Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Rzeszowscy architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

Dodano:

Wizualizacja wyróżnionej koncepcji / Materiały prasowe
Wizualizacja wyróżnionej koncepcji / Materiały prasowe
RZESZÓW. Dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma z Politechniki Rzeszowskiej zostali wyróżnieni w konkursie na projekt „Centrum Wiedzy Cognitarium” w Koszalinie.

Wykładowcy Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej na kierunku architektura dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma przy współpracy z architektami z ASA-architekci zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Wiedzy Cognitarium” przy ul. Śniadeckich w Koszalinie. Centrum wiedzy ma powstać w ramach rozbudowy kampusu Politechniki Koszalińskiej. Jego główną część ma stanowić uczelniana biblioteka.
 
W konkursie wzięło udział aż 44 pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy. Uczestnicy konkursu sami mogli wybrać lokalizację obiektu na terenie Politechniki Koszalińskiej.

Jak podkreśla dr inż. arch. Cezary Szpytma: „Wybraliśmy lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Płomienne Ptaki autorstwa Władysława Hasiora i budynku głównego Politechniki Koszalińskiej. Idea projektowa polegała na uhonorowaniu światowej klasy dzieła sztuki poprzez subtelną, eteryczną formę budynku, podobnie jak pomnik płynnie wynurzającego się z otaczającego terenu”. „Zaprojektowaliśmy obiekt zintegrowany z miastem i kampusem uczelni, będący miejscem docelowym miejskich spacerów, tworzący „wzgórze wiedzy” z wnętrzem będącym spójnym przedłużeniem zewnętrznych tarasów. Proponowana koncepcja Cognitarium jest wizją budynku otwartego na otoczenie, miasto i jego mieszkańców. Otwartość ta jest akcentowana na wszystkich polach: od usytuowania i skierowania budynku w kierunku miasta, przez dostępność zewnętrza, transparentność elewacji, po jednoprzestrzenność wnętrza” – dodaje dr inż. arch. Magdalena Szpytma.
Reklama
„Zaprojektowany przez nas budynek Cognitarum pozbawiony został cech monumentalnych, lecz dzięki zaproponowanej lokalizacji jest widoczny i staje się subtelną dominantą przestrzenną. Ważnym elementem nadającym charakter budynkowi jest wkomponowana w jego bryłę „latarnia” z wahadłem Foucaulta. Latarnia jest elementem widocznym z daleka, w naturalny sposób budzącym zainteresowanie” – twierdzą autorzy.
 
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Karpacka Majówka w Rzeszowie. Jarmark, Święto Paniagi i Karpaty na Widelcu

RZESZÓW. To będzie wyjątkowa, pełna dobrej muzyki i smacznego jedzenia majówka w Rzeszowie.

Rzeszów

Najlepszy luty w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. 58,6 tys. pasażerów skorzystało z usług portu lotniczego Rzeszów-Jasionka w ubiegłym miesiącu. To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 12 procent od dotychczasowego rekordu z 2019 roku.

Rzeszów

Jakie atrakcje w aquaparku w Rzeszowie? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

RZESZÓW. Miasto zbiera opinie mieszkańców dotyczące jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Rzeszowie.

Rzeszów

Giełda Biżuterii i Minerałów w weekend w hali Podpromie

RZESZÓW. W dniach 11 i 12 marca 2023 r. w Rzeszowie odbędzie się Zimowa Giełda Biżuterii i Minerałów. To kolejna edycja największych targów biżuterii, minerałów i skamieniałości na Podkarpaciu.

Rzeszów

Sprzęt sportowy dla rzeszowskich szkół od UNICEF

RZESZÓW. UNICEF doposażył rzeszowskie szkoły w sprzęt sportowy, aby poprzez sport i zabawę pomóc w  integracji dzieci i młodzieży.

Rzeszów

Wypadek busa z lawetą na S19 w Terliczce

RZESZÓW. Do późnych godzin popołudniowych potrwają utrudnienia na drodze ekspresowej S19 w Terliczce. Doszło tam do przewrócenia się busa z lawetą przewożącą samochód.

Rzeszów

Dotacje na usuwanie azbestu w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Od 17 do 31 marca rzeszowianie będą mogli złożyć wnioski o dotację na usuwanie wyrobów zawierających azbest.

Rzeszów

Rzeszów w elitarnym gronie europejskich miast

RZESZÓW. Wspólny projekt Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi otrzymał grant w wysokości 1,5 mln euro.

Reklama