Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Sukces rakiety zbudowanej przez studentów z Politechniki Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Na ponad 600 metrów wzbiła się rakieta skonstruowana przez studentów z Koła Naukowego Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej. Debiutancki lot odbył się na Pustyni Błędowskiej, podczas Festiwalu Meteora 2022.
 
Prace nad prototypem rakiety ORZEŁ 7 trwały od początku roku. Studenci z Koła Naukowego Kosmonautyki PRz skonstruowali pojazd, który ma ponad metr wysokości i 6 cm średnicy. Jego masa startowa wynosi 1,7 kg.

– W skład naszego koła naukowego wchodzą studenci lotnictwa, mechatroniki, mechaniki i budowy maszyn czy chemii. Taka interdyscyplinarność zespołu znacznie ułatwiła i usprawniła prace nad rakietą. Dodatkowo, dzięki wsparciu m.in. Polskiego Towarzystwa Rakietowego i Podkarpackiego Centrum Innowacji – mówi Piotr Kruglej, członek KNK Politechniki Rzeszowskiej.

Debiutancki lot rakiety ORZEŁ 7 miał miejsce podczas Festiwalu Meteora 2022. To największe wydarzenie rakietowe w Polsce, podczas którego odbywa się ponad dwieście startów rakiet. Każdego roku, Festiwal gromadzi modelarzy i konstruktorów rakiet z całego kraju.

Pierwszy lot studenckiej rakiety zakończył się pełnym sukcesem. Rakieta wzniosła się na wysokość ponad 600 metrów. Pułap maksymalny został osiągnięty po 10 sekundach od startu. Zainstalowany na pokładzie rakiety komputer pokładowy na podstawie zmiany temperatury otoczenia oraz ciśnienia w odpowiednim momencie wyzwolił spadochron, dzięki któremu rakieta bezpiecznie wylądowała około 1000 metrów od miejsca startu. Rakieta po wymianie silnika nadawała się do kolejnego lotu.
Reklama
- Następnego dnia, nasza rakieta wystartowała ponownie. Podobnie jak poprzednio, start oraz lot przebiegły w pełni pomyślnie. Poprawnie zadziałał również system wyzwalania spadochronu jednak tym razem lina łącząca kadłuby nie wytrzymała przeciążenia i uległa zerwaniu. W konsekwencji rakieta miała twarde lądowanie z wysokości 549 metrów. Uszkodzeniu uległ człon silnikowy jednak dzięki modułowej konstrukcji rakiety, wymieniliśmy uszkodzoną część w warunkach polowych wymieniona na nową i po zaledwie 10 minutach odzyskała pełną sprawność – relacjonuje Piotr Kruglej.

Rakieta ORZEŁ 7 powstawała częściowo we wsparciu specjalistów z Podkarpackiego Centrum Innowacji. – Nowe przestrzenie PCI ProtoLab przy Lenartowicza 6 w Rzeszowie są otwarte dla uczniów i studentów z naszego regionu. Obecnie trwa doposażanie budynku, przybywa sprzętów, maszyn oraz urządzeń, za pomocą których będą mogły powstawać chociażby takie projekty, jak rakieta studentów z Politechniki Rzeszowskiej. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych, młodych innowatorów do pracowni PCI ProtoLab. Organizujemy bezpłatne programy edukacyjne, programy preinkubacji i szereg inspirujących wydarzeń – mówi Wojciech Fiksa, ProtoLab Manager.

Poniżej krótka videorelacja ze startu rakiety
 


 

 
Źródło: Podkarpackie Centrum Innowacji
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Program Maluch+. Wysoka dotacja na nowe żłobki w Rzeszowie

RZESZÓW. 15 mln zł dotacji otrzymał Rzeszów z rządowego Programu Maluch+. Z tych pieniędzy dofinansowana zostanie budowa dwóch nowych żłobków na osiedlach: Drabinianka i Budziwój. Umowę na dotację podpisano w piątek w...

Rzeszów

W weekend Maraton Fitness z mistrzyniami sportu w Rzeszowie

RZESZÓW. W sobotę, 2 marca ponad 250 uczestniczek weźmie udział w intensywnych treningach, które poprowadzi sześć utytułowanych Mistrzyń Sportu.

Rzeszów

Trwa rozbudowa drogi, która w przyszłości posłuży jako dojazd do aquaparku

RZESZÓW. Na osiedlu Staromieście trwają prace przy rozbudowie ul. Jana Welca. Nowy odcinek ma w przyszłości służyć jako dojazd do aquaparku, który ma powstać w tym rejonie. Inwestycję o wartości 3,7 mln...

Rzeszów

Pasażer na gapę, który uciekł kontrolerce ZTM, został zidentyfikowany

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ustalili tożsamość pasażera, który w piątek na al. Piłsudskiego, w autobusie miejskim, nie chciał okazać ważnego biletu kontrolerce ZTM. To 16-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. O dalszym losie nastolatka zdecyduje...

Rzeszów

Dotacje na usuwanie azbestu w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Od 11 marca w Rzeszowie będzie można składać wnioski o dotację na usuwanie azbestu. Nabór zakończy się 25 marca 2024 r.

Rzeszów

Połączenie ul. Wyspiańskiego z ul. Wołyńską. Miasto szuka wykonawcy

RZESZÓW. Do 13 marca miasto czeka na oferty firm zainteresowanych budową odcinka ul. Wyspiańskiego, który połączy ją z ul. Wołyńską. Wykonawcę tej inwestycji poznamy najprawdopodobniej w kwietniu.

Rzeszów

W piątek otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. Od 1 marca 2024 r. mieszkańcom Rzeszowa i podróżnym udostępniony zostanie  przebudowany plac dworcowy oraz parking podziemny, które stanowią „miejską” część Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Ile zapłacimy za postój? Jak pojadą autobusy...

Rzeszów

Wypadek na os. Kotuli. 14-latek na hulajnodze potrącony przez autobus MPK

RZESZÓW. 14-letni chłopak jadący hulajnogą został potrącony przez autobus komunikacji miejskiej. Nastolatek z obrażeniami trafił do szpitala.

Reklama