– Zwracamy się ze społecznym apelem przede wszystkim do rodzin strażackich, aby sprawdzili stare albumy, kartony i pudełka. Poszukujemy zdjęć z okresu galicyjskiego, przed i powojennych, ale także z czasów socjalistycznych, czy też nawet z lat 80-tych. Zdjęcia te ilustrują naszą przeszłość na przestrzeni dziesięcioleci. To cenne i ważne dla nas materiały, które są obecnie rozproszone – mówi st. bryg. Tomasz Baran, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
To fotografie grupowe rzeszowskich strażaków, ujęcia z akcji bojowych, ćwiczeń, interwencji podczas pożarów. Zdjęcia ukazują pierwsze strażackie obiekty, wozy bojowe, sprzęt i wyposażenie. Występują również zdjęcia komendantów i naczelników w strojach galowych i mundurach robione w atelier rzeszowskich zakładów fotograficznych. Ciekawe są fotografie z oficjalnych spotkań, wydarzeń i uroczystości, jak również z występów orkiestry strażackiej.
– 28 lipca 1872 r. Rada Miasta w Rzeszowie powołała Ochotniczą Straż Ogniową. Wcześniej celem obrony przeciwpożarowej miasta funkcjonowały krótko Korpus Pompierów i Straż Miejska. Statut precyzował, strażakiem mógł zostać mężczyzna po ukończeniu 16 roku życia, musiał być silny, zdrowy i „wzorowych obyczajów”. Pierwszym naczelnikiem straży był Stanisław Zaręba Skrzyński, właściciel dóbr Staroniwa. Straż Ogniowa liczyła wówczas 40 druhów podzielonych na 4 oddziały: bezpieczeństwa, ratunkowy, dostarczania wody i obsługi sikawek – dzieli się historią straży Rafał Białorucki, regionalista.
Reklama
– Chcemy ocalić od zapomnienia losy rzeszowskiej straży pożarnej. Zebrane fotografie zostaną zarchiwizowane oraz poddane obróbce cyfrowej. Najciekawsze z nich zostaną upublicznione w powstającym wydawnictwie o historii naszej straży. Część zostanie wydrukowana i będzie stałą ekspozycją na ścianach w budynku naszej komendy – planuje najbliższe działania komendant Tomasz Baran.
Fotografie można dostarczyć do sekretariatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, ul. Mochnackiego 4. Zdjęcia po skanowaniu zostaną zwrócone właścicielom. Więcej szczegółów na temat akcji można uzyskać dzwoniąc do st. kpt. Kingi Styrczuli, oficera prasowego Komendy Miejskiej PSP pod nr tel: 790 588 998. Społeczna akcja zbiórki starych zdjęć trwa do końca marca 2022 r.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz