Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnia decyzje Tadeusza Ferenca ws. Marszu Równości

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa wydał decyzję o zakazie przeprowadzenia II Marszu Równości. Cała sprawa znalazła się w rzeszowskim Sądzie Okręgowym, gdzie uchylono decyzję władz miasta.

22 czerwca ulicami miasta miał przejść II Marsz Równości. Ubiegłoroczny przemarsz zakończył się kilkoma nieprzyjemnymi incydentami w związku z organizowanymi kontrmanifestacjami. Chcąc uniknąć niepotrzebnej eskalacji przemocy i skrajnych zachowań wobec osób ze środowiska LGBTQ, Tadeusz Ferenc wydał zakaz uniemożliwiający przeprowadzenie Marszu Równości.

W Ratuszu informowano, że decyzja została podjęta przez wzgląd na bezpieczeństwo: „Jedynym argumentem były kwestie bezpieczeństwa. Policja też ma podobne obawy. Tego dnia zaplanowano jeszcze 29 kontrmanifestacji” – wyjaśniał Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Stanowiska prezydenta Rzeszowa poparł klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Rzeszowa. Negatywne głosy napływały jednak w znacznej większości. Przeciwko postanowieniu wystąpił m.in. Robert Biedroń, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Komitet Obrany Demokracji oraz -co oczywiste- organizatorzy Marszu Równości. W związku z decyzją odbył się również protest zorganizowany przez grupę Rebelianty Podkarpackie.
Reklama
Cała sprawa swój finał znalazła w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Zaskarżono decyzję Tadeusza Ferenca. W uzasadnieniu zarzucono naruszenie Prawa o zgromadzeniach, Konstytucji oraz Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Ponadto zgłoszono naruszenie Kodeksu postępowania administracyjnego.

Warto dodać, że Tadeusz Ferenc zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie o zajęcie stanowiska w sprawie bezpieczeństwa. Wskazano, że na dzień 22 czerwca br. w mieście ma odbyć się łącznie 30 przemarszów, w których łącznie udział może wziąć około 12 tys. osób. Dodatkowo 22 czerwca odbędzie się Festiwal Wschód Kultury, gdzie przewiduje się obecność 50 tys. osób. W odpowiedzi na prośbę Tadeusza Ferenca, Komenda Miejska Policji informowała, że uczestnictwo kilkunastu tysięcy osób o różnych poglądach może stanowić ryzyko zakłóceń bezpieczeństwa oraz oczywiście osób postronnych.

Sąd jednak nie przychylił się do argumentów prezydenta Rzeszowa i jego decyzja została unieważniona, toteż 22 czerwca II Marsz Równości przejdzie ulicami miasta. O uchylenie decyzji prezydenta wnioskowało pięć osób. W Ratuszu słyszymy, że nie będzie odwołania od decyzji Sądu.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Co dalej z przyszłym deptakiem przy ul. Mickiewicza? Remont ul. Grunwaldzkiej jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Sprawę komplikuje konserwator zabytków, co z kolei do przebudowy przybliża ul. Grunwaldzką.

Rzeszów

Radni PiS chcą całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich

RZESZÓW. Radni proponują m.in. zintegrowanie jej z kartą miejską oraz całorocznego funkcjonowania.

Rzeszów

250 tys. zł za wykonanie przejścia dla pieszych w rejonie C.H. Nowy Świat

RZESZÓW. Aktualnie na ul. Krakowskiej znajduje się oznakowane przejście dla pieszych.

Rzeszów

Początek rekrutacji na Uniwersytet Rzeszowski już 13 maja. Przygotowano ponad 9 tys. miejsc

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski przygotował 6131 miejsc na studiach stacjonarnych i 3190 na studiach niestacjonarnych.

Rzeszów

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. ZSEo jako jedyna szkoła w Rzeszowie kształci w zawodzie technik energetyk oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej.

Rzeszów

Żywa legenda Asseco Resovii Rzeszów kończy karierę

RZESZÓW. Łukasz Perłowski, żywa legenda zespołu Asseco Resovii Rzeszów zakończył sportową karierę.

Rzeszów

Na moście Narutowicza będzie kładka kompozytowa dla rowerzystów

RZESZÓW. Marek Ustrobiński: „Budowa ścieżek rowerowych jest naszym priorytetem”.

Reklama