Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

W poniedziałek przed Urzędem Wojewódzkim protest przeciwko rzezi dzików

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Organizacja Fundacji Viva Akcja dla Zwierząt w najbliższy poniedziałek rozpocznie protest pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Sprzeciwiają się decyzji Ministerstwa Środowiska odnośnie zgody na wystrzał dzików, jakoby miało to pomóc w walce z wirusem ASF.

Nie ma chyba nikogo, kto ostatnimi czasy nie słyszałby o decyzji Ministerstwa Środowiska, który wydał zgodę na masowy wystrzał dzików, jako element walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

W piśmie do łowczych, Ministerstwo Środowiska nakazuje „maksymalne obniżenie liczebności populacji”. Rzeź ma mieć charakter polowań zbiorowych, które rozpoczną się 12 stycznia. Warto dodać, że decyzję Ministerswa Środowiska zaakceptowało również Ministrstwo Rolnictwa, a opinie w tej sprawie wydał Państwowy Instytut Weterynarii.

"Należy zaznaczyć iż podejmowane obecnie działania ograniczenia populacji dzików były poddane wielokrotnym analizom na podstawie doświadczeń z innych państw, gdzie pomimo prowadzonego odstrzału obserwowano gwałtowny przyrost ich liczby, np. Niemcy czy Francja. Zgodnie z aktualnymi danymi w samych Niemczech w sezonie łowieckim 2017/2018 odstrzelono 836 865 tys. dzików, co daje aż o 42% wyższą wartość niż w poprzednim sezonie" - czytamy w opinii PIW.
Reklama
W związku z powyższym organizacja Viva Akcja dla Zwierząt zorganizuje w Rzeszowie protest. Rozpocznie się on 14 stycznia o godz. 18.00 pod Urzędem Wojewódzkim na ul. Grunwaldzkiej.

„Ten absurdalny i zgubny w skutkach plan nie ma żadnego uzasadnienia w Strategii zwalczania ASF we wschodniej części Unii Europejskiej i w rekomendacjach Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności. To polityczny mord i hekatomba dla dzikiej przyrody, w imię rozgrywania politycznych interesów, dla których dzik stał się kozłem ofiarnym. Nie możemy do tego dopuścić!” – czytamy w oświadczeniu Viva Akcja dla Zwierząt.

Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. ASF obliczyło, że w 2014 stwierdzono 46 przypadków ASF, w 2015 -  67 przypadków ASF, w 2016 – 76 przypadków, w 2017 – 724 przypadki a w 2018 aż 2627 przypadków.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 2, 3 i 8 maja 2023 r. w Rzeszowie odbędą się majowe uroczystości patriotyczne, do udziału w których zapraszają Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Komunikacja miejska w Rzeszowie. Bilet 60-minutowy zamiast 40-minutowego

RZESZÓW. Od czerwca br. w autobusach komunikacji miejskiej zacznie obowiązywać nowy bilet jednorazowy. Dotychczasowy bilet 40-minutowy, zostanie zastąpiony biletem 60-minutowym.

Rzeszów

Wypadek na al. Sikorskiego. Samochód potrącił kobietę na hulajnodze

RZESZÓW. 39-letnia kobieta doznała obrażeń ciała i karetką pogotowia została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

Bezpłatna opieka dla osób z niepełnosprawnościami w Rzeszowie. Są wolne miejsca w Donum Corde

RZESZÓW. Opiekunowie lub członkowie rodziny osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mogą skorzystać z całodobowej opieki wytchnieniowej. Bliskim zajmą się na jakiś czas pracownicy ośrodka Donum Corde w Budach Głogowskich.

Rzeszów

W maju ruszają pokazy specjalne fontanny multimedialnej [HARMONOGRAM]

RZESZÓW.  W tym sezonie zaplanowano 10 pokazów specjalnych. Ponadto będę również pokazy codzienne.

Rzeszów

30 mln zł na Wisłokostradę. Umowa podpisana

RZESZÓW. Dotacja będzie pochodziła z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Kwota ta uzupełni przyznane wcześniej na tę inwestycję 65 mln zł z programu Polski Ład.

Rzeszów

Wróciły loty z Rzeszowa do Monachium

RZESZÓW. Wznowienie połączenia uczczono salutem wodnym i toastem. Loty do stolicy Bawarii odbywają się codziennie.

Rzeszów

Poranna kolizja trzech samochodów w Rzeszowie

RZESZÓW. Dziś rano, na skrzyżowaniu ulicy Cichej i Granicznej w Rzeszowie doszło do kolizji trzech samochodów. 

Reklama