Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnia decyzje Tadeusza Ferenca ws. Marszu Równości

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa wydał decyzję o zakazie przeprowadzenia II Marszu Równości. Cała sprawa znalazła się w rzeszowskim Sądzie Okręgowym, gdzie uchylono decyzję władz miasta.

22 czerwca ulicami miasta miał przejść II Marsz Równości. Ubiegłoroczny przemarsz zakończył się kilkoma nieprzyjemnymi incydentami w związku z organizowanymi kontrmanifestacjami. Chcąc uniknąć niepotrzebnej eskalacji przemocy i skrajnych zachowań wobec osób ze środowiska LGBTQ, Tadeusz Ferenc wydał zakaz uniemożliwiający przeprowadzenie Marszu Równości.

W Ratuszu informowano, że decyzja została podjęta przez wzgląd na bezpieczeństwo: „Jedynym argumentem były kwestie bezpieczeństwa. Policja też ma podobne obawy. Tego dnia zaplanowano jeszcze 29 kontrmanifestacji” – wyjaśniał Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Stanowiska prezydenta Rzeszowa poparł klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Rzeszowa. Negatywne głosy napływały jednak w znacznej większości. Przeciwko postanowieniu wystąpił m.in. Robert Biedroń, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Komitet Obrany Demokracji oraz -co oczywiste- organizatorzy Marszu Równości. W związku z decyzją odbył się również protest zorganizowany przez grupę Rebelianty Podkarpackie.
Reklama
Cała sprawa swój finał znalazła w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Zaskarżono decyzję Tadeusza Ferenca. W uzasadnieniu zarzucono naruszenie Prawa o zgromadzeniach, Konstytucji oraz Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Ponadto zgłoszono naruszenie Kodeksu postępowania administracyjnego.

Warto dodać, że Tadeusz Ferenc zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie o zajęcie stanowiska w sprawie bezpieczeństwa. Wskazano, że na dzień 22 czerwca br. w mieście ma odbyć się łącznie 30 przemarszów, w których łącznie udział może wziąć około 12 tys. osób. Dodatkowo 22 czerwca odbędzie się Festiwal Wschód Kultury, gdzie przewiduje się obecność 50 tys. osób. W odpowiedzi na prośbę Tadeusza Ferenca, Komenda Miejska Policji informowała, że uczestnictwo kilkunastu tysięcy osób o różnych poglądach może stanowić ryzyko zakłóceń bezpieczeństwa oraz oczywiście osób postronnych.

Sąd jednak nie przychylił się do argumentów prezydenta Rzeszowa i jego decyzja została unieważniona, toteż 22 czerwca II Marsz Równości przejdzie ulicami miasta. O uchylenie decyzji prezydenta wnioskowało pięć osób. W Ratuszu słyszymy, że nie będzie odwołania od decyzji Sądu.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ścieżka rowerowa przy ul. Lubelskiej zabrana bezprawnie? Znamy stanowisko Urzędu Marszałkowskiego

RZESZÓW. Urząd Marszałkowski utrzymuje, że działał zgodnie z udzielonym pozwoleniem.

Rzeszów

Jest Koncepcja Programowa S19 na odcinku Rzeszów-Babica. Powstanie pierwszy tunel na Podkarpaciu

RZESZÓW. Przetarg w formule „projektuj-buduj” ma ruszyć w III kwartale br.

Rzeszów

Tereny przy ul. Żywicznej i Borowej pod zabudowę. Radni PiS chcieli zbudować tam aquapark

RZESZÓW. Projekt uchwały dotyczył sprzedaży siedmiu działek w rejonie ul. Borowej i Żywicznej o łącznej powierzchni 3,4 ha.

Rzeszów

O przeznaczeniu niewypłaconych pensji nauczycieli zadecydują dyrektorzy rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Czynny udział w strajku nauczycieli bierze 45 z 88 rzeszowskich szkół. 

Rzeszów

Od 29 do 30 kwietnia objazdy dwóch linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Utrudnienia potrwają od godz. 20.00 do 04.00.

Rzeszów

Mateusz Masłowski i Dawid Dryja opuszczają szeregi Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Dawid Dryja z Asseco Resovią związany był od 2011 roku. Masłowski z Resovią związany był od początku swojej przygody z siatkówką.

Reklama