Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych ws. darmowych biletów: podstawa prawna jest

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uważa, że nie ma podstaw prawnych umożliwiających wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla osób głuchych. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych posiada odmienne stanowisko i apeluje o ponowne rozpatrzenie petycji.

Jeszcze wczoraj poruszaliśmy temat, jaki znajdzie się w proponowanym porządku obrad Rady Miasta Rzeszowa, dotyczący wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób głuchych z umiarkowanym stopnień niepełnosprawności, a już dzisiaj Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych uważa, że decyzja jaką podjęła Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jest błędna.

„To nie jest tak, że temat jest zamknięty. Może być tak, że Komisja zadecydowała, że nie ma podstaw prawnych, a radni podejmą inną decyzję. Ewentualnie będzie oddalenie i wycofanie tego punktu” - wyjaśnia Tadeusz Ożyło, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Pozostali radni Rzeszowa nalezący do Komisji to: Bogusław Sak, Jolanta Kaźmierczak, Tomasz Kamiński i Waldemar Wywrocki.

W związku z powyższym radni należący do Komisji uznali, że petycja jaką dostali od Stowarzyszenia nie ma podstawy prawnej umożliwiającej jej realizację: „nie jest możliwe zniesienie odpłatności za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w Rzeszowie wyłącznie dla osób głuchych na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, gdyż przepisy prawa nie dają podstawy na przetwarzanie danych osobowych w zakresie przyczyny powstania niepełnosprawności danej osoby” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Zaznaczmy, że z przywileju darmowych przejazdów na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej o stopniu umiarkowanym o symbolu 03-L korzystają mieszkańcy Olsztyna, Wrocławia, Bydgoszczy, Opola, Radomska, Ostródy oraz Starogardu Gdańskiego. Dodatkowo członkowie Stowarzyszenia powołują się na Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej i Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 lipca 2015 roku.

„Na tej podstawie prawnej osoby niepełnosprawnej jest okazana symbolika niepełnosprawności danej osoby do przejazdów m.in. koleją PKP w komunikacji krajowej czy też do uprawnień do ulg i bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w polskich miastach czyli nie jest prawdą, że przepisy prawa nie dają podstawy aby przyznać osobom głuchym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Rzeszowie” – informuje  Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.
Reklama
Choć nie jest ostatecznie przesądzony los projektu uchwały i niewykluczone, że radni faktycznie projekt odrzucą, co będzie równoznaczne z ponownym rozpatrzeniem petycji, to  przedstawiciele Stowarzyszenia apelują o modyfikację projektu uchwał. Zaznaczmy ponownie, że temat zostanie poruszony podczas wtorkowej Sesji Rady Miasta.

Treść apelu Stowarzyszenia publikujemy poniżej:

„Apelujemy do Rady Miasta Rzeszowa która zbiera się na najbliższej Sesji Rady Miasta o oddalenie i wycofanie tego punktu zgłoszonego przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji dot. petycji w sprawie zwolnienia z odpłatności osób głuchych za przewozy środkami lokalnego transportu zbiorowego w Rzeszowie, tak aby projekt uchwały wrócił ponownie do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w celu zmodyfikowania projektu uchwały poprzez dokooptowanie osób głuchych do grona podmiotów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Rzeszowie. Projekt uchwały przygotowany przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji wymaga dalszych prac i poprawek, tutaj potrzebna jest głęboka analiza petycji oraz przeanalizowanie uchwał Rady Miast w których obowiązują już bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób głuchych”.

Co więcej, po naszej wcześniejszej publikacji, 4 lipca br. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych w Warszawie wysłało oficjalne pismo do Rady Miasta Rzeszowa, w którym informuje o przepisach prawnych umożliwiających wprowadzenie wyżej wspomnianych ulg.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Mniej betonu, więcej zieleni w Rzeszowie

RZESZÓW. Więcej zieleni, nowy park kieszonkowy oraz ogrody deszczowe w centrum miasta – tak ma w skrócie wyglądać realizacja unijnego projektu zakładającego częściowe odbetonowanie Rzeszowa.

Corner Point

W centrum Rzeszowa powstanie nowoczesny biurowiec. Jest pozwolenie na budowę

RZESZÓW. Po blisko 5-latach uzyskano pozwolenie na budowę nowoczesnego budynku biurowego Corner Point w centrum Rzeszowa. Będzie to pierwszy w stolicy Podkarpacia biurowiec klasy A.

Rzeszów

Nowa droga na osiedlu Miłocin będzie gotowa w październiku

RZESZÓW. Trwa budowa ul. Parkowej na rzeszowskim osiedlu Miłocin. Nowa droga ma być gotowa w październiku. Dzięki niej mieszkańcy zyskają komfortowy dojazd do osiedli domów jednorodzinnych.

Rzeszów

RBO 2025. Mieszkańcy zgłosili rekordową liczbę projektów

RZESZÓW. 156 projektów zgłosili mieszkańcy Rzeszowa do przyszłorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Termin przesyłania pomysłów minął 18 sierpnia o godz. 23:59.

Rzeszów

Seniorka z Rzeszowa oszukana metodą „na wypadek”. Straciła 80 tys. zł

RZESZÓW. 76-letnia mieszkanka Rzeszowa uwierzyła oszustce, która wmówiła że jest jej córką i potrzebuje pomocy. Dopiero po fakcie, seniorka zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę na policję. Poszkodowana kobieta straciła...

Rzeszów

Protest aktywistów przeciwko branży futrzarskiej na rzeszowskim rynku

RZESZÓW. W najbliższą sobotę grupa niezależnych aktywistów będzie protestować w obronie zwierząt hodowanych dla futer. Manifestacja odbędzie na rzeszowskim rynku.

Rzeszów

Trwa remont kładki im. WOŚP w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Część prac prowadzona jest w nocy, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Rzeszów. Nowy teren rekreacyjny z placem zabaw prawie gotowy

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy tworzeniu nowego terenu rekreacyjnego na osiedlu Staromieście. Inwestycja o powierzchni blisko 25 arów powstaje w rejonie ulic Lubicz i Staromiejskiej.

Reklama