Rzeszów - Niedziela, 17.11.2024
Reklama

Studentka architektury na Politechnice Rzeszowskiej zaprojektowała sanatorium w Birczy [WIZUALIZACJE]

Dodano:

Wizualizacja sanatorium w Birczy (Edyta Wysocka) / Materiały prasowe
Wizualizacja sanatorium w Birczy (Edyta Wysocka) / Materiały prasowe
RZESZÓW. Studentka studiów pierwszego stopnia kierunku architektura Edyta Wysocka w ramach pracy dyplomowej inżynierskiej wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły stworzyła projekt architektoniczny sanatorium w Birczy.

Autorka projektu podjęła próbę połączenia dóbr naturalnych, tj. słońca, wody oraz zieleni, z architekturą oraz potrzebami przepracowanych ludzi. Celem opracowania było stworzenie zespołu budynków, które pełnią funkcje odnowy oraz poprawy stanu zdrowia człowieka. Jak mówi Edyta Wysocka: "Realizacja oraz dobór tematu wynikał z obserwacji potrzeb społeczeństwa, problemu związanego ze starzejącym się społeczeństwem oraz chęci podniesienia kondycji psychicznej i fizycznej człowieka. Przez warunki materialne Polacy zmuszeni są do podejmowania ciężkiej i wielogodzinnej, często fizycznej pracy. Polaków najczęściej dotykają problemy zdrowotne spowodowane wysiłkiem fizycznym, ale również presja społeczeństwa, która przyczynia się do problemów psychicznych. W związku ze zmęczeniem i przepracowaniem pojawiają się również problemy z regeneracją, koniecznością przyspieszonego odpoczynku, radzenia sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym czy depresją".


Na zdjęciu autorka projektu E. Wysocka oraz prof. M. Gosztyła, fot. Arkadiusz Surowiec, Politechnika Rzeszowska)

Autorka projektu wybrała Birczę, niewielką, liczącą niecałe 7 tys. mieszkańców gminę, położoną w województwie podkarpackim, na Pogórzu Przemyskim, charakteryzującą się bogactwem przyrodniczym: pięknym krajobrazem, świeżym powietrzem, wodami geotermalnymi. Projekt składa się z dwóch segmentów połączonych ze sobą komunikacją. Zaprojektowany został pięciokondygnacyjny budynek złożony z jednej kondygnacji nadziemnej oraz trzech kondygnacji znajdujących się poniżej poziomu 0. Stworzono plan funkcjonalno-przestrzenny zawierający: hol główny, administrację, przestrzeń pod usługi, kawiarnię z czytelnią, parking podziemny, rehabilitację, bibliotekę, zabiegi balneologiczne, spa, pływalnię zarówno krytą, jak i na zewnątrz budynku, małą przychodnię, strefę mieszkaniową, restaurację, strefę klubową oraz część techniczną obiektu. Druga część to budynek hotelowy z małymi usługami, m.in. sklep, salon fryzjerski.
Reklama
Studentka wykonała inwentaryzację fotograficzną działki oraz otoczenia, w jakim jest zlokalizowane sanatorium, przeanalizowała i wykorzystała dostępną literaturę, wyselekcjonowała przykłady obiektów architektonicznych stanowiące inspirację do projektowanego budynku, dokonała analizy miejscowości, w której zlokalizowana jest działka. Projekt architektoniczny sanatorium w Birczy oparto na analizach, rysunkach architektonicznych oraz wizualizacjach zrealizowanych za pomocą nowoczesnych programów komputerowych. Opisowa część pracy objaśnia czynniki wpływające na wybór tematu, lokalizację wraz z analizą zieleni, funkcji, wysokości, komunikacji, gęstości zaludnienia, uwzględniono inspiracje projektowe, metodykę pracy oraz opis projektowanego sanatorium. Wykonano zagospodarowanie terenu, przekroje poziome i pionowe oraz elewacje, utworzono wizualizację całego obiektu wraz z otoczeniem.

W końcowych etapach pracy wybrano materiały oraz detale projektowe. Praca stanowi istotny element rozszerzający ośrodki uzdrowiskowe w Polsce, który wyróżnia harmonijne wpasowanie się pod względem architektonicznym w otoczenie, nie degradując dóbr naturalnych. Istotnymi motywami w trakcie realizacji były człowiek, natura oraz architektura. Praca została przekazana wójtowi gminy Bircza, ponieważ może być pomocna przy opracowywaniu koncepcji architektonicznej i programowej uzdrowiska w Birczy.
 
WIZUALIZACJE SANATORIUM W BIRCZY - EDYTA WYSOCKA

 
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Turyści coraz częściej odwiedzają Podkarpacie. Nie inaczej jest w Rzeszowie

RZESZÓW, PODKARPACIE. Od stycznia do września 2019 roku z 652 turystycznych obiektów noclegowych na Podkarpaciu skorzystało 1012,4 tys. turystów, w tym 111,6 tys. z zagranicy.

Rzeszów

Świąteczna choinka zdobi rzeszowski Rynek. Rozpoczęto montaż iluminacji

RZESZÓW. W tym roku na iluminacje świąteczne miasto przeznaczyło prawie 1,3 mln zł.

Rzeszów

Do końca tego roku w Rzeszowie pojawi się wypożyczalnia samochodów elektrycznych

RZESZÓW. „Taka usługa w mieście Rzeszów może obejmować 100-200 samochodów” – wyjaśnia szef 4Mobility.

Rzeszów

Władze miasta kontynuują „walkę” z PGE Energia Ciepła. Szykuje się wizyta w Warszawie

RZESZÓW. Dzisiaj o godz. 12.00 zaplanowano spotkanie w Warszawie pomiędzy prezydentem Rzeszowa a Wojciechem Dąbrowskim,

Rzeszów

Z terenu Olszynek zniknie bar i park linowy. Mieszkańcy skarżyli się na hałas

RZESZÓW. Władze miasta reagują na skargi mieszkańców ul. Szopena i likwidują jeden z barów na Olszynkach.

Rzeszów

Pobili i okradli mężczyznę na przystanku autobusowym dla 180 zł

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o rozbój. 

Rzeszów

Rzeszów dołącza do miast dochodzących roszczeń w związku z nowym prawem oświatowym

RZESZÓW. Sławomir Gołąb: "Samorządy zostały zmuszone do poniesienia kosztów, za które rząd nie chce przekazać środków finansowych"

Rzeszów

Bełchatowianie lepsi od rzeszowian. Piąta porażka Asseco Resovii

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali w Bełchatowie z PGE Skrą 0:3 w rozegranym awansem meczu 12. kolejki PlusLigi.

Reklama