Rzeszów - Sobota, 04.01.2025
Reklama

#RzeszowToMy - miasto uruchomiło specjalną aplikację dla mieszkańców

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Wystartowała miejska aplikacja, która ma poprawić kontakt mieszkańców z urzędnikami i włączyć ich do zarządzania miastem. Aplikacja umożliwia, m.in. zgłaszanie problemów występujących w mieście, takich jak np. dziura w drodze, dzikie wysypisko śmieci czy uszkodzone oświetlenie.

W poniedziałek, 5 września w Rzeszowskich Piwnicach odbyła się oficjalna prezentacja miejskiej aplikacji RzeszówToMy. - Bardzo cieszymy się, zarówno ja jak i cały nasz zespół, że możemy dać mieszkańcom do ręki bardzo ważne narzędzie do współzarządzania Rzeszowem. Uruchomienie takiego narzędzia zapowiadałem w kampanii wyborczej i w exspose, które wygłosiłem kiedy mieszkańcy powierzyli mi już ten urząd. Mówiłem, ze chcę, aby Rzeszów był miastem smart, mądrze korzystającym z nowoczesnych technologii, po to, aby poprawiały one jakość życia i  zapraszającym mieszkańców, wszystkie środowiska, do współzarządzania miastem – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - Mądre miasta to te, które korzystają z wiedzy, doświadczenia swoich  mieszkańców. I dziś – na początku drugiego roku mojej kadencji z przyjemnością komunikuję, że oddajemy mieszkańcom narzędzie, które poprawi ich kontakt z administracją, pomoże włączyć ich do procesów decyzyjnych – dodał prezydent.

O zaletach aplikacji mówił również Marcin Stopa, sekretarz miasta:

- Zgłaszanie ważnych do załatwienia spraw to najciekawsza funkcjonalność tej aplikacji. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta mamy trzy dni od daty zgłoszenia na ustalenie, kto konkretnie dany problem powinien rozwiązać, potem w ciągu 10 dni musi od nas wyjść informacja zwrotna do zgłaszającego i rozwiązujemy problem. Musimy oczywiście to jeszcze przećwiczyć na żywym organizmie jakim jest miasto. Zrobimy wszystko, aby ta ścieżka do realizacji zgłoszonych spraw była jak najkrótsza. Kiedy ta aplikacja była w fazie testów, kiedy sprawy techniczne były dogrywane, my już ćwiczyliśmy. W miasto wysłaliśmy naszych urzędników, którzy mieli znaleźć problemy – dziurę w drodze, wierzby, których gałęzie wychodziły na przestrzeń pieszą, uszkodzony parking, schody itd. Po takim zgłoszeniu przy pomocy aplikacji dyrektorzy poszczególnych wydziałów, jednostek pracowali nad rozwiązaniem zgłoszonych tematów. Są również zadania odrzucone, na przykład dlatego, że dotyczą terenu prywatnego, ale tam także wysyłamy nasze służby, aby np. zwrócić uwagę właścicielowi, że trzeba działkę posprzątać. I tak będziemy starali się działać - mieszkaniec zgłasza sprawę, a my w miarę naszych możliwości sprawnie działamy. Będziemy również wdzięczni za wszelkie sugestie i podpowiedzi mieszkańców dotyczące tej aplikacji. To narzędzie można poprawiać, aktualizować.

W tej chwili na „mapie zgłoszeń” widnieje już blisko 30 zadań. Kilkanaście z nich zyskało status „rozwiązane”, pozostałe są „w trakcie realizacji”. Zgłoszenia dotyczą przede wszystkim uszkodzonych chodników czy jezdni, ale również np. opuszczonych pojazdów czy problemów z oświetleniem ulicznym.

Oprócz możliwości zgłoszenia problemów występujących w mieście, użytkownicy aplikacji będą mieli także dostęp do aktualności dotyczących Rzeszowa, kalendarza imprez, jak również informacji o miejskiej edukacji, konsultacjach społecznych, podatkach, ostrzeżeniach czy utrudnieniach drogowych.

Aplikacja RzeszowToMY dostępna jest na najpopularniejszych platformach mobilnych, zarówno dla użytkowników z systemem Android jak i IOS. Jest ona zintegrowana z internetowym kontem mieszkańca, które umożliwia zdalne załatwienie wybranych spraw urzędowych. - Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkaniec będzie miał dostęp do urzędu z każdego miejsca i o dowolnej porze – tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
 
Poniżej szczegółowy opic elementów i funkcji aplikacji #RzeszowToMy:


Moje zgłoszenia

Znajdują się tu zakładki pozwalające na sprawdzenie swoich dotychczasowych zgłoszeń interwencyjnych, dodanie kolejnych i podglądnięcie mapy zgłoszeń mieszkańców z terenu całego miasta.
Część interwencyjna aplikacji pozwala na wskazanie położenia zgłaszanego problemu na podstawie lokalizacji urządzenia mobilnego lub ręcznie przy pomocy mapy, dodanie przynajmniej jednego zdjęcia oraz opisu.

W oparciu o analizę treści najczęstszych interwencji przekazywanych do Urzędu Miasta Rzeszowa, oddano do dyspozycji ponad dwadzieścia zdefiniowanych tematów zgłoszeń, dzięki czemu informacja trafi bezpośrednio do merytorycznego wydziału lub jednostki, wydatnie skracając czas potrzebny na naprawę uszkodzeń lub usunięcie niedogodności. Słownik kategorii nie jest zamknięty, w przyszłości istnieje możliwość jego poszerzenia o nowe zagadnienia.

Za pomocą powiadomień aplikacja poinformuje zwrotnie o krokach podjętych w celu rozwiązania zgłoszonych problemów oraz ich pomyślnym zakończeniu. Aplikacja zawęża możliwość dokonania zgłoszeń tylko do obszaru Rzeszowa. Należy zwrócić uwagę, że aplikacja nie służy do zgłaszania sytuacji mogących bezpośrednio zagrażać życiu lub zdrowiu. Takie przypadki powinny być przekazywane bezpośrednio do służb odpowiedzialnych na numer alarmowy 112 lub do Straży Miejskiej - 986.

Jednostki Urzędu Miasta Rzeszowa odpowiedzialne za utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta mają 3 dni robocze na zapoznanie się z przesłanym za pośrednictwem aplikacji zgłoszeniem. Na tym etapie oceniają, czy zgłoszenie zostało umieszczone przez użytkownika w prawidłowej kategorii, czy dotyczy terenu będącego w zarządzie miasta oraz czy jego realizacja możliwa jest ze środków przeznaczonych na bieżące remonty i utrzymanie istniejącej infrastrukturze publicznej. Zgłoszenie otrzyma status „W trakcie realizacji” jeśli pozytywnie przejdzie etap weryfikacji. Wówczas, w ciągu 10 dni roboczych, jednostka odpowiedzialna za realizację zgłoszenia powinna zwrotnie poinformować mieszkańca za pomocą aplikacji „Rzeszów To MY” o podjętych działaniach. Pomyślnie zrealizowane zgłoszenie, usuwające awarię lub niedogodność, otrzyma w systemie status „Zrealizowane” oraz zostanie opatrzone komentarzem ze strony pracownika jednostki Urzędu Miasta.
Zgłoszenia, które wykraczają poza zakres udostępnionych w aplikacji zdefiniowanych kategorii, dotyczące terenu nie będącego w zarządzie Miasta Rzeszowa, czy łamiące postanowienia regulaminu otrzymają status „Odrzucone”, wraz z komentarzem jednostki odpowiedzialnej i nie będą dalej procedowane.

Zakładka „Mapa zgłoszeń” prezentuje zgłoszenia przesłane przez mieszkańców za pomocą aplikacji. W sposób przejrzysty przedstawia za pomocą dymków problemy i awarie, a także oczekujące na naprawę oraz ich kategorie. Jej kluczową funkcją jest unikanie dublowania zgłoszeń, które już wcześniej trafiły do systemu.

Kategorie i podkategorie zgłoszeń oddane do dyspozycji użytkownikom aplikacji:

Drogi i infrastruktura:    
  • Uszkodzenia jezdni – nierówności, ubytki na drogach będących w zarządzie Miasta Rzeszowa;
  • Uszkodzenia chodników i ścieżek rowerowych - nierówności, ubytki w ciągach pieszych i rowerowych, znajdujących się w pasie drogowym, będące w zarządzie Miasta Rzeszowa;
  • Uszkodzenia mostów i kładek – ubytki nawierzchni, uszkodzenia poręczy, balustrad, konstrukcji nośnej, schodów, wind;
  • Awaria tablic zmiennych treści – niedziałające w pełni lub częściowo wyświetlacze tablic, błędne informacje zawarte w komunikatach;
  • Uszkodzenie infrastruktury parkingowej – niedziałające parkomaty i ekrany informujące o wolnych miejscach, uszkodzenia nawierzchni i wyposażenia parkingów będących w zarządzie Miasta;
  • Porzucone pojazdy – pojazdy długo zalegające w jednym miejscu, których wygląd, stan techniczny, brak tablic rejestracyjnych mogą sugerować długotrwały brak nadzoru właściciela nad nimi.

Oczyszczanie ulic i chodników:  
  • Oczyszczanie ulic – utrzymanie porządku na jezdniach będących w zarządzie Miasta Rzeszowa,
  • Oczyszczanie chodników i ścieżek rowerowych - utrzymanie porządku w ciągach pieszych i rowerowych, znajdujących się w pasie drogowym, będące w zarządzie Miasta Rzeszowa,
  • Oczyszczanie parków miejskich – utrzymanie porządku w parkach, na alejkach i ścieżkach rowerowych przebiegających przez parki będące w zarządzie Miasta Rzeszowa.
Reklama
Studzienki kanalizacyjne:            
  • Niedrożna kanalizacja – zatkane odpływy kanalizacji burzowej i sanitarnej;
  • Zapadnięte lub uszkodzone włazy kanalizacyjne – włazy luźno osadzone w kołnierzach studzienek, hałasujące, zniszczone czy znajdujące się poniżej poziomu jezdni;
  • Niezabezpieczone włazy kanalizacyjne – brak pokryw studzienek burzowych, sanitarnych, telekomunikacyjnych, studni głębinowych, znajdujących się w przestrzeni publicznej.

Oświetlenie uliczne:      
  • Uszkodzenie oświetlenia ulicznego – mrugające lub nieświecące latarnie, uszkodzone słupy oświetleniowe.

Sygnalizacja świetlna:   
  • Uszkodzenie sygnalizacji świetlnej – zniszczone światła sygnalizacji, całkowicie niedziałające sterowanie ruchem, nie dotyczy sygnalizacji ustawionej w trybie „pulsującego pomarańczowego”.

Oznakowanie dróg:
  • Uszkodzone znaki drogowe – zniszczone znaki pionowe, nieczytelne, oklejone reklamami lub wlepkami, popisane przez wandali;
  • Błędnie ustawione znaki drogowe – znaki wprowadzające dezorganizację ruchu drogowego na skutek sprzecznych informacji lub ostrzegające o nieaktualnych utrudnieniach, objazdach;
  • Nieczytelne pasy i linie na jezdni – wytarte, niewidoczne oznakowanie poziome.

Przystanki komunikacji miejskiej:            
  • Uszkodzenie przystanków autobusowych – zniszczona lub zaniedbana infrastruktura miejskich przystanków autobusowych, będących w zarządzie Miasta Rzeszowa,
  • Uszkodzenie tablic informacyjnych - niedziałające w pełni lub częściowo wyświetlacze tablic znajdujące się na przystankach, błędne informacje zawarte w komunikatach.

Zieleń miejska: 
  • Koszenie trawników miejskich – utrzymanie trawników będących w zarządzie Miasta Rzeszowa. Kategoria nie dotyczy trawników zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe,
  • Roślinność ograniczająca bezpieczeństwo w ruchu publicznym – zbyt bujna zieleń miejska, trawniki, drzewa i krzewy, które zasłaniają znaki drogowe, wyjazdy z dróg podporządkowanych, ograniczająca widoczność i przepustowość chodników i ścieżek rowerowych, nisko wiszące gałęzie nad ciągami pieszo-rowerowymi.
  • Połamane lub przewrócone drzewa na terenie miejskim – drzewa i krzewy uszkodzone na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych, działalności osób trzecich, znajdujące się na terenie w zarządzie Miasta Rzeszowa;

Utrzymanie parków miejskich – zgłoszenia dotyczące infrastruktury parków będących w zarządzie Miasta Rzeszowa. Uszkodzenia nawierzchni alejek, schodów, ścieżek rowerowych, podestów, scen, placów zabaw, siłowni plenerowych, fontann, pomników, itp. 

Aktualności

Kafelek Aktualności zawiera najświeższe informacje z Rzeszowa oraz Kalendarz imprez organizowanych na jego terenie.

Aktualności pozwalają na głosowe odczytanie treści informacji za pomocą przycisku „Odsłuchaj”, udostępnienie jej na zewnątrz za pomocą portali społecznościowych, smsów i maili. Zgromadzone treści można filtrować wg zdefiniowanych kategorii:
  • Biznes,
  • Edukacja,
  • Innowacje,
  • Inwestycje,
  • Kultura,
  • Promocja,
  • Sport,
  • Turystyka,
  • Zdrowie.
Kalendarz imprez przedstawia wydarzenia kulturalne, sportowe, które będą miały miejsce na terenie miasta. Do dyspozycji jest przewijalny kalendarz pozwalający na szybsze filtrowanie wydarzeń z interesującego użytkownika zakresu czasu.

eRzeszów

Kafelek „eRzeszów” to zbiór siedmiu podkategorii:
- e-Podatki – zawiera informacje oraz deklaracje dotyczące podatków od nieruchomości zlokalizowanych na terenie Rzeszowa,
- Platforma informacyjno-płatnicza PLIP – pozwalająca sprawdzić informacje dotyczące posiadanych nieruchomości, zobowiązań podatkowych, złożonych deklaracji związanych z gospodarką odpadami komunalnymi a także uregulować ich płatność,
- e-Rada – informacje dotyczące zaplanowanych, aktualnych i archiwalnych sesji Rady Miasta Rzeszowa,
- e-Odpady – deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, harmonogramy wywozu,
- e-Edukacja – prowadzi do funkcjonalności związanych z działaniem portalu rzeszowskiej edukacji,
- e-Konsultacje – terminy i tematy zaplanowanych konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta,
- e-Budżet obywatelski – składanie projektów do realizacji w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim, oddanie na nie głosów oraz zapoznanie się z wynikami końcowymi.

Powiadomienia

Część aplikacji integrująca komunikaty dotyczące:

- Zagrożeń – informacje i ostrzeżenia wydawane przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rzeszowa,
- Archiwum – wszystkie powiadomienia z aplikacji, w tym informujące o zmianach w statusach zgłoszeń wysłanych przez mieszkańca,
- Mapa utrudnień – aktualizowana w czasie rzeczywistym mapa miasta prezentująca natężenie ruchu ulicznego i remonty.

Kontakt

Kafelek zawiera podstawowe dane kontaktowe do Urzędu Miasta Rzeszowa, z możliwością bezpośredniego wywołania połączenia telefonicznego z Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa. Zawarto tu również informacje na temat lokalizacji, czasu pracy i zakresu spraw jakie można załatwić w Punktach Obsługi Mieszkańców zlokalizowanych w centrach handlowych, a także Punktów Obsługi Podróżnego prowadzonych przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Ustawienia i pomoc

Wybór schematu kolorystycznego aplikacji, wielkości czcionki, zmianę jakość wyświetlanych zdjęć, co pozwala ograniczyć transfer danych.

Finansowanie, serwisowanie aplikacji

Modyfikacje aplikacji realizowane są w ramach 3 letniej gwarancji umowy CZ.272.81.2018, udzielonej przez wykonawcę Niver Sp. z o.o.

Wydatki na utrzymanie i rozwój aplikacji pokrywane będą z kwot wydatków bieżących Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej.

Dotychczas na budowę i rozwój systemu internetowego konta mieszkańca oraz aplikacji wydatkowano kwotę 218 tys. zł.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W 2018 roku kierowcy z Rzeszowa płacili najmniej za polisę OC

RZESZÓW. W 2018 r. średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła 741 zł i była tym samym o 5% niższa niż w roku poprzednim.

Rzeszów

Policjant z Rzeszowa po służbie zatrzymał złodzieja na gorącym uczynku

RZESZÓW. Złodziej za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Rzeszów

Finał WOŚP kolejny rok bez pokazów służb mundurowych. Jest jednak jeden wyjątek

RZESZÓW. Podczas 27. Finału WOŚP mieszkańcy Rzeszowa obejrzą pokaz przygotowany przez OSP.

Rzeszów

W marcu na ulicach Rzeszowa mają pojawić się Skubery

RZESZÓW. Usługa ma być dostępna we wszystkich miastach wojewódzkich Polski.

Rzeszów

Zlikwidowano nielegalną uprawę konopi indyjskich. Zabezpieczono ponad 300 roślin

RZESZÓW. Funkcjonariusze z Rzeszowa i Gorzowa Wielkopolskiego zabezpieczyli ponad 300 roślin konopi oraz 30 kg marihuany.

Rzeszów

Sprawcy zabójstwa przy ul. Sobieskiego w Rzeszowie przedstawiono akt oskarżenia. Nie stwierdzono niepoczytalności

RZESZÓW. Tragedia przy ul. Sobieskiego w Rzeszowie rozegrała się 17 kwietnia poprzedniego roku wczesnym popołudniem.

Rzeszów

Jeden z radnych wnioskuje o kompleksową analizę tras autobusów MPK

RZESZÓW. Zdaniem radnego: „linie autobusowe wymagają gruntownej przebudowy”.

Reklama