Rzeszów - Sobota, 28.09.2024
Reklama

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Jakie atrakcje dla mieszkańców?

Dodano: /

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

Powrót JelczTour, bezpłatna komunikacja miejska, pokazy artystyczne, piknik na zajezdni MPK to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, który potrwa od poniedziałku (16.09) do niedzieli (22.09).

Już po raz 18 stolica Podkarpacia bierze udział w Europejskim Tygodniu Mobilności. Impreza odbywa się w całej Europie, w 153 miastach w Polsce. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Współdzielenie przestrzeni publicznej”. Co oznacza? To wspólne kształtowanie przestrzeni miejskiej, tworzenie bezpiecznego środowiska dla aktywnego przemieszczania się, w szczególności w obrębie ulic szkolnych oraz planowanie i projektowanie bezpiecznych ulic jako przestrzeni dla mieszkańców.

Harmonogram atrakcji przygotowanych z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności w Rzeszowie:

Od 16 do 22 września – zgodnie z ideą „Współdzielenie przestrzeni publicznej” w trzech lokalizacjach na terenie miasta wydzielone miejsca parkingowe zmienią swoje przeznaczenie w na miejsce postoju dla rowerów oraz strefę wypoczynku. Przy ulicach Jałowego i Cieplińskiego staną stojaki na rowery, natomiast przy ul. Hetmańskiej pojawi się parklet.

Od 16 do 22 września będzie trwał konkurs „Rzeszowski Ambasador Rowerowy/e-hulajnogi”. Konkurs polega na zrobieniu zdjęcia prezentującego uczestnika konkursu z rowerem, e-hulajnogą, deskorolką lub innym ekologicznym środkiem transportu, w sposób kreatywny, zachęcający do korzystania z tej formy mikromobilności i opublikowaniu zdjęcia w komentarzu pod Postem Konkursowym na profilu Rzeszów – Stolica Innowacji na Facebooku:. https://www.facebook.com/Rzeszow.stolica.innowacji/?locale=pl_PL w dniach 16 – 20 września.

Reklama

Od 17 do 22 września zwiedzanie Rzeszowskich Piwnic będzie się odbywało w promocyjnej cenie. Zniżka obowiązuje na obydwie ścieżki zwiedzania: interaktywna legenda oraz obrazy historii - od wtorku do piątku za 20 zł z przewodnikiem, a także w sob., ndz. samodzielne zwiedzanie piwnic za 15 zł. Czynne w godz. 10 – 19 (ostatnie wejście o godz. 17.20, a w sob. ndz. o godz. 17.30). Zniżka obowiązuje za okazaniem biletu miejskiego transportu. Można z niej skorzystać jedynie przy zakupie biletu w kasie biletowej.

Od 21 do 22 września – Jelcz Tour, czyli przejażdżka zabytkowym autobusem po Rzeszowie. Start: przystanek Szopena 02 przy ul. Kilara (obok Filharmonii Podkarpackiej) o godz. 12:00, 13:30, 15:30. Na trasie Jelcz Tour obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Akceptowane są również wszystkie bilety okresowe ważne w dniu przejazdu oraz uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Bilety można kupić w biletomacie na przystanku Szopena 02 przy ul. Kilara.

Objazdy odbywają się zabytkowym Jelczem Berliet z 1984 r. w kolorze czerwonym z przewodnikiem, który opowiada o rzeszowskich zabytkach, miejscach oraz osobowościach związanych z miastem. Czas trwania jednego przejazdu to ok. 45 minut. Trasa liczy ok. 12 km.

20 września współdzielenie przestrzeni publicznej - o godz. 20.00 parking przy RDK na ul. Staromiejskiej 43a zmieni swoją funkcję i stanie się miejscem pokazów artystycznych. Zaplanowano pokaz multimedialny Noce Rzeszowskich Legend - Historia Piaskiem Malowana.

20 września w godz. 9:00- - 13:00 dzień otwarty na Dworcu Lokalnym - to zaproszenie dla szkół/przedszkoli, najlepiej grup zorganizowanych, które zadeklarują konkretne godziny przybycia komunikacją miejską. Odwiedzający poznają zasady organizacji pracy na dworcu, będą mieli okazję zobaczyć na co dzień niedostępną dla Podróżnych część Dworca Lokalnego, jaką jest dyspozytornia. Dyspozytorzy zaprezentują działania systemów zarządzających Dworcem Lokalnym oraz monitoringiem. Dodatkowo zostanie zaprezentowany jeden z elektrycznych autobusów, będzie można zapoznać się z jego budową i wyposażeniem.

21 września w godz. 12.00 - 16.00 – piknik na terenie zajezdni MPK, ul. Lubelska 54, gdzie odbędzie się m.in. prezentacja taboru MPK (historycznego i nowego), dzień otwarty w zajezdni, symulator jazdy w ruchu miejskim. Podczas pikniku będą organizowane: konkursy z nagrodami, nastąpi premiera komiksu „Drużyna EcoTeam - wspólnie ocalmy naszą planetę”. Na stoisku rowerowym będzie można zobaczyć i wypróbować rower elektryczny. W dniu imprezy zostanie uruchomiona bezpłatna linia autobusowa oznaczona literami ETM, którą będzie można dojechać na miejsce pikniku oraz wrócić. Szczegółowy rozkład jazdy na stronie ztm.rzeszow.pl

22 września
– Światowy Dzień bez Samochodu - w tym dniu komunikacja miejska będzie bezpłatna.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tesco w Rzeszowie do likwidacji. Nieoficjalnie wiadomo, że działać będzie do 30 października

RZESZÓW. W Solidarności nie wiedzą komu te tereny zostały sprzedane, o ile w ogóle zostały sprzedane. 

Rzeszów

Jaka przyszłość czeka linie nr 57? Mieszkańcy Łańcuta pomogą w podjęciu decyzji

RZESZÓW. Władze Rzeszowa zdążyły już przedstawić nową ofertę. 

Rzeszów

Dzień otwarty Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie

RZESZÓW. Porad udzielać będzie personel Klinicznego Szpitala Nr 1 im Chopina.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc startuje w wyborach do Sejmu. Będą w Rzeszowie przedterminowe wybory?

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc został „jedynka” Koalicji Obywatelskiej na Podkarpaciu.

Rzeszów

Remont wiaduktu Śląskiego może zakończyć się szybciej niż pierwotnie zakładano

RZESZÓW. Prace przebiegają szybciej niż pierwotnie zakładano, co nie wyklucza ich wcześniejszego zakończenia.

Rzeszów

Święto Policji na placu Farnym. Rozdano medale, odznaczenia, awanse oraz przekazano sztandar

RZESZÓW. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie otrzymała swój sztandar, który przekazało Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.

Rzeszów

Połączenie ul. Kopisto z ul. Wierzbową zależne od decyzji Wód Polskich?

RZESZÓW. Brak akceptacji wniosku przez Wody Polskie znacznie utrudni sprawę z otwarciem przetargu.

Rzeszów

Kolejne ostrzeżenie związane z burzami z gradem

RZESZÓW, PODKARPACIE. Ostrzeżenie dotyczy burz z gradem oraz podwyższonego stanu wód.

Reklama