Rzeszów - Piątek, 07.02.2025
Reklama

Trwa rewitalizacja parku na Słocinie w ramach projektu „Parki miejskie mają znaczenie” [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl

RZESZÓW. W parku im. W. Szafera, prowadzone są prace rewitalizacyjne w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska pn. „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską…”. Na ten cel ratusz otrzymał 2,5 mln zł unijnej dotacji.

Odnową parku na osiedlu Słocina zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Arko z Dzikowca. Prace rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku i potrwają do czerwca br.

W ramach inwestycji uruchomiona zostanie fontanna na stawie, powstaną mostki na wyspach, nowe alejki, oświetlenie. Zamontowane zostaną elementy małej architektury w tym: placu zabaw i panele edukacyjne. Zadanie obejmuje również wykonanie nowych trawników oraz nasadzeń 30 drzew: jesionów i kasztanów, grabów, topoli i innych oraz ok. 300 krzewów i ok. 3500 bylin tj.: bzy, kielichowce, kaliny, azalie, hortensje i inne.

Zanim rozpoczęły się prace rewitalizacyjne, miasto wydało 100 tys. zł na inwentaryzację dendrologiczną, prace pielęgnacyjne oraz opracowanie studium konserwatorskiego.

- Dbamy o przyrodę i realizujemy wiele projektów jej poświęconych. Ten jest jednym z najbardziej wartościowych. Choć zielenią zarządzamy nieźle, to w przypadku tego projektu mamy nowe wyzwania – zagospodarowanie parku dworskiego i nadanie mu charakteru miejskiego - miejsca, w którym wszyscy mieszkańcy będą mogli wypoczywać - podkreślał Krzysztof Stańko, Zastępca Prezydenta Rzeszowa podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek (31 stycznia) w Ratuszu. – W tym programie jest kilka komponentów. Pierwszy: doświadczenie, w jaki sposób powinniśmy przeprowadzać takie zielone działania w przyszłości, po wtóre rewitalizacja samego parku, który chcemy przywrócić funkcji społecznej. Trzeci komponent, najważniejszy dla miasta, to element edukacyjny. Chcemy młodym pokoleniom pokazywać i historię, i dbałość o zieleń.

Projekt „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie” jest działaniem zespołowym. – U nas zaangażowane są do niego różne wydziały urzędu miasta, jednostki organizacyjne, u naszego partnera – w mieście Iwano-Frankiwsk jest podobnie. Jako Zarząd Zieleni Miejskiej zajmujemy się częścią infrastrukturalną, czyli projektem samej rewitalizacji parku na os. Słocina, jak i jego wykonaniem. Umowy już są podpisane i prace trwają - powiedziała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. - Pierwszym elementem projektu było studium historyczne, które było tak dobrze przygotowane, że koncepcja i projekt złożony do wojewódzkiego konserwatora zabytków uzyskał od razu akceptację. Dzięki temu mogliśmy ten park tak pięknie zaprojektować i uzyskać w wymaganym terminie, a te były bardzo krótkie, pozwolenie na budowę

Co się będzie działo po stronie ukraińskiej?

Reklama

W Iwano-Frankiwsku zostanie wykonana inwentaryzacja i oznakowania drzew,na podstawie której powstanie elektroniczna baza danych z istniejącą zielenią w trzech parkach miejskich. Zbudowany będzie duży tematyczny kompleks zabaw dla dzieci w różnym wieku. Zainstalowane zostaną tam m.in. karmniki dla ptaków, domki dla owadów i dla jeży. Dla seniorów zostanie stworzona strefa do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Będzie wykonana modernizacja wybiegu dla psów oraz modernizacja boiska sportowego.

- Natomiast po obu stronach granicy w ramach projektu zostaną zorganizowane Międzynarodowe Fora Zieleni, których celem będzie wymiana doświadczeń oraz szereg spotkań studyjnych. Ich uczestnicy zapoznają się z rozwiązaniami opartymi na zasobach przyrody w miastach partnerskich – poinformowała Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

Dodatkowo zorganizowane będą wizyty rozpoznawcze na obszarze programu w Polsce i w Ukrainie. Przewidziano także warsztaty z zarządzania zielenią miejską, by informować społeczeństwo o konieczności aktywnego zaangażowania w ochronę bioróżnorodności, popularyzować aktywności na świeżym powietrzu oraz podnosić świadomość ekologiczną. - Są również zaplanowane zajęcia dla dzieci z rzeszowskich przedszkoli i szkół, na których poruszona zostanie tematyka ochrony przyrody w mieście – uzupełniła dyrektor Wojnowska.

Efektem działań będzie opracowanie wspólnego rozwiązania - Planu strategicznego zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie.

Projekt pn. "Parki miejskie mają znaczenie - nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie" uzyskał dofinansowanie z programu Interreg NEXT Polska Ukraina 2021-2027. Liderem projektu jest Departament Polityki Inwestycyjnej, Projektów, Stosunków Międzynarodowych, Turystyki i Promocji Miasta Rady Miasta Iwano-Frankiwsk, a partnerem Gmina Miasto Rzeszów. Wartość prac przewidzianych w projekcie to 1 168 843,06 euro, dofinansowanie wynosi 90 proc., czyli 1 051 958,74 euro. Wartość przypadająca na Gminę Miasto Rzeszów to 600 801,74 euro, a dofinansowanie - 540 721,56 euro.

Zobacz fotorelację z rewitalizacji parku na osiedlu Słocina

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ratusz interweniuje w sprawie cen paliw. Wysłano pismo do operatorów rzeszowskich stacji paliw

RZESZÓW. Miasto chce zmniejszenia cen paliw w mieście. Ratusz uważa, że nie odzwierciedlają one faktycznych cen za baryłkę ropy. 

Rzeszów

Rzeszów coraz bliżej stworzenia systemu kamer „wyłapujących” kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle

RZESZÓW. Dostęp do systemu będzie miała Policja, Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.

Rzeszów

Budowa basenów solankowych zawieszona. Miasto ma problem ze znalezieniem terenu

RZESZÓW. Póki co nie będzie w mieście basenów solankowych.

Rzeszów

Na budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego powstaje mURal. Całość zajmie 450 m2

RZESZÓW. Docelowo mURal zajmie całą ścianę budynku A1.

Rzeszów

Loty Marka Kuchcińskiego. Marszałek Władysław Ortyl wydaje oświadczenie

RZESZÓW. Marszałek województwa podkarpackiego odnosi się do lotów rządowym samolotem z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Rzeszów

126 interwencji strażaków na Podkarpaciu. W Rzeszowie było spokojnie

RZESZÓW, PODKARPACIE. W Rzeszowie, jak również w powiecie rzeszowskim obyło się bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Rzeszów

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów.

Rzeszów

Strzelali z broni śrutowej w przystanki, samochody i elewację budynków. Jest akt oskarżenia

RZESZÓW. Prokuratura Rejonowa w Dębicy skierowała do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko Bartłomiejowi L. i Aleksandrowi M.

Reklama