Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Spółka z Rzeszowa stworzyła poł czołg, pół drona. W planach stworzenie pierwszego latającego auta

Dodano:

fot. B-Technology
fot. B-Technology
RZESZÓW. Założona przez konstruktora Witolda Mielniczka, podkarpacka firma B-Technology Sp. z o.o., uruchomiła masową produkcję innowacyjnego drona Xerall X-TANKCOPTER. Produkt prezentowany był podczas spotkania premiera Morawieckiego z Caseyem Neistatem. X-TANKCOPTER można już nabyć w ramach kampanii crowdfundingowej.

X-TANKCOPTER to pierwszy na świecie latający czołg, który świetnie radzi sobie zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Produkt został zaprojektowany w Polsce w oparciu o opatentowany układ napędu, który umożliwił efektywne połączenie obu systemów lokomocji – jazdy i lotu.

Dron wyglądem przypomina czołg. Potrafi szybko jeździć, driftować, zwinnie pokonywać napotkane przeszkody oraz eksplorować trudno dostępne przestrzenie. W bardzo wymagającym terenie może wzbić się w powietrze, nagrać film w wysokiej rozdzielczości oraz zrobić zdjęcie.

X-TANKCOPTER wyposażony jest w kamerę HD i większość funkcji, które posiadają komercyjne drony czołowych producentów. Waży zaledwie 125 g, dlatego też nie wymaga posiadania specjalnej licencji.

Produkt można już nabyć w ramach kampanii crowdfundingowej na platformie Indiegogo.



Proces twórczy

Pomysłodawca tego projektu, Witold Mielniczek, jest absolwentem brytyjskiego uniwersytetu Middlesex, gdzie studiował robotykę i wzornictwo przemysłowe, uzyskując najlepszy wynik na roku. Z sukcesem uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach z zakresu robotyki i bezzałogowych systemów powietrznych, zwyciężając m.in. UAV Forge organizowanym przez DARPA. Już w trakcie studiów w Anglii zaprojektował „latający samochód”, drona, który zagrał w filmie „Niezniszczalni 3” u boku Sylvestra Stallone’a.
Reklama
Projekt drona „latającego samochodu” także odniósł sukces na platformie Kickstarter, gdzie udało się zebrać ponad 120 tys. funtów i sprzedać klientom z całego świata ponad 500 modeli.

Po tym sukcesie Witold Mielniczek zdecydował się wrócić do kraju i tutaj rozwijać kolejne projekty. W 2016 r. w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce k/Rzeszowa założył spółkę B-Technology, w której tworzy drony wielozadaniowe Xerall All-Terrains Drones. W tym samy roku w spółkę zainwestował prywatny fundusz inwestycyjny Nanovision.vc.

Przyszłość spółki

Spółka ma bardzo ambitne plany, a obecność w dolinie lotniczej dodatkowo zobowiązuje, stąd oprócz dronów planuje także budowę pierwszego polskiego latającego auta, umożliwiającego podróżowanie przynajmniej jednej osobie. Aktualnie trwają bardzo zaawansowane rozmowy z inwestorem branżowym, start projektu planowany jest jeszcze w 2019 roku.

Natomiast jesienią br. do sprzedaży trafi kolejny produkt tj. nowa wersji drona – „latającego samochodu”. Xerall CarCopter przeznaczony będzie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Na wszystkie dotychczasowe wynalazki spółka uzyskała międzynarodową ochronę patentową, która obowiązuje już w niemal 80 proc. krajów świata, w tym na kluczowych rynkach tj. w USA, Europie, Rosji, jak również w Chinach.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

500 pluszaków trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

RZESZÓW. Łącznie do rzeszowskich karetek trafiło już 2 tys. maskotek z krakowskiego sklepu.

Rzeszów

CBA zatrzymało trzech rzeszowskich przedsiębiorców

RZESZÓW. Wartość szkód z tytułu przestępczej działalności szacowana jest na co najmniej 18 mln zł.

Rzeszów

Działki przy Wisłoku zamienione. Brak spójnej koncepcji doprowadzi do chaosu w zabudowie?

RZESZÓW. Radni podczas wtorkowej sesji Rady Miasta debatowali nad projektem uchwały mówiącym o zamianie działek przy ul. Podwisłocze.

Rzeszów

Urząd Marszałkowski ponownie szuka dostawcy taboru dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Rozpoczął się kolejny przetarg na dostarczenie 10 pojazdów szynowych.

Rzeszów

Ratusz ponawia przetarg na odbiór śmieci. Tym razem z nowym regulaminem

RZESZÓW. Ruszył kolejny przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów mieszkańców miasta.

Rzeszów

Rushmoore pierwszym dystryktem przyjętym do grona miast partnerskich Rzeszowa

RZESZÓW. Dystrykt Rushmoore podobnie jak Rzeszów opiera się w dużej mierze na przemyśle lotniczym

Rzeszów

Nowy mural na budynku MPWiK. Autor informuje, że zmieni się prawdopodobnie pierwotna koncepcja

RZESZÓW. Warto dodać, że motywem przewodnim wszystkim prac ma być woda.

Rzeszów

Przy Galerii Rzeszów powstanie winda zewnętrzna

RZESZÓW. Radni bez szerszej dyskusji zaakceptowali projekt uchwały.

Reklama