Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Stowarzyszenie Zupełne Dobro pomoże bezdomnym i potrzebującym w Rzeszowie

Dodano:

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto w drodze konkursu wybrało streetworkerów, którzy będą nieśli pomoc bezdomnym i potrzebującym w Rzeszowie do końca 2023 roku. To Stowarzyszenie Zupełne Dobro, które będzie realizowało to zadanie we współpracy z MOPS.

Już drugi rok z rzędu, Stowarzyszenie Zupełne Dobro będzie współpracowało z władzami miasta oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej Głównym na rzecz pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym. Zadaniem streetworkerów jest pomoc osobom dotkniętym kryzysem bezdomności. Mają oni stały kontakt osobami bezdomnymi przebywającymi na terenie miasta. Rozmawiają z nimi m.in. na temat skutków nadużywania alkoholu, jak również informują o miejscach, w których można uzyskać różnego rodzaju pomoc, np. otrzymać czyste ubrania czy zjeść ciepły posiłek.

W czwartek, wiceprezydent Krystyna Stachowska wręczyła stowarzyszeniu Zupełne Dobro umowę o współpracy na ten rok. 

-Bardzo dziękujemy wam za to, jak podchodzicie do tej pracy. Dzięki wam ludzie z godnością przychodzą po pomoc, nie muszą się już chować i wstydzić. Dziękujemy i prosimy o więcej - zwróciła się do członków Stowarzyszenia Zupełne Dobro Wiceprezydent Stachowska.
I podkreśliła, że praca streetworkera jest niezwykle ciężka, dlatego miasto stara się możliwie najbardziej wspierać takie działania. Na czym konkretnie polega streetworking?

- To spotykanie się z osobami doświadczającymi bezdomności w przestrzeni publicznej. Są to  np. ogródki działkowe, parki, dworzec. To oczywiście miejsca, które również zgłaszają nam mieszkańcy. Oprócz tego, w każdy poniedziałek rozdajemy potrzebującym ciepły posiłek na Placu Ofiar Getta - wymieniła Marzena Lutyńska, Prezes Stowarzyszenia Zupełne Dobro.
Dodała, że stowarzyszenie współpracuje również z ratownikiem medycznym i lekarzami, a także wynajmuje karetkę. Apeluje także do mieszkańców o zgłaszanie zauważonych przypadków do stowarzyszenia, choćby za pośrednictwem numeru 734 156 953.
Reklama

Od lutego do lipca 2022 roku, streeetworkerzy ze stowarzyszenia Zupełne Dobro poświęcili łącznie ponad 1150 godzin na pomoc potrzebującym. Członkowie stowarzyszenia byli w tym czasie w kontakcie z 54 osobami w znajdującymi się w sytuacji bezdomności ulicznej, tj. przebywającymi w rejonie Dworca PKP w Rzeszowie oraz oraz w niemieszkalnych miejscach na terenie miasta, takich jak np. ogródki działkowe czy pustostany. 30 osobom udzielono pomocy medycznej, niektórym wielokrotnie.

Oprócz streetworkingu, Stowarzyszenie Zupełne Dobro realizuje również kilka innych projektów, mających na celu wsparcie osób będących w kryzysie bezdomności, takich jak: Zupa na placu, Foodsharing i Magazyn Ciepła. Stworzyli również "Rzeszowski przewodnik po miejscach pomocy", zawierający zbiór informacji i miejsc, w których można uzyskać pomoc, m.in. dotyczące tego gdzie zjeść, gdzie spać lub gdzie się leczyć.  Publikacja zawiera również wskazówki dla tych, którzy chcą pomóc, ale nie wiedzą jak.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

500 pluszaków trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

RZESZÓW. Łącznie do rzeszowskich karetek trafiło już 2 tys. maskotek z krakowskiego sklepu.

Rzeszów

CBA zatrzymało trzech rzeszowskich przedsiębiorców

RZESZÓW. Wartość szkód z tytułu przestępczej działalności szacowana jest na co najmniej 18 mln zł.

Rzeszów

Działki przy Wisłoku zamienione. Brak spójnej koncepcji doprowadzi do chaosu w zabudowie?

RZESZÓW. Radni podczas wtorkowej sesji Rady Miasta debatowali nad projektem uchwały mówiącym o zamianie działek przy ul. Podwisłocze.

Rzeszów

Urząd Marszałkowski ponownie szuka dostawcy taboru dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Rozpoczął się kolejny przetarg na dostarczenie 10 pojazdów szynowych.

Rzeszów

Ratusz ponawia przetarg na odbiór śmieci. Tym razem z nowym regulaminem

RZESZÓW. Ruszył kolejny przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów mieszkańców miasta.

Rzeszów

Rushmoore pierwszym dystryktem przyjętym do grona miast partnerskich Rzeszowa

RZESZÓW. Dystrykt Rushmoore podobnie jak Rzeszów opiera się w dużej mierze na przemyśle lotniczym

Rzeszów

Nowy mural na budynku MPWiK. Autor informuje, że zmieni się prawdopodobnie pierwotna koncepcja

RZESZÓW. Warto dodać, że motywem przewodnim wszystkim prac ma być woda.

Rzeszów

Przy Galerii Rzeszów powstanie winda zewnętrzna

RZESZÓW. Radni bez szerszej dyskusji zaakceptowali projekt uchwały.

Reklama