Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Sto operacji z udziałem robota da Vinci w KSW nr 1 w Rzeszowie

Dodano:

fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
RZESZÓW. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyła się właśnie 100. operacja wykonana przy pomocy robota da Vinci, wykorzystywanego przy zabiegach na raka prostaty. Dzień ten przypadł na listopad – miesiąc świadomości zdrowotnej mężczyzn.

Z operacji z wykorzystaniem robota da Vinci w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej od początku maja, w ciągu sześciu miesięcy trwania programu, skorzystało już stu chorych.

– W tym okresie, pomimo trwającej pandemii, w naszym szpitalu wykonaliśmy dwa razy więcej operacji u chorych na raka prostaty pacjentów niż było wykonanych w szpitalu w całym 2020 roku – mówi Janusz Ławiński, dyrektor KSW.­­­

Chorzy otrzymali pomoc dzięki wykorzystaniu systemu robota da Vinci. – Robot da Vinci to przedłużenie rąk chirurga, narzędzia o ruchomości 560 stopni. Umożliwia m.in. na doskonałą wizualizację pola operacyjnego – w dziesięciokrotnym powiększeniu i w jakości 3D full HD. Operacje wykonywane tą metodą dają znakomite rezultaty – mówi dr Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW. – Należy jednak pamiętać, że sam robot nie wykonuje operacji. Jednym z najważniejszych czynników, wpływających nie tylko na czas samego zabiegu, ale i na jego skuteczność jest doświadczenie chirurga, który go wykonuje. To od jego doświadczenia zależy jakość operacji – dodaje.
Reklama
Na świecie z wykorzystaniem robota da Vinci wykonuje się ok. 1,5 mln operacji rocznie. To wzrost o ok. 20% w stosunku do zeszłego roku. W Polsce w minionym kwartale liczba zabiegów w asyście robota wyniosła 548. To o ponad 110% więcej niż rok wcześniej.

Rak prostaty, operowany przy użyciu systemu, to obecnie najczęstszy nowotwór występujący wśród mężczyzn w naszym kraju. Zachorowalność na raka gruczołu krokowego dotyczyła w ubiegłym roku 19 tys. mężczyzn, czyli około jednej piątej panów cierpiących na nowotwory.

Listopad jest miesiącem świadomości zdrowotnej mężczyzn. Szczególnie w tym czasie warto przypominać o regularnych badaniach, szczególnie panów po czterdziestce. Rak prostaty może doprowadzić do śmierci, natomiast  odpowiednio wcześnie wykryty daje szansę całkowitego wyleczenia.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jak zarządzać sobą w czasie? Poznaj projekt szóstki uczniów z II i I LO w Rzeszowie

RZESZÓW. Projekt społeczny „Zawsze na Czasie” został zrealizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Rzeszów

Ewakuacja w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Przyszła koperta z białym proszkiem i informacją o bombie

RZESZÓW. Aktualnie czynności związane ze sprawdzeniem budynku prowadzą policyjni pirotechnicy.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów kończy rundę zasadniczą zwycięstwem 3-1

RZESZÓW. Statuetkę MVP otrzymał Bartłomiej Lemański.

Rzeszów

W Pro-Familii przeprowadzą badania najnowszym rezonansem magnetycznym na NFZ

RZESZÓW. Badania zostaną przeprowadzone w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Rzeszów

Po meczu Resovii Rzeszów z Widzewem Łódź zatrzymano ośmiu pseudokibiców

RZESZÓW. W spotkaniu 24. kolejki II ligi rzeszowska drużyna zremisowała z Widzewem Łódź 1-1.

Rzeszów

24 marca odbędzie się bieg charytatywny na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Hasło biegu to: „Każdy serce otwiera, bo młodzież na Hospicjum zbiera”.

Reklama