Rzeszów - Czwartek, 03.04.2025
Reklama

Sean Penn w Rzeszowie. Podpisano porozumienie o współpracy

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Amerykański aktor i reżyser, prezes fundacji CORE Response. Sean Penn spotkał się dziś z Prezydentem Rzeszowa, Konradem Fijołkiem. Podczas spotkania  podpisano porozumienie o współpracy Fundacji i Miasta Rzeszowa.

Spotkanie i podpisanie porozumienia odbyło się w punkcie noclegowym dla uchodźców z Ukrainy, który mieści się w Full Markecie, przy ul. Rejtana. Noclegownię prowadzi samorząd Rzeszowa razem z Centrum Medycznym Medyk i Fundacją Medyk dla Zdrowia.

- Dziękuję tym wszystkim, którzy stworzyli to centrum pomocy i pracują tutaj. W fundacji CORE pracujemy przy różnych katastrofach na całym świecie. Nigdy nie widzieliśmy narodu, który udzielił pomocy nie tylko na poziomie politycznym, ale także ludzkim, zwykłym rodzinom. Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich. I te działania jeszcze mocniej skłaniają nas do współpracy z Rzeszowem — powiedział  Sean Penn.

- Samorząd Rzeszowa włączył się w pomoc uchodźcom już od pierwszego dnia wojny. To wielki wysiłek setek ludzi z naszego miasta, urzędników, wolontariuszy, zwykłych mieszkańców. Przez nasz region i nasze miasto przeszło już ponad milion osób, które uciekły z Ukrainy. Dokonaliśmy cudownych rzeczy – zaopiekowaliśmy się nimi i udzieliliśmy pomocy – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. -Obecnie jesteśmy na kolejnym etapie pomocy uchodźcom. I tutaj potrzebujemy wsparcia takich organizacji jak CORE, które mają know-how i doświadczenie. Potrzebujemy takich organizacji, które pracowały na rzecz uchodźców, ludzi poszkodowanych w kataklizmach i tragediach na całym świecie. Bo one mają wiedzę, mają możliwości pomocy. Dlatego bardzo się cieszę, że dzisiaj podpisujemy z panem Seanem Pennem, prezesem CORE umowę – dodał prezydent Rzeszowa.

Podpisane przez Konrada Fijołka i Seana Penna porozumienie zakłada możliwość skorzystania z zasobów, którymi dysponuje CORE:
  • wspieranie ukraińskich uchodźców poprzez świadczenie usług w Polsce, w tym koordynację pracy wolontariuszy na rzeszowskim dworcu kolejowym, w punkcie noclegowym, w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej i punkcie rejestracji uchodźców.
  • wsparcie nieformalnych ośrodków dla uchodźców,
  • zapewnienie ochrony i pomocy psychologicznej uchodźcom i wolontariuszom.
  • ponadto CORE będzie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania sytuacjami kryzysowymi z lokalnymi liderami. 

- Jako miasto i jako kraj po raz pierwszy mamy do czynienia z takimi wydarzeniami jak te na Ukrainie i nie zawsze mamy pełną wiedzę, jak w takich przypadkach postępować. Dlatego też tak cenna jest współpraca z organizacją, która ma wiedzę i doświadczenie jak radzić sobie w takich sytuacjach. Pamiętajmy, że ta wojna niestety jeszcze trwa, że mogą być kolejne fale uchodźców – mówił po podpisaniu porozumienia prezydent Fijołek.
Reklama
 
O CORE Response:

CORE (Community Organized Relief Effort) powstała w 2010 roku. Jej współzałożycielem jest Sean Penn, a dyrektorem generalnym Ann Lee. CORE prowadziła wielotysięczne zespoły podczas wielu akcji pomocowych: na Haiti po obu trzęsieniach ziemi, w czasie niszczycielskich huraganów na Karaibach, a ostatnio w ramach akcji COVID-19 w USA, na Haiti, w Brazylii i Indiach. Organizacja skupia się na niesieniu natychmiastowej pomocy i długoterminowych rozwiązań w zakresie odbudowy społeczności dotkniętych katastrofami, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Obecnie, mając ponad dziesięcioletnie doświadczenie w sytuacjach kryzysowych, CORE zorganizował w Polsce i Rumunii akcję społeczną, której celem jest zapewnienie zasobów i pomocy finansowej uchodźcom z Ukrainy.   
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na osiedlu Przybyszówka powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW. Kilka dużych urządzeń zabawowych, huśtawki, karuzela, bujaki, piaskownica oraz tyrolka - to część elementów, jakie pojawią się na nowym placu zabaw, który powstanie na osiedlu Przybyszówka.

Rzeszów

Zakończyło się betonowanie prawej jezdni estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. 60 godzin nieprzerwanej pracy, dwie 30-osobowe brygady, 20 betonowozów, 2 pompy – tak wyglądał proces betonowania prawej jezdni estakady na budowie Wisłokostrady.

Rzeszów

Na Dzień Kobiet bezpłatne badania dla Pań w ZOZ Nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, Zespół Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Rzeszowie organizuje akcję profilaktyczną dla Pań. Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji.

Rzeszów

Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę w Rzeszowie

RZESZÓW. W minioną niedzielę, kolejni żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na placu przez Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci skontrolowali taksówki na aplikację. Ujawnili 18 wykroczeń

RZESZÓW. 41 skontrolowanych pojazdów, 18 wykroczeń – to bilans wspólnych działań policjantów z funkcjonariuszami innych służb na terenie Rzeszowa. Kontrole dotyczyły kierujących świadczących usługi przewozowe „na aplikację”.

Rzeszów

Zakończyła się rozbudowa szkoły na Staromieściu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W poniedziałek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 i Przedszkola nr 6 w Rzeszowie rozpoczęli zajęcia w rozbudowanym budynku. Inwestycja została zrealizowana w ramach kontraktu osiedlowego, które Konrad Fijołek podpisał z mieszkańcami...

Rzeszów

Rozbudowa szpitala MSWiA w Rzeszowie. W planach nowe skrzydło [WIZUALIZACJA]

RZESZÓW. W 2024 roku, w szpitalu MSWiA w Rzeszowie udało się zrealizować sporo inwestycji oraz zakupić nowoczesny sprzęt. Na tym jednak placówka nie zamierza poprzestać. Plany na najbliższą przyszłość są bardzo ambitne.

Rzeszów

Przy SP23 powstanie tor rolkowo-wrotkowy. Miasto szuka wykonawcy

RZESZÓW. Miasto ppszukuje firmy, która zajmie się budową toru rolkowo-wrotkowego przy Szkole Podstawowej nr 23 w Rzeszowie.

Reklama