Rzeszów - Sobota, 18.01.2025
Reklama

W piątek otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 marca 2024 r. mieszkańcom Rzeszowa i podróżnym udostępniony zostanie  przebudowany plac dworcowy oraz parking podziemny, które stanowią „miejską” część Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Ile zapłacimy za postój? Jak pojadą autobusy linii 0A i 0B?

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego to jedna z największych inwestycji, jakie zostały zrealizowane w stolicy Podkarpacia w ciągu ostatnich lat. Zadanie składa się z trzech elementów. Dwa z nich zrealizowało miasto Rzeszów. W ramach pierwszego przebudowano plac dworocwy i wybudowano pod nim parking podziemny, w którym znalazło się ponad 100 miejsc postojowych, w tym m.in. dla taksówek. Z części podziemnej na poziom „zero” można dostać się windą lub schodami. Na poziomie „zero” powstała przestrzeń z ławkami, fontanną, terenami zielonymi. Wybudowano tam także wielostanowiskowe zadaszone stojaki rowerowe. W pobliżu zamontowane zostały nowoczesne  wiaty przystankowe wyposażone w tablice informacyjne, monitoring i biletomaty.

Przy placu zamontowane zostały także pantografy, czyli urządzenia, które ładować będą rzeszowskie autobusy elektryczne obsługujące najpopularniejszą w mieście linię „koło”.

Drugim elementem inwestycji, za który również odpowiada miasto, była przebudowa układu drogowego w rejonie dworca. W ramach tego zadania przebudowano ul. Grottgera i plac Kilińskiego na odcinku ok. 340 m, ul. Asnyka na odcinku ok. 60 m, ul. Bardowskiego na odcinku ok. 170 m wraz z przebudową ul. Batorego na odcinku ok. 50 m. Na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Grottgera powstało rondo oraz ścieżki rowerowe. Wybudowano nowe i przebudowano istniejące chodniki oraz oświetlenie. Inwestycja objęła także przebudowę pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego, która pełni funkcję niewielkiego dworca autobusowego komunikacji lokalnej.


fot. ViC / RESinet.pl

Ceny za postój w parkingu podziemnym RCK

Postój trwający nie dłużej niż 15 minut będzie bezpłatny. Za kolejne minuty parkowania naliczana będzie opłata wg cennika poniżej:
  • od 16 do 30 minuty postoju - 2,00 zł;
  • od 31 do 60 minuty postoju – 4,00 zł;
  • w drugiej godzinie postoju – 7,00 zł;
  • w trzeciej godzinie postoju – 8,00 zł;
  • od czwartej do szóstej godziny postoju – 18,00 zł;
  • od siódmej do dwunastej godziny postoju - 36,00 zł;
  • od trzynastej do dwudziestej czwartej godziny postoju - 60,00 zł;
  • za każdą rozpoczętą kolejną dobę - 95,00 zł. 

Powyższe kwoty będą jednak obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2024 r. Do tego czasu, stawki będą niższe. Przez pierwsze tygodnie funkcjonowania parkingu, pierwsza godzina postoju będzie bezpłatna. Za drugą zapłacimy 1 zł, a za każdą kolejną rozpoczętą godzinę oplata będzie wynosić jak w cenniku regularnym. Obniżone ceny mają charakter promocyjny i stanowią „formę zachęty”  dla mieszkańców do skorzystania z nowego parkingu. Niższe stawki za parkowanie będą obowiązywać tylko do 31 marca 2024 r. Po tym terminie zacznie obowiązywać regularny cennik.
Reklama

Maksymalny czas postoju na parkingu podziemnym RCK wynosi 14 dni. Po przekroczeniu tego okresu, zarządca parkingu powiadomi Straż Miejską „w celu podjęcia stosownej interwencji”.


fot. ViC / RESinet.pl

„Koło” wraca na swoje tradycyjne miejsce startu i zakończenia trasy

Linia „Koła” A będzie odjeżdżać z miejsca, z którego odjeżdżała przed budową RCK, natomiast linia „Koła” B z Placu Dworcowego, obok przystanku „Koła” A, ponieważ tutaj znajdują się ładowarki do akumulatorów. Następnie autobus pojedzie na rondo przy poczcie, gdzie zawróci i pojedzie w kierunku pl. Kilińskiego i dalej starą trasą.

Jednocześnie uruchomiony zostanie w podziemiach placu ogólnodostępny parking, na którym będą również miejsca dla taksówek.
 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto wesprze kolejny startup. To aplikacja ułatwiająca lotnicze podróże

RZESZÓW. Rzeszów przyczyni się do rozwoju mobilnej aplikacji FLYTRIP lokalnej firmy Propjet. To nowoczesne narzędzie, które ma ułatwić podróżowanie samolotem. 

Rzeszów

Będą nowe ekologiczne autobusy w Rzeszowie

RZESZÓW. Ruszył przetarg na zakup kolejnych miejskich autobusów elektrycznych i gazowych. Miejski tabor wzmocni się łącznie o 14 ekologicznych pojazdów.

Rzeszów

W listopadzie Rzeszów zyskał prawie 800 drzew

RZESZÓW. Zakończyły się jesienne nasadzenia drzew na terenie miasta. W różnych punktach Rzeszowa posadzono blisko 800 roślin, m.in. lip, dębów i brzóz.

Rzeszów

Straż Miejska kontrolowała dym z domowych kominów przy pomocy drona

RZESZÓW. Od osiedli Zalesie i Przybyszówka zaczęły się kontrole dymu wydobywającego się z domowych kominów. Straż Miejska używa do tego drona. W czterech miejscach mogło dojść do nadużyć.

Rzeszów

W niedzielę kolejna akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. W niedzielę 5 grudnia Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Centrum Medycznym LUX MED, przeprowadzi na terenie urzędu kolejną akcję szczepień ochronnych przeciw COVID-19. 

Rzeszów

Miejskie drzewa będą badane tomografem

RZESZÓW. Prezydent Fijołek zdecydował o zakupie tomografu dźwiękowego do badania drzew z terenu Rzeszowa. Dzięki urządzeniu łatwiej będzie zadbać o stan najcenniejszych z nich.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc honorowym obywatelem miasta

RZESZÓW. Niemal jednogłośnie rzeszowscy radni przyznali Tadeuszowi Ferencowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Przeciwni byli jedynie dwaj radni PiS.

Rzeszów

W czwartek otwarcie nowego mostu na Przyrwie. Będzie mniej utrudnień na os. 1000-lecia

RZESZÓW. Już w ten czwartek otwarty dla ruchu zostanie nowy most na Przyrwie, w ciągu ulicy Siemieńskiego. Nowa przeprawa została poszerzona do trzech pasów ruchu.

Reklama