Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Studenci skorzystają z symulatora wirtualnej sceny zbrodni. W planach symulator ataku terrorystycznego

Dodano:

fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
RZESZÓW. Technologia VR pomoże studentom prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego na specjalności kryminalistyka i kryminologia w nabyciu praktycznych umiejętności koniecznych w późniejszej pracy zawodowej. Asseco Data Systems wspólnie z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą uruchomiło nowoczesne laboratorium wirtualnej rzeczywistości „Cyber Crime”.

Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej podczas zajęć dydaktycznych korzystają z dostarczonej przez Asseco Data Systems symulacji komputerowej, która pozwala prowadzić oględziny miejsca zdarzenia w wirtualnej rzeczywistości.

„Zdecydowaliśmy się na współpracę z Asseco Data Systems i wdrożenie „Wirtualnej Sceny Zbrodni”, ponieważ od lat stawiamy na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania wspierające edukację młodzieży. Przeprowadzone kilka lat temu badania pokazały, że obecna młodzież ma inne podejście do nauki. Ich mózgi stają się coraz bardziej „cyfrowe”. Studenci chcą się uczyć poprzez „dotykanie wiedzy” - mówi prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. 

Symulacja jest wiernym odzwierciedleniem czynności standardowo podejmowanych na miejscu zdarzenia. Studenci mogą „uczestniczyć” w badaniu miejsca hipotetycznej zbrodni i analizować pozostawione ślady. Wystarczy, że założą specjalne gogle i użyją kontrolerów, które w wirtualnej rzeczywistości zastępują dłonie. Odnalezienie wskazówek pozwala „odblokować” kolejne etapy gry i znaleźć następne ślady i dowody.

„Wirtualna rzeczywistość, która już od kilku lat jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia, świetnie sprawdza się również jako innowacyjna metoda nauczania. VR jest rozwiązaniem, które daje ogromne możliwości zastosowania, przy stosunkowo niewielkich nakładach - mówi Mariusz Lala, Dyrektor Zarządzający Pionu Szkoleń w Asseco Data Systems.
Reklama
W planach Uczelni jest opracowanie i wdrożenie kolejnych programów nauczania opartych o technologię VR. Zakup „Wirtualnej Sceny Zbrodni” udało nam się sfinansować z dotacji z budżetu Województwa Podkarpackiego. Mamy już kolejne tym razem unijne środki na unowocześnianie dydaktyki i nauki za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Myślimy między innymi o nowych scenariuszach, które pozwolą przenieść się na miejsce wypadku komunikacyjnego lub ataku terrorystycznego - dodaje prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze, prowadzące do różnych wniosków na temat śmierci denatki – morderstwo i samobójstwo. W gabinecie i prywatnej łazience prawniczki – w zależności od scenariusza – znaleźć można dowody oraz inne interaktywne, ale niepotrzebne w śledztwie przedmioty.

Po przeniesieniu się w zwirtualizowany świat, oczom studentów ukazuje się scena, jaką zastał rano mąż znanej prawniczki. Znalazł ją w jej gabinecie, w centrum miasta, martwą, z raną postrzałową głowy. Zadaniem studentów i uczniów jest prawidłowe zabezpieczenie śladów znajdujących się na miejscu zdarzenia - odpowiednimi narzędziami i w odpowiedni sposób - oraz ustalenie, czy przyczyną zgonu było samobójstwo, czy może były w to zaangażowane osoby trzecie.

Każdy student poruszający się w wirtualnej rzeczywistości ma do dyspozycji profesjonalną walizkę oględzinową z narzędziami do prawidłowego przeprowadzenia analizy miejsca zdarzenia. Są tam: rękawice, wymazówki, fiolki szklane, pakiet papierowy, torebki foliowe do zabezpieczania dowodów, pęseta, kombinerki, stoliczek mikroskopowy, latarka i inne niezbędne przybory.

Źródło: WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów zwycięska po 10. kolejce PlusLigi

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów pokonali we własnej hali Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:1 w meczu 10. kolejki PlusLigi.

Rzeszów

Maraton Innowacji w PCI. Będą eksperymenty na pokładzie nanosatelitów

RZESZÓW. Już 17 grudnia br. w Podkarpackim Centrum Innowacji zaplanowano Maraton Innowacji.

Rzeszów

Zobacz, jak będzie wyglądał tunel pod rondem Pobitno [WIZUALIZACJA]

RZESZÓW. Ratusz za projekt tunelu zapłaci 1,4 mln zł. 

Rzeszów

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa

RZESZÓW. Ukraińskie miasto Truskawiec zostało nowym miastem partnerskim stolicy innowacji. Umowę podpisano na Ukrainie. 

Rzeszów

Bilety papierowe na autobus miejski w Rzeszowie odejdą do lamusa?

RZESZÓW. Pierwsze autobusy z nowoczesnymi kasownikami wyjadą już w styczniu 2020 roku.

Rzeszów

Cenne zwycięstwo na wyjeździe Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. MVP spotkania został Kawika Shoji.

Rzeszów

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb

RZESZÓW. Zacieśnia się współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi służbami ratunkowymi. 

Rzeszów

Kładki rowerowe przy moście Lwowskim, Karpackim i Narutowicza. Czy uda się znaleźć wykonawcę?

RZESZÓW. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta inwestycja pn. „Poprawa infrastruktury rowerowej – budowa ścieżek rowerowych na obiektach mostowych” została wyceniony na 7 mln zł z okresem realizacji do 2021 roku.

Reklama