Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Rzeszów z najniższym wskaźnikiem umieralności. Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną śmierci

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Na Podkarpaciu odnotowano najniższy wskaźnik umieralności wśród województw. Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najmniej zgonów w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców zarejestrowano w Rzeszowie.

W 2017 roku w województwie podkarpackim było 908 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik w Polsce. Najwięcej zgonów na 100 tysięcy mieszkańców odnotowano w województwie łódzkim – 1257.

Zarówno w Polsce, jak i na Podkarpaciu najczęstszymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i nowotwory. W województwie podkarpackim w 2017 roku na 100 tysięcy mieszkańców 392 zgony były spowodowane chorobami układu krążenia. Był to czwarty w kolejności (licząc od najniższego) wskaźnik w Polsce. Najmniej zgonów z powodu chorób układu krążenia było w województwie wielkopolskim – 339 na 100 tysięcy ludności, a najwięcej w województwie świętokrzyskim – 559 zgonów.

Nad drugim miejscu, biorąc pod uwagę przyczyny zgonów, znalazły się choroby nowotworowe. Na nowotwory w 2017 roku na Podkarpaciu zmarło 228 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik wśród województw. Najwyższy występował w województwie śląskim – 313 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców.
Reklama
W województwie podkarpackim, biorąc pod uwagę powiaty ziemskie, najniższa umieralność występowała w powiecie leskim – 848 zgonów na 100 tysięcy ludności, a najwyższa w powiecie lubaczowskim – 1030 zgonów. W Polsce wskaźnik umieralności wyniósł 1049 zgonów na 100 tysięcy ludności

W 2017 roku najniższy wskaźnik umieralności spośród stolic poszczególnych województw zanotowano w Rzeszowie – 769 zgonów na 100 tysięcy ludności. Dla przykładu w Łodzi, która znalazła się na ostatnim miejscu, wskaźnik ten był niemal dwukrotnie wyższy i wyniósł 1449 zgonów na 100 tysięcy ludności.

Rzeszów miał również najniższy wskaźnik umieralności wśród miast na prawach powiatu w  województwie podkarpackim. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Przemyślu – 1102 zgony. W Krośnie zgonów na 100 tysięcy mieszkańców było 869, a w Tarnobrzegu 859.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Linie 0A i 0B z cięciami kursów

RZESZÓW. Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji: „To całkowite zaprzepaszczenie tego wszystkiego co udało się pozytywnie zmienić w rzeszowskiej komunikacji miejskiej w ostatnich latach”.

Rzeszów

Bez niespodzianek w meczu z Vervą Warszawa

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali w hali Podpromie z liderem tabeli, Vervą Warszawa ORLEN Paliwa 1:3.

Rzeszów

Rada Miasta Rzeszowa przeciwko parkingowi na ul. Ciepłowniczej. Będzie apel do wojewody

RZESZÓW. Radni apelują do wojewody podkarpackiego o unieważnienie uchwały Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Rzeszów

WSIiZ stawia na ekologię. Z własnym kubkiem kawa i herbata taniej

Z własnym kubkiem studenci kupią taniej kawę i herbatę w punktach gastronomicznych uczelni, natomiast uczniowie ALO w zamian za stare firanki, otrzymają bezpłatnie ekoworeczek na zakupy.  

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie rowerzysty pod Rzeszowem

Do wypadku doszło wczoraj przed godz. 19:00 w Pogwizdowie Starym w powiecie rzeszowskim.

Rzeszów

Opłaty za parkowanie w mieście wzrosną od maja

RZESZÓW. Zatwierdono nowe opłaty oraz dwie nowe podstrefy.

Rzeszów

Nowa siedziba Sądu Okręgowego przy ul. Borowej?

RZESZÓW. Radni miasta sceptycznie podeszli do tego tematu.

Rzeszów

Ratusz zwiększa środki finansowe przeznaczone na organizację Dni Osiedli

RZESZÓW. Docelowo kwota 9 tys. zł zostanie zwiększona do 12 tys. zł.

Reklama