierpniu

RZESZÓW. Cena normalnego biletu jednoprzejazdowego ma wzrosnąć z 3 do 3,60 zł.

Rzeszów

Ukryli narkotyki w zbiorniku paliwa. Zatrzymano czterech mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W zbiornikach paliwa znaleziono substancje o nazwie 3 MMC.

Rzeszów

Stephane Antiga rozpoczyna z "wysokiego C". Pożegnał dziewięć zawodniczek

RZESZÓW. Klub pożegnał się z Helene Rousseaux, Mają Tokarską, Barbarą Zakościelną, Petyą Barakovą, Agatą Sawicką, Dorotą Medyńską, Agnieszką Rabką, Kingą Hatalą, Evą Yanevą

Rzeszów

Ruszył kolejny przetarg na projekt rozbudowy ronda Pobitno

RZESZÓW. Zgodnie z wytycznymi, dokumentacja powinna być gotowa 31 maja 2020 roku.

Rzeszów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny miałby powstać w Świlczy. Całkowity koszt inwestycji może wynieść 900 mln zł

RZESZÓW. Wzorem dla placówki miałyby być podobne ośrodki stworzone w Szwecji i Australii.

Rzeszów

Drzewo bzu czarnego z Rzeszowa z szansą na tytuł Drzewa Roku 2019

RZESZÓW. Laureat z Rzeszowa znajduje się przy ul. Grodzisko 5.

Reklama