Rzeszów - Poniedziałek, 31.03.2025
Reklama

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
RZESZÓW. Zacieśnia się współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi służbami ratunkowymi. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na dostarczenie sprzętu. Chodzi m.in. o sanie transportowe oraz nadajniki GPS.

Odzież i sprzęt do ratownictwa wodnego, ekwipunek dla ratowników górskich, w tym sanie transportowe i nadajniki GPS przekazano ukraińskim partnerom w ramach czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej”. O tym, w jaki sposób realizowano projekt można było dowiedzieć się na konferencji prasowej, która miała miejsce w urzędzie marszałkowskim.

Nowoczesny sprzęt, który trafi do Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim oraz w Obwodzie Zakarpackim będzie służył nie tylko zapewnieniu bezpieczeństwa turystom w górach ale będzie też wykorzystywany w ratownictwie wodnym i przeciwpowodziowym.

„Projekt „Polskiej pomocy rozwojowej” ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze transgranicznym, zwłaszcza w zakresie ratownictwa górskiego, wodnego i przeciwpowodziowego. W tym celu podpisaliśmy porozumienia z obwodami Iwano-Frankiwskim oraz Zakarpackim. Jednak, żeby dawały one podstawy do praktycznych działań potrzebne są środki finansowe” – wyjaśnia marszałek Władysław Ortyl.

Podczas konferencji uroczystego podpisania protokołów przekazania-odbioru, sprzętu ratowniczego dokonali: marszałek Władysław Ortyl oraz Wolodymyr Czerneckij – komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim i Tsitsei Volodymyr – pierwszy z-ca Komendanta  Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Zakarpackim.

Celem czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w pasie transgranicznym. Tegoroczny projekt był realizowany w rozszerzonej formule. Obejmował swoim wsparciem nie tylko ratowników z Obwodu Iwano-Frankiwskiego, ale też po raz pierwszy z Obwodu Zakarpackiego.
We wrześniu, w ramach pierwszego etapu projektowego, 20 strażaków z Ukrainy  uczestniczyło w szkoleniu z ratownictwa na obszarach wodnych. Kursanci, przez kilka dni zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności w Nisku, w specjalnym ośrodku szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Tematyka ćwiczeń dotyczyła prawidłowej organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa prowadzonych działań ratowniczych, pływania i technik ratownictwa wodnego.
Reklama

„W przeprowadzeniu tych szkoleń pomaga nam Podkarpacki Komendant Straży Pożarnej i jego służby oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako służba związana z ratownictwem górskim. Łączna wartość wszystkich projektów wynosi ponad 600 tysięcy złotych. To ważne, że możemy nawiązywać relacje i poszerzać współpracę polsko-ukraińską, ponieważ województwo podkarpackie graniczny bezpośrednio z tymi obwodami” – dodał marszałek.

Kolejnym szkoleniem, był przygotowany w Bieszczadach przy wsparciu Grupy Bieszczadzkiej GOPR, kurs z zakresu akcji poszukiwawczych w górach. Podczas szkolenia, które odbyło się w Stężnicy koło Baligrodu, 12 ratowników z Ukrainy poznało metody i techniki poszukiwawcze, zachowania ludzi zaginionych oraz zasady dowodzenia i planowania akcji w kontekście zagrożeń wynikających z warunków letnich i zimowych.

Szkolenie zakończyły ćwiczenia pokazowe, podczas których poszukiwano zaginionych przez partole ratownicze, z użyciem drona oraz z wykorzystaniem psa ratowniczego. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
 

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Okradli salon Kolportera i grozili pracownikowi. Poszukuje ich policja

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KMP poszukują dwóch mężczyzn, podejrzanych o rozbój z użyciem noża i kradzież pieniędzy. Policja zwróciła się apelem o pomoc do osób, które rozpoznają tych mężczyzn.

Rzeszów

Od 1 kwietnia sporo zmian w rozkładzie jazdy rzeszowskich autobusów

RZESZÓW. Od 1 kwietnia Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi zmiany i korekty rozkładów jazdy kilkudziesięciu autobusów MPK. Dotyczą one linii: 0A, 0B, 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13,...

Rzeszów

Teren rekreacyjny na os. Miłocin - Św. Huberta zostanie rozbudowany. Powstanie m.in. boisko do streetballa

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która zajmie się rozbudową terenu rekreacyjnego przy ul. Myśliwskiej na osiedlu Miłocin - Św. Huberta. W ramach inwestycji wybudowane zostanie m.in. boisko do koszykówki.

Rzeszów

Maciej Orłoś przyjedzie do Rzeszowa na spotkanie z młodzieżą

RZESZÓW. Znany dziennikarz i ekspert od wystąpień publicznych, Maciej Orłoś będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Młode Myśli – Wielkie Rozmowy” organizowanego przez uczennice I LO w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstał jedyny w regionie kryty skatepark [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. 370 m2 powierzchni, 4 linie jazdy, do 30 osób w czasie trwania jednej sesji, 2 strefy chillu – tak w skrócie wygląda pierwszy na Podkarpaciu kryty skatepark. Obiekt powstał w północnej...

Rzeszów

Remont dachu szkoły w centrum Rzeszowa powoli zbliża się do końca

RZESZÓW. Najstarsza podstawówka w Rzeszowie ma już prawie gotowy nowych dach. Zgodnie z informacją przekazaną przez Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka w mediach społecznościowych, modernizacja zakończy się w kwietniu.

Rzeszów

Orlen buduje nową stację paliw w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa budowa nowej stacji paliw Orlen. Będzie to już dziewiąta stacja koncernu na terenie Rzeszowa.

Rzeszów

Rusza zgłaszanie projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2026

RZESZÓW. 17 marca rusza, startuje nabór wniosków do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2026. Miasto zamierza przeznaczyć na pomysły mieszkańców dokładnie taką samą kwotę jak w poprzedniej edycji, tj. 15,7 mln zł. Projekty można...

Reklama