Rzeszów - Piątek, 01.11.2024
Reklama

W centrum Rzeszowa zamieszkają pszczoły

Dodano:

Wizualizacja "Pasieki w Sercu miasta" / materiały prasowe
Wizualizacja "Pasieki w Sercu miasta" / materiały prasowe
RZESZÓW. Już wkrótce na dachu Galerii Rzeszów zamieszka niemal pół miliona pszczół. 

Podczas wtorkowej sesji, Radni Rzeszowa uchwalili przepisy zezwalające na hodowlę pszczół   w ścisłym centrum Rzeszowa. Dzięki temu na dachu Galerii Rzeszów powstanie pierwsza pasieka w śródmieściu - „Pasieka w Sercu miasta”, stworzona wspólnie przez braci Rafała i Macieja Szela, autorów programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów.
Pierwsze rzeszowskie ule zasiedlone zostaną już w najbliższych dniach. Zamieszka w nich niema pół miliona pszczół.  „Rzeszowskie pszczoły sprawią, że miejska dżungla stanie się bardziej zielona.” – mówi Stanisław Sienko, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa.

„Pasieka w Sercu Miasta” została ulokowana w najbardziej widokowej części dachu Galerii. Będzie ona pełnić kilka kluczowych funkcji, spośród których najistotniejszą stanowi ogólnopolska działalność edukacyjna. „Pasieka w Sercu Miasta” daje początek nowym rozwiązaniom, które obecnie są dyskutowane w gronie partnerów projektu i ostatecznie wejdą w skład strategii Miasta Rzeszowa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy.

Uroczyste otwarcie pasieki odbędzie się w połowie lipca br.

#TAKdlaPszczół – program z sercem

„Działamy po to, by bezinteresownie pomagać i wspierać, gdy pszczelarz najbardziej tego potrzebuje. Być zawsze tam gdzie potrzeba. Uwrażliwiać na obecność pszczół w naszym otoczeniu. Wreszcie łączyć i współpracować dla dobra pszczół. To podstawa działalności programu #TAKdlaPszczół - a zarazem wartości, w które głęboko wierzymy. To dla nas ogromna radość, że stały się one także podstawą naszej partnerskiej współpracy. Serdecznie dziękujemy za zaufanie i przychylność.” – mówi Maciej Szela, koordynator #TAKdlaPszczół
Reklama
Wszystko zaczęło się końcem 2018 roku, kiedy prywatna pasieka Rafała stała się celem nieznanego sprawcy, który celowo wytruł 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin. Ta sprawa poruszyła niemal całą Polskę.
„Nie mogłem tak po prostu się poddać. Wsparcie i każde dobre słowo, którym zostaliśmy obdarzeni przez setki osób, posłużyło do zrobienia czegoś więcej niż odbudowa prywatnej pasieki. Dzięki temu powstał program #TAKdlaPszczół, radość nas wszystkich. Za zło trzeba odpłacać dobrem, w zdwojonej sile.” – mówi pszczelarz Rafał Szela

Po niespełna dwóch latach intensywnej pracy braci, efekty mówią same za siebie. W tym czasie pierwszy na świecie Bank Pszczeli, który już w przyszłym roku rozpocznie świadczenie nieodpłatnej pomocy po wytruciu lub zniszczeniu pasiek, stał się faktem. Bracia chętnie służą radą, wsparciem i doświadczeniem. Nie bali się realizacji marzeń i ciężkiej pracy. Programowi #TAKdlaPszczół oddali swoje serce pełne szczerości i pasji.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZTM nie wprowadzi zmian na linii 0A i 0B, ale nowe tabliczki na przystankach pozostaną

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego wstrzymuje się z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy dla linii 0A i 0B.

Rzeszów

Przerwa w dostawie wody. Ogłoszenie dotyczy mieszkań przy 11 ulicach

RZESZÓW. Przerwa w dostanie potrwa od godz. 8 do godz. 15.00.

Rzeszów

Ceny za wywóz odpadów wzrosną od 1 marca. Mieszkańcy muszą złożyć nową deklarację

RZESZÓW. Mieszkańcy są zobowiązani do złożenia nowej deklaracji.

Rzeszów

Linie 0A i 0B z cięciami kursów

RZESZÓW. Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji: „To całkowite zaprzepaszczenie tego wszystkiego co udało się pozytywnie zmienić w rzeszowskiej komunikacji miejskiej w ostatnich latach”.

Rzeszów

Bez niespodzianek w meczu z Vervą Warszawa

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali w hali Podpromie z liderem tabeli, Vervą Warszawa ORLEN Paliwa 1:3.

Rzeszów

Rada Miasta Rzeszowa przeciwko parkingowi na ul. Ciepłowniczej. Będzie apel do wojewody

RZESZÓW. Radni apelują do wojewody podkarpackiego o unieważnienie uchwały Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Rzeszów

WSIiZ stawia na ekologię. Z własnym kubkiem kawa i herbata taniej

Z własnym kubkiem studenci kupią taniej kawę i herbatę w punktach gastronomicznych uczelni, natomiast uczniowie ALO w zamian za stare firanki, otrzymają bezpłatnie ekoworeczek na zakupy.  

Reklama