Rzeszów - Poniedziałek, 31.03.2025
Reklama

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
RZESZÓW. Zacieśnia się współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi służbami ratunkowymi. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na dostarczenie sprzętu. Chodzi m.in. o sanie transportowe oraz nadajniki GPS.

Odzież i sprzęt do ratownictwa wodnego, ekwipunek dla ratowników górskich, w tym sanie transportowe i nadajniki GPS przekazano ukraińskim partnerom w ramach czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej”. O tym, w jaki sposób realizowano projekt można było dowiedzieć się na konferencji prasowej, która miała miejsce w urzędzie marszałkowskim.

Nowoczesny sprzęt, który trafi do Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim oraz w Obwodzie Zakarpackim będzie służył nie tylko zapewnieniu bezpieczeństwa turystom w górach ale będzie też wykorzystywany w ratownictwie wodnym i przeciwpowodziowym.

„Projekt „Polskiej pomocy rozwojowej” ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze transgranicznym, zwłaszcza w zakresie ratownictwa górskiego, wodnego i przeciwpowodziowego. W tym celu podpisaliśmy porozumienia z obwodami Iwano-Frankiwskim oraz Zakarpackim. Jednak, żeby dawały one podstawy do praktycznych działań potrzebne są środki finansowe” – wyjaśnia marszałek Władysław Ortyl.

Podczas konferencji uroczystego podpisania protokołów przekazania-odbioru, sprzętu ratowniczego dokonali: marszałek Władysław Ortyl oraz Wolodymyr Czerneckij – komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim i Tsitsei Volodymyr – pierwszy z-ca Komendanta  Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Zakarpackim.

Celem czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w pasie transgranicznym. Tegoroczny projekt był realizowany w rozszerzonej formule. Obejmował swoim wsparciem nie tylko ratowników z Obwodu Iwano-Frankiwskiego, ale też po raz pierwszy z Obwodu Zakarpackiego.
We wrześniu, w ramach pierwszego etapu projektowego, 20 strażaków z Ukrainy  uczestniczyło w szkoleniu z ratownictwa na obszarach wodnych. Kursanci, przez kilka dni zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności w Nisku, w specjalnym ośrodku szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Tematyka ćwiczeń dotyczyła prawidłowej organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa prowadzonych działań ratowniczych, pływania i technik ratownictwa wodnego.
Reklama

„W przeprowadzeniu tych szkoleń pomaga nam Podkarpacki Komendant Straży Pożarnej i jego służby oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako służba związana z ratownictwem górskim. Łączna wartość wszystkich projektów wynosi ponad 600 tysięcy złotych. To ważne, że możemy nawiązywać relacje i poszerzać współpracę polsko-ukraińską, ponieważ województwo podkarpackie graniczny bezpośrednio z tymi obwodami” – dodał marszałek.

Kolejnym szkoleniem, był przygotowany w Bieszczadach przy wsparciu Grupy Bieszczadzkiej GOPR, kurs z zakresu akcji poszukiwawczych w górach. Podczas szkolenia, które odbyło się w Stężnicy koło Baligrodu, 12 ratowników z Ukrainy poznało metody i techniki poszukiwawcze, zachowania ludzi zaginionych oraz zasady dowodzenia i planowania akcji w kontekście zagrożeń wynikających z warunków letnich i zimowych.

Szkolenie zakończyły ćwiczenia pokazowe, podczas których poszukiwano zaginionych przez partole ratownicze, z użyciem drona oraz z wykorzystaniem psa ratowniczego. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
 

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

S19 Rzeszów Południe - Babica. Wiadukty przeszły prób obciążeniowe

Cztery 34-tonowe pojazdy ciężarowe wjechały na wiadukty w Mogielnicy i Lutoryżu, na powstającym odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. To element testów próbnych obciążenia statycznego i dynamicznego obiektów.

Rzeszów

Modern Home. Targi nowoczesnego budownictwa w hali Podpromie

RZESZÓW. Ponad 70 firm zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów Nowoczesnego Budownictwa, które odbędą się w ten weekend w hali Podpromie. W programie wydarzenia przewidziano również prelekcje dotyczące procesu budowy domu.

Rzeszów

Remont na rzeszowskim Rynku. Część ogródków rozpocznie sezon nieco później

RZESZÓW. Ze względu na konieczność remontu instalacji pod płytą rzeszowskiego Rynku, jego fragment w północnej części został ogrodzony. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie kwietnia. W związku z tym, część ogródków...

Rzeszów

Wypadek na rzeszowskiej zaporze. Zderzyły się dwa samochody

RZESZÓW. Przed południem na Moście Karpackim w Rzeszowie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. 84-letni kierowca peugeota zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z fordem. Mężyczyzna został przewieziony do szpitala,...

Rzeszów

Jest umowa na budowę strategicznej inwestycji na lotnisku w Jasionce

JASIONKA. Firma Strabag zajmie się realizacją II etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz I etapu przebudowy drogi startowej wraz z infrastrukturą techniczną na lotnisku w Jasionce. Prace mają rozpocząć się już w...

Rzeszów

Pierwszy w tym roku Podkarpacki Bazarek już w ten weekend

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, na parkingu przy Parku Papieskim lokalni producenci po raz kolejny zaoferują swoje produkty. W jednym miejscu będzie można kupić wszystko - od jedzenia, przez wyroby pszczelarskie, różne odmiany...

Rzeszów

Trzy oferty na budowę piętrowego parkingu i lądowiska przy KSW nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Trzy firmy są zainteresowane budową parkingu wielopoziomowego przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Na jego szczycie znajdzie się lądowisko dla śmigłowców ratownictwa medycznego. Otwarto oferty w przetargu.

Rzeszów

Postęp prac na budowie S19 Rzeszów Południe-Babica. Karpatka wydrążyła już 678 m tunelu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Pomimo kontraktowej przerwy zimowej, na budowie odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica widać postępy prac, szczególnie na obiektach inżynierskich.

Reklama