Rzeszów - Sobota, 19.04.2025
Reklama

W parku na ul. Rycerskiej wstrzymano pracę. Rodzina Jędrzejowiczów chce odzyskać majątek

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Rodzina Jędrzejowiczów wystąpiła do Ratusza z prośbą o wstrzymanie prac remontowanych na terenie parku przy ul. Rycerskiej

Rodzina Jędrzejewiczów złożyła  w 2002 roku u wojewody podkarpackiego wniosek o zwrot majątku przy ul. Rycerskiej. Wiemy na pewno, że wniosek dotyczy terenów, na których znajduje się park oraz Pałac. Wnioskodawca wniosku zmarł, jednak do Ratusza trafiło pismo o wstrzymanie prac na terenie parku.

Teren objęty wnioskiem

Do Ratusza wpłynęło pismo, skierowane przez rodzinę Jędrzejowiczów, o wstrzymanie prac polegających na remoncie parku. Prośbę zaakceptowano: „nie będziemy wydawać pieniędzy, kiedy sprawa się toczy” – wyjaśnia Tadeusz Ferenc, prezydent miasta Rzeszowa.

„[Jędrzejowicze – przyp. red.] złożyli wniosek u wojewody o odzyskanie swojego majątku. Ten majątek to ponad 100 ha na terenie miasta. Nie wymieniono konkretnych działek” – mówi Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Miasta Rzeszowa.

Należy również jasno zaznaczyć, że wniosek został złożony w 2002 roku i od tego czasu żaden inny wniosek do Urzędu Wojewódzkiego nie trafił.

W związku z nieścisłościami odnośnie wyszczególnienia działek, Ratusz zwrócił się w tej sprawie do wojewody, gdyż aktualnie na terenie parku planowana jest budowa basenów solankowych.

Odebranie majątku

Majątek rodziny Jędrzejowiczów został im odebrany w związku z dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 06.09.1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej: „Chcą dowodzić przed skarbem państwa, że cześć tego majątku została nieprawidłowo przejęta” – dodaje Tarnowski.
Reklama
„Wnioskiem z dnia 25.02.2002 r. Jan Grzegorz Mier-Jędrzejowicz zwrócił się do  Wojewody Podkarpackiego o wydanie decyzji stwierdzającej, że majątek ziemski Staromieście m. in. w części stanowiącej zespół pałacowo-parkowy, nie  podpadał pod działanie przepisu art. 2 ust. 1 lit. e dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6.09.1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r., Nr 3, poz.13)” - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody.

Wiemy dodatkowo, że w związku z informacją o śmierci ówczesnego wnioskodawcy, wojewoda podkarpacki zobligowany był zawiesić prowadzone postępowanie, do czasu przedłożenia dokumentów potwierdzających następstwo prawne po zmarłym wnioskodawcy. Ten stan trwa do dnia dzisiejszego.

Kto zdecyduje?

„Decyzja administracyjna stwierdzająca, iż nieruchomość nie podpadała pod działanie Dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej, skutkuje możliwością podjęcia przez byłych właścicieli bądź ich spadkobierców dalszych działań prawnych w celu odzyskania nieruchomości w naturze (np. powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej, powództwa o wydanie nieruchomości) bądź w celu uzyskania na drodze sądowej ewentualnego odszkodowania od Skarbu Państwa” – dodaje rzecznik wojewody.`

Jeżeli do Urzędu Wojewódzkiego wpłynie nowy wniosek, zawierający dokumenty potwierdzające następstwo prawne po zmarłym wnioskodawcy, to wojewoda podkarpacki zdecyduje o przyszłości terenów przy ul. Rycerskiej. Na dzień dzisiejszy nowy wniosek do Urzędu nie wpłynął.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

671 urodziny Rzeszowa. Bezpłatne zaproszenia dostępne od 13 stycznia

RZESZÓW. We wtorek, 21 stycznia o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się gala z okazji 671-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas wydarzenia wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja. Uroczystość będzie transmitowana...

Rzeszów

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. 26 stycznia 2025 r. już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. Motywem przewodnim tegorocznego Finału WOŚP jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Z...

Rzeszów

Budowa Wisłokostrady. Co udało się zrobić w 2024 roku?

RZESZÓW. Budowa drogi od al. Tadeusza Rejtana do ul. gen. Maczka idzie pełną parą. Zgodnie z założeniami, w minionym roku miały być zrealizowane roboty o wartości 60 mln zł. Tymczasem, już na...

Rzeszów

Ul. Zawiszy Czarnego będzie przebudowana. Podpisano umowę z projektantem

RZESZÓW. We wtorek w ratuszu, podpisano umowę z firmą, która zaprojektuje przebudowę ulicy Zawiszy Czarnego. Inwestycja obejmie rozbudowę i budowę nowych odcinków dróg o łącznej długości blisko 1,5 km.

Rzeszów

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Rzeszowa [TRASA]

RZESZÓW. W poniedziałek, 6 stycznia 2025 r. już po raz 10. ulicami Rzeszowa przejdzie barwny i rozśpiewany Orszak Trzech Króli. W organizację wydarzenia zaangażowało się ponad 40 placów, podmiotów i organizacji.

Rzeszów

Do 16 stycznia po Rzeszowie kursuje Świąteczny Autobus [ROZKŁAD JAZDY]

RZESZÓW. Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie po ulicach Rzeszowa będzie kursował kolorowy i błyszczący autobus, udekorowany świątecznymi elementami. MPK Rzeszów opublikowało harmonogram kursowania pojazdu. Zobaczcie, na których liniach będzie jeździł.

Rzeszów

Park kieszonkowy zamiast części parkingu w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Miasto wybrało lokalizację dla budowy kolejnego parku kieszonkowego w Rzeszowie. Nowa przestrzeń wypoczynkowa powstanie przy ul. Jagiellońskiej. Inwestycję o wartości nieco ponad 526 tys. zł zrealizuje wyłoniona w przetargu firma OBO...

Rzeszów

Centrum G2A Arena zmieniło nazwę i rozpoczyna nowy rozdział

JASIONKA. Już nie G2A Arena, a Zen.com Expo – pod taką nazwą od 1 stycznia funkcjonuje Centrum Wystawienniczo–Kongresowe w Jasionce.

Reklama