Rzeszów - Sobota, 05.04.2025
Reklama

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
RZESZÓW. Zacieśnia się współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi służbami ratunkowymi. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na dostarczenie sprzętu. Chodzi m.in. o sanie transportowe oraz nadajniki GPS.

Odzież i sprzęt do ratownictwa wodnego, ekwipunek dla ratowników górskich, w tym sanie transportowe i nadajniki GPS przekazano ukraińskim partnerom w ramach czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej”. O tym, w jaki sposób realizowano projekt można było dowiedzieć się na konferencji prasowej, która miała miejsce w urzędzie marszałkowskim.

Nowoczesny sprzęt, który trafi do Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim oraz w Obwodzie Zakarpackim będzie służył nie tylko zapewnieniu bezpieczeństwa turystom w górach ale będzie też wykorzystywany w ratownictwie wodnym i przeciwpowodziowym.

„Projekt „Polskiej pomocy rozwojowej” ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze transgranicznym, zwłaszcza w zakresie ratownictwa górskiego, wodnego i przeciwpowodziowego. W tym celu podpisaliśmy porozumienia z obwodami Iwano-Frankiwskim oraz Zakarpackim. Jednak, żeby dawały one podstawy do praktycznych działań potrzebne są środki finansowe” – wyjaśnia marszałek Władysław Ortyl.

Podczas konferencji uroczystego podpisania protokołów przekazania-odbioru, sprzętu ratowniczego dokonali: marszałek Władysław Ortyl oraz Wolodymyr Czerneckij – komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim i Tsitsei Volodymyr – pierwszy z-ca Komendanta  Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Zakarpackim.

Celem czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w pasie transgranicznym. Tegoroczny projekt był realizowany w rozszerzonej formule. Obejmował swoim wsparciem nie tylko ratowników z Obwodu Iwano-Frankiwskiego, ale też po raz pierwszy z Obwodu Zakarpackiego.
We wrześniu, w ramach pierwszego etapu projektowego, 20 strażaków z Ukrainy  uczestniczyło w szkoleniu z ratownictwa na obszarach wodnych. Kursanci, przez kilka dni zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności w Nisku, w specjalnym ośrodku szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Tematyka ćwiczeń dotyczyła prawidłowej organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa prowadzonych działań ratowniczych, pływania i technik ratownictwa wodnego.
Reklama

„W przeprowadzeniu tych szkoleń pomaga nam Podkarpacki Komendant Straży Pożarnej i jego służby oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako służba związana z ratownictwem górskim. Łączna wartość wszystkich projektów wynosi ponad 600 tysięcy złotych. To ważne, że możemy nawiązywać relacje i poszerzać współpracę polsko-ukraińską, ponieważ województwo podkarpackie graniczny bezpośrednio z tymi obwodami” – dodał marszałek.

Kolejnym szkoleniem, był przygotowany w Bieszczadach przy wsparciu Grupy Bieszczadzkiej GOPR, kurs z zakresu akcji poszukiwawczych w górach. Podczas szkolenia, które odbyło się w Stężnicy koło Baligrodu, 12 ratowników z Ukrainy poznało metody i techniki poszukiwawcze, zachowania ludzi zaginionych oraz zasady dowodzenia i planowania akcji w kontekście zagrożeń wynikających z warunków letnich i zimowych.

Szkolenie zakończyły ćwiczenia pokazowe, podczas których poszukiwano zaginionych przez partole ratownicze, z użyciem drona oraz z wykorzystaniem psa ratowniczego. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
 

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ogród kieszonkowy ze sceną plenerową na osiedlu Pobitno już gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W rejonie ulic Szkolnej i Gajowej na osiedlu Pobitno powstał jeden z największych ogrodów kieszonkowych w Rzeszowie. Znalazły się w nim m.in. urządzenia do ćwiczeń dla dzieci, scena plenerowa i plac...

Rzeszów

Ponad 270 tys. pasażerów czarterów. Lotnisko w Jasionce podsumowuje sezon letni i zapowiada nowe kierunki w 2025 r.

RZESZÓW. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka przedstawił podsumowanie sezonu letniego 2024 w ruchu czarterowym. Z danych wynika, że w minionym sezonie turystycznym obsłużono rekordową liczbę pasażerów - 273 tysiące osób. W porównaniu do 2023...

Rzeszów

Zmiany w strukturze organizacyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego podjął decyzję o wprowadzeniu zmian strukturalnych na uczelni. Od 1 stycznia 2025 r. dotychczasowe kolegia zastąpione zostaną wydziałami.

Rzeszów

Terytorialsi złożyli przysięgę w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejni żołnierze-ochotnicy złożyli przysięgę wojską na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług".

Rzeszów

Zmienia się krajobraz przy ul. Langiewicza. Rośnie 12-piętrowy budynek mieszkalny [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Blisko centrum Rzeszowa powstaje 12-kondygnacyjny budynek mieszkalny. Gotowa jest już ostatnia kondygnacja, trwa termoizolacja budynku.

Rzeszów

Wypadek na al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Samochód potrącił dwie osoby

RZESZÓW. Dwie osoby trafiły do szpitala, po tym jak zostały potrącone przesz samochodów na oznakowanym przejściu dla pieszych. Na szczęście ich obrażenia nie zagrażały życiu.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie świąteczno-noworocznym. W Wigilię mniej kursów

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej w okresie Świąt oraz Nowego Roku. W Wigilię kursy miejskich autobusów realizowane będą w ograniczonym zakresie.

Rzeszów

Wyremontowano schody na osiedlu Piastów w Rzeszowie

RZESZÓW. Ponad 300 tys. zł wydało miasto na kompleksowy remont schodów , które prowadzą z osiedla Piastów w kierunku ul. Hetmańskiej.

Reklama