Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Rzeszowskie Forum Zieleni. Rozmowy o studium i nowych inwestycjach

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek w Urban Lab dyskutowano o zieleni, klimacie i krajobrazie miejskim. Powstaną nowe parki i ogrody działkowe.

­­– Zmierzamy do tego, aby w przyszłości w Rzeszowie tereny zielone, biologicznie czynne zajmowały 30-35 % powierzchni miasta. Będzie to możliwe dzięki odpowiednim zapisom w studium i kolejnym krokom, które konsekwentnie będziemy wykonywali – powiedział podczas Rzeszowskiego Forum Zieleni prezydent Konrad Fijołek.

Wtorkowe spotkanie w Urban Lab dotyczyło tworzonego właśnie nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Poświęcone było tematyce miejskiej zieleni i krajobrazu, adaptacji miasta do zmian klimatu oraz retencji wodnej. Poza prezydentem Fijołkiem wzięli w nim udział dyrektor Biura Rozwoju Miasta Barbara Pujdak oraz przedstawiciele jej zespołu przygotowującego studium, a także członkowie organizacji walczących o ochronę zieleni.

– Dyskusje dotyczące zagospodarowania miasta dotyczyły kiedyś głownie układów drogowych czy też intensywności zabudowy. Była to tendencja widoczna nie tylko w Rzeszowie. Tworząc nowe studium dla naszego miasta najmocniejszy akcent chcemy postawić gdzie indziej – na zieleń. Planujemy ją na kolejne lata, dostęp do zielni traktując jako inwestycję – podkreślał prezydent.

Nowe studium przewiduje możliwość utworzenia na terenach zieleni nieurządzonej ogrodów działkowych. Miasto ma także zagwarantować dalsze funkcjonowanie istniejących już ogrodów. Obawy w tej kwestii wywołał zapis dotyczący wprowadzenia funkcji publicznej w ogrodach działkowych. Jak się okazało, dotyczy on jedynie sytuacji, aby w przyszłości, jeśli zaistnieje taka potrzeba, można tam było urządzić park czy inny obiekt zieleni. Na terenach tych ogrodów nie będzie natomiast możliwości oddania gruntu pod budownictwo.
Reklama
Podczas Rzeszowskiego Forum Zieleni zgłoszono wiele propozycji nowych inwestycji. Padła m.in. propozycja, aby znajdującą się w mieście strzelnicę wojskową przekształcić w park miejski. – Warto także zająć się terenem, na którym znajdują się źródła Mikośki. To potężny teren, gdzie żyją bobry. Chciałbym, aby w tej okolicy powstał las miejski – zaproponował Mirosław Ruszała ze stowarzyszenia Ekoskop. Inna propozycja dotyczyła utworzenia w mieście parku japońskiego z charakterystycznymi dla tego kraju roślinami. Miasto ma z kolei pomysł utworzenia mini parków, na wzór tych istniejących w miastach partnerskich Rzeszowa, chorwackim Splicie i austriackim Klagenfurcie. 

Studium omawiane podczas spotkania to pierwszy krok w temacie „zielonego” Rzeszowa. Kolejnym będzie uchwalanie planów miejscowych, a następnie wykup terenów przez miasto i ich zagospodarowanie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Matysówka została 31 osiedlem Rzeszowa. Kolejnym Miłocin?

RZESZÓW. teraz czas na zatwierdzenie statutu osiedla oraz przeprowadzenie wyborów do rady osiedla.

Rzeszów

Studenci skorzystają z symulatora wirtualnej sceny zbrodni. W planach symulator ataku terrorystycznego

RZESZÓW. Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze.

Rzeszów

Pięć firm zainteresowanych poszerzeniem ścieżki pieszo-rowerowej nad Wisłokiem

RZESZÓW. Dwie z pięciu ofert mieszczą się w progu finansowym miasta.

Rzeszów

Znamy liczbę bezdomnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Wśród nich jest siedmioro dzieci

RZESZÓW. W stolicy województwa podkarpackiego jest 128 osób bezdomnych. 

Rzeszów

Studentka PRz została laureatką konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Inwestycji [FOTO]

RZESZÓW. Przedszkole zaprojektowane zostało jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach.

Rzeszów

Dzisiaj na Rynku protest przeciwko cenzurze spektaklu #chybanieja

RZESZÓW. Publiczny protest na rzeszowskim Rynku rozpocznie się o godz. 16.00. 

Rzeszów

Śluzy rowerowe, parking park&ride, aktywne przejścia – pomysły na rozwój systemów transportowych Rzeszowa

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska rozpoczyna cykl spotkań prezentujących rozwiązania komunikacyjne dla miasta.

Rzeszów

500 pluszaków trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

RZESZÓW. Łącznie do rzeszowskich karetek trafiło już 2 tys. maskotek z krakowskiego sklepu.

Reklama