Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

W 2025 roku pojedziemy wodorowymi autobusami MPK?

Dodano: /

Zdjęcie testowanego w Rzeszowie w 2022 r. autobusu wodorowego / fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa
Zdjęcie testowanego w Rzeszowie w 2022 r. autobusu wodorowego / fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. W piątek podpisano umowę na dofinansowanie zakupu 20 zeroemisyjnych autobusów napędzanych wodorem. Środki w wysokości 70 mln zł pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy. Niewykluczone, że ekologiczne pojazdy wyjadą na ulice Rzeszowa już w przyszłym roku. W planach jest również budowa stacji tankowania zielonego paliwa.

- Dziś mamy historyczny moment. Chciałbym podziękować pani minister Paulinie Hennig- Klosce za dobre serce dla Rzeszowa. Nasze miasto ma jedną z największych w Polsce flot autobusów niskoemisyjnych. Mam na myśli autobusy gazowe oraz coraz większą reprezentację autobusów elektrycznych. Teraz, po raz pierwszy w historii, sięgniemy po autobusy wodorowe, zeroemisyjne – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas piątkowej konferencji, która odbyła się w ratuszu.

W ramach zawartej w piątek umowy Rzeszów otrzyma 69 637 400 zł. Kwota ta stanowi ponad 87 % wartości kwalifikowanej zakupu 20 wodorowych autobusów.

Już wkrótce miasto ma ogłosić przetarg na wybór firmy, która dostarczy ekologiczne pojazdy. Zgodnie z założeniami rzeszowskie autobusy wodorowe mają mieć do 12,5 metra długości, będą niskopodłogowe. Ich minimalna pojemność ma wynosić 55 miejsc.

Kiedy na ulicach Rzeszowa zobaczymy autobusy napędzane wodorem? - Niewykluczone, że pierwsze z tych zeroemisyjnych pojazdów pojawią się w Rzeszowie już w przyszłym roku – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Reklama

Przypomnijmy, że pierwsze testy autobusu napędzanego wodorem odbyły się w Rzeszowie pod koniec 2022 roku. Testowano wówczas wyprodukowany w Sanoku Autosan 12LFH. Już wtedy Prezydent Rzeszowa zapowiadał, że miasto zamierza zakupić tego typu ekologiczne pojazdy jeśli tylko pojawią się środki z Unii Europejskiej.

W Rzeszowie powstanie stacja tankowania wodoru

11 października br. rozstrzygnięto przetarg na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów. Zwyciężyła Polenergia S.A. Przetarg obejmował dostawę paliwa dla 20 autobusów wodorowych. Za dostawę wodoru odpowiadać będzie H2HUB Nowa Sarzyna. To najbardziej zaawansowany projekt wodorowy Polenergii, który niedawno uzyskał pozwolenie na budowę. Polenergia ma dostarczać paliwo wodorowe dla transportu publicznego w Rzeszowie przez 15 lat.

W stolicy Podkarpacia ma również powstać stacja tankowania wodoru, która zapewni autobusom miejskim ciągłość tankowania zielonym paliwem.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowska policja publikuje wizerunek złodzieja roweru

RZESZÓW. Kradzieży roweru marki kross dokonano 8 kwietnia. 

Rzeszów

Jutro zapadnie decyzja odnośnie absolutorium dla prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Już jutro podczas sesji Rady Miasta przez radnymi głosowanie w sprawie przyznania absolutorium dla prezydenta Rzeszowa. 

Rzeszów

Kursy autobusów miejskich w Boże Ciało

RZESZÓW. Będą dodatkowe kursy na lotnisko.

Rzeszów

Miasto dopłaci do zbiorników na deszczówkę? Zdecydują radni

RZESZÓW. Ratusz chce uruchomić program dopłat do instalacji przydomowych zbiorników na wodę deszczową.

Rzeszów

Rzemiosło IT 2019 już za nami: 320 uczestników i 12 prelegentów

25 maja w malowniczym Bristol Tradition & Luxury Hotel położonym w centrum starówki rzeszowskiej odbyła się konferencja Rzemiosło IT, jedyne tego typu programistyczne wydarzenie w Polsce wschodniej poświęcone tematyce „ Software Craftsmanship”.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc finalistą europejskiego konkursu innowacji

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc został finalistą europejskiego Konkursu Innowacje w Polityce.

Rzeszów

Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Rzeszowie świętowała 60-lecie

RZESZÓW. Początkowo była to poradnia psychologiczna, która obejmowała swoim działaniem szkoły średnie ogólnokształcące i zawodowe.

Rzeszów

Długość obwodnicy południowej sięgnie 5,7 km długości. 47 obiektów pójdzie pod rozbiórkę

RZESZÓW. Ratusz preferuje rozwiązanie z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika rzeki Wisłoki  oraz budową dwóch mostów.

Reklama