Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

W poniedziałek przed Urzędem Wojewódzkim protest przeciwko rzezi dzików

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Organizacja Fundacji Viva Akcja dla Zwierząt w najbliższy poniedziałek rozpocznie protest pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Sprzeciwiają się decyzji Ministerstwa Środowiska odnośnie zgody na wystrzał dzików, jakoby miało to pomóc w walce z wirusem ASF.

Nie ma chyba nikogo, kto ostatnimi czasy nie słyszałby o decyzji Ministerstwa Środowiska, który wydał zgodę na masowy wystrzał dzików, jako element walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

W piśmie do łowczych, Ministerstwo Środowiska nakazuje „maksymalne obniżenie liczebności populacji”. Rzeź ma mieć charakter polowań zbiorowych, które rozpoczną się 12 stycznia. Warto dodać, że decyzję Ministerswa Środowiska zaakceptowało również Ministrstwo Rolnictwa, a opinie w tej sprawie wydał Państwowy Instytut Weterynarii.

"Należy zaznaczyć iż podejmowane obecnie działania ograniczenia populacji dzików były poddane wielokrotnym analizom na podstawie doświadczeń z innych państw, gdzie pomimo prowadzonego odstrzału obserwowano gwałtowny przyrost ich liczby, np. Niemcy czy Francja. Zgodnie z aktualnymi danymi w samych Niemczech w sezonie łowieckim 2017/2018 odstrzelono 836 865 tys. dzików, co daje aż o 42% wyższą wartość niż w poprzednim sezonie" - czytamy w opinii PIW.
Reklama
W związku z powyższym organizacja Viva Akcja dla Zwierząt zorganizuje w Rzeszowie protest. Rozpocznie się on 14 stycznia o godz. 18.00 pod Urzędem Wojewódzkim na ul. Grunwaldzkiej.

„Ten absurdalny i zgubny w skutkach plan nie ma żadnego uzasadnienia w Strategii zwalczania ASF we wschodniej części Unii Europejskiej i w rekomendacjach Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności. To polityczny mord i hekatomba dla dzikiej przyrody, w imię rozgrywania politycznych interesów, dla których dzik stał się kozłem ofiarnym. Nie możemy do tego dopuścić!” – czytamy w oświadczeniu Viva Akcja dla Zwierząt.

Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. ASF obliczyło, że w 2014 stwierdzono 46 przypadków ASF, w 2015 -  67 przypadków ASF, w 2016 – 76 przypadków, w 2017 – 724 przypadki a w 2018 aż 2627 przypadków.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

7,6 mln zł za rozbudowę budynku AL Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska planuje rozbudowę budynku AL. Roboty budowlane miałyby się rozpocząć najpóźniej w marcu, a na samą inwestycje zamierzają przeznaczyć 7,6 mln zł.

Rzeszów

Rozpoczął się cykl spotkań traktujących o Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. O Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej rozmawiano w Urzędzie Marszałkowskim.

Rzeszów

Protest w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Pracownicy są niezadowoleni z płac

RZESZÓW. Pracownicy manifestują swoje niezadowolenie z niskich płac nosząc żółte wstążki na znak ogólnopolskiego protestu.

Rzeszów

21 stycznia rozpoczną się konsultacje w sprawie zmiany granic Rzeszowa

RZESZÓW. Decyzje o zmianie granic zapadną do końca lipca.

Rzeszów

W sobotę uruchomią syreny alarmowe

RZESZÓW. Syreny zabrzmią 19 stycznia o godzinie 12.00.

Rzeszów

Poszukiwania 25-latka zakończone. Mężczyzna skontaktował się z rodziną

RZESZÓW. O poszukiwaniach 25-latka informowaliśmy w środę. 

Rzeszów

Podpisano umowę na odbiór śmieci w 2019 roku. Decyzja zapadła bez konsultacji z prezydentem

RZESZÓW. „Dyrektor MPGK podpisał umowę nie konsultując się z prezydentem” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Zmiany na WSPiA. Pojawili się m.in. nowi prodziekani

RZESZÓW. Na uczelni pojawią się nowi Dziekani-Dyrektorzy Kolegiów Dydaktycznych ich zastępcy oraz pełnomocnicy Rektora.

Reklama