Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Sean Penn w Rzeszowie. Podpisano porozumienie o współpracy

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Amerykański aktor i reżyser, prezes fundacji CORE Response. Sean Penn spotkał się dziś z Prezydentem Rzeszowa, Konradem Fijołkiem. Podczas spotkania  podpisano porozumienie o współpracy Fundacji i Miasta Rzeszowa.

Spotkanie i podpisanie porozumienia odbyło się w punkcie noclegowym dla uchodźców z Ukrainy, który mieści się w Full Markecie, przy ul. Rejtana. Noclegownię prowadzi samorząd Rzeszowa razem z Centrum Medycznym Medyk i Fundacją Medyk dla Zdrowia.

- Dziękuję tym wszystkim, którzy stworzyli to centrum pomocy i pracują tutaj. W fundacji CORE pracujemy przy różnych katastrofach na całym świecie. Nigdy nie widzieliśmy narodu, który udzielił pomocy nie tylko na poziomie politycznym, ale także ludzkim, zwykłym rodzinom. Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich. I te działania jeszcze mocniej skłaniają nas do współpracy z Rzeszowem — powiedział  Sean Penn.

- Samorząd Rzeszowa włączył się w pomoc uchodźcom już od pierwszego dnia wojny. To wielki wysiłek setek ludzi z naszego miasta, urzędników, wolontariuszy, zwykłych mieszkańców. Przez nasz region i nasze miasto przeszło już ponad milion osób, które uciekły z Ukrainy. Dokonaliśmy cudownych rzeczy – zaopiekowaliśmy się nimi i udzieliliśmy pomocy – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. -Obecnie jesteśmy na kolejnym etapie pomocy uchodźcom. I tutaj potrzebujemy wsparcia takich organizacji jak CORE, które mają know-how i doświadczenie. Potrzebujemy takich organizacji, które pracowały na rzecz uchodźców, ludzi poszkodowanych w kataklizmach i tragediach na całym świecie. Bo one mają wiedzę, mają możliwości pomocy. Dlatego bardzo się cieszę, że dzisiaj podpisujemy z panem Seanem Pennem, prezesem CORE umowę – dodał prezydent Rzeszowa.

Podpisane przez Konrada Fijołka i Seana Penna porozumienie zakłada możliwość skorzystania z zasobów, którymi dysponuje CORE:
  • wspieranie ukraińskich uchodźców poprzez świadczenie usług w Polsce, w tym koordynację pracy wolontariuszy na rzeszowskim dworcu kolejowym, w punkcie noclegowym, w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej i punkcie rejestracji uchodźców.
  • wsparcie nieformalnych ośrodków dla uchodźców,
  • zapewnienie ochrony i pomocy psychologicznej uchodźcom i wolontariuszom.
  • ponadto CORE będzie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania sytuacjami kryzysowymi z lokalnymi liderami. 

- Jako miasto i jako kraj po raz pierwszy mamy do czynienia z takimi wydarzeniami jak te na Ukrainie i nie zawsze mamy pełną wiedzę, jak w takich przypadkach postępować. Dlatego też tak cenna jest współpraca z organizacją, która ma wiedzę i doświadczenie jak radzić sobie w takich sytuacjach. Pamiętajmy, że ta wojna niestety jeszcze trwa, że mogą być kolejne fale uchodźców – mówił po podpisaniu porozumienia prezydent Fijołek.
Reklama
 
O CORE Response:

CORE (Community Organized Relief Effort) powstała w 2010 roku. Jej współzałożycielem jest Sean Penn, a dyrektorem generalnym Ann Lee. CORE prowadziła wielotysięczne zespoły podczas wielu akcji pomocowych: na Haiti po obu trzęsieniach ziemi, w czasie niszczycielskich huraganów na Karaibach, a ostatnio w ramach akcji COVID-19 w USA, na Haiti, w Brazylii i Indiach. Organizacja skupia się na niesieniu natychmiastowej pomocy i długoterminowych rozwiązań w zakresie odbudowy społeczności dotkniętych katastrofami, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Obecnie, mając ponad dziesięcioletnie doświadczenie w sytuacjach kryzysowych, CORE zorganizował w Polsce i Rumunii akcję społeczną, której celem jest zapewnienie zasobów i pomocy finansowej uchodźcom z Ukrainy.   
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z kurdystańską firmą

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska będzie współpracować z firmą Markodh Company z irackiego Kurdystanu. 

Rzeszów

W lecie czeka nas remont Wiaduktu Śląskiego?

RZESZÓW. Chodzi o poprawę dylatacji.

Rzeszów

Rozpoczyna się cykl spotkań z graczami Asseco Resovia Rzeszów

RZESZÓW. Pierwsze spotkanie z cyklu odbędzie się 21 stycznia, o godzinie 19.00. 

Rzeszów

Dwie oferty na dostarczenie dla PKS Rzeszów 15 autobusów. Obie za wysokie

RZESZÓW. Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa wciąż poszukuje dostawcy 15 autobusów dla rzeszowskiego PKS-u.

Rzeszów

Żądają wycofania decyzji Uniwersytetu Rzeszowskiego odnośnie wprowadzenia badań na zwierzętach

RZESZÓW. Utworzono petycje skierowaną do Uniwersytetu Rzeszowskiego, aby nie rozpoczynała badań na zwierzętach.

Rzeszów

W związku z remontem mostów nad al. Wyzwolenia od 21 do 27 będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Linie nr 9, 13, 18, 25, 26, 55, 58, N1 kursować będą objazdami.

Rzeszów

W PCN „Łukasiewicz” powstanie System Szkół Partnerskich. 75 szkół przystąpiło do projektu

RZESZÓW. Na dzień dzisiejszy do Systemu Szkół Partnerskich zgłosiło 75 szkół, docelowo będzie ich ok. 100.

Rzeszów

7,6 mln zł za rozbudowę budynku AL Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska planuje rozbudowę budynku AL. Roboty budowlane miałyby się rozpocząć najpóźniej w marcu, a na samą inwestycje zamierzają przeznaczyć 7,6 mln zł.

Reklama