Rzeszów - Niedziela, 12.01.2025
Reklama

Studenci z Politechniki Rzeszowskiej polecą do USA. Wezmą udział w zawodach łazików marsjańskich

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska/Rafał Mazur
fot. Politechnika Rzeszowska/Rafał Mazur
RZESZÓW. Koło Naukowe Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz szósty weźmie udział w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Drużyna Politechniki Rzeszowskiej zakwalifikowała się jako jedna z 8 drużyn reprezentujących Polskę.  W sumie w zawodach weźmie udział 36 zespołów z 10 krajów świata.

Zawody University Rover Challenge (URC) odbędą się między 30 maja a 1 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Łazik marsjański Politechniki Rzeszowskiej dwukrotnie sięgał po zwycięstwo w tych prestiżowych zawodach w 2015 i 2016 roku. W obecnej edycji studenci chcą powtórzyć sukces i po raz kolejny wrócić do kraju z tytułem mistrza świata.

„Nasz nowy Legendary VII jest modyfikacją poprzednich sprawdzających się konstrukcji” – mówi Patryk Figiel z teamu LRT, student lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

W tym roku walka o tytuł mistrza świata odbędzie się w czterech konkurencjach: przejazd po trudnym terenie (Extreme Retrieval and Delivery Mission), obsługa panelu inżynierskiego (Equipment Servicing Mission), przejazd autonomiczny wzdłuż koordynatów GPS  do punktu kontrolnego tzw. markerów (Autonomous Traversal Mission) oraz badania pobranej próbki gleby (Science Task).
Reklama
„W konkurencji Science Task dokonano znacznych zmian. Badania pobranej próbki gleby w celu odnalezienia oznak życia wykonuje w pełni robot. Człowiek otrzymuje jedynie informacje na ekranie i na tej podstawie decyduje czy test jest pozytywny bądź nie” – tłumaczy Patryk Figiel. 

Zawody są kontynuacją najbardziej prestiżowych zawodów prototypów łazików marsjańskich dla studentów i inżynierów z całego świata. W tegorocznej edycji zawodów University Rover Challenge 2019 weźmie udział 36 drużyn. Najwięcej, bo aż 11 zespołów będzie reprezentowało Stany Zjednoczone; po pięć Kanadę i Indie. Dwa zespoły będą reprezentowały Bangladesz. Po jednym zespole zakwalifikowało się z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Polskę będzie reprezentowało aż osiem drużyn: PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, AGH Space Systems reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, zespoły SKA Robotics i KNR Team z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej oraz ARGO z Politechniki Białostockiej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ratusz apeluje do kierowców: opuszczajcie jak najszybciej skrzyżowania

RZESZÓW.  Średnia prędkość przejazdu przez skrzyżowania w Polsce wynosi 25 km/h, w Rzeszowie to jedynie 17 km/h. Ratusz problem z korkami upatruje w kierowcach ociągających się przy opuszczaniu skrzyżowania.

Rzeszów

ZTM uruchamia dwie nowe linie komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od dnia 16 września br. ruszy linia nr 14 oraz linia nr 60.

Rzeszów

W Rzeszowie stworzono nowoczesną wersje piłkarzyków

RZESZÓW. W Rzeszowie stworzono pierwsze na świecie piłkarzyki wykorzystujące roboty do gry w piłkę nożną.

Rzeszów

Na drodze prowadzącej na Lisią Górę powstało blisko 100-metrowe graffiti [FOTO]

RZESZÓW. 100 metrowa ściana, 50 artystów i tylko jeden dzień na realizacje.

Rzeszów

W Rzeszowie powstała szkoła robotyki. Ich konstrukcje opierają się na klockach Lego

RZESZÓW. „Marzę o wężu, który jeździ i strzela” – zdradza mały inżynier i przyznaje, że programowania także próbuje.

Rzeszów

Rzeszów wyróżniony podczas ogólnopolskiego konkursu. Chodzi o rozbudowę Al. Gen. W. Sikorskiego

RZESZÓW, POLSKA. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski.

Rzeszów

Za kilka dni rozpocznie się akcja „Bądź EKO i wybieraj mobilne bilety komunikacji miejskiej”

RZESZÓW. Akcja ma na celu przypomnienie pasażerom, że mobilne bilety i bezgotówkowe rozwiązania płatnicze to nie tylko wygoda, ale i sposób na ochronę środowiska naturalnego.

Reklama