Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście

Dodano:

RZESZÓW. Ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna – to trzy mikroinnowacje zgłoszone przez mieszkańców Rzeszowa, które wybrano do realizacji w ramach kolejnej edycji programu „Rzeszów to MY”.

Zakończyła się trzecia edycja programu „Rzeszów to MY”. W ramach naboru poszukiwane były pomysły na mikro innowacje miejskie, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście. Mieszkańcy mogli zgłaszać projekty dotyczące trzech obszarów: nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwiązań ułatwiających poruszanie się po mieście oraz zieleni w mieście.

Do tegorocznej edycji Rzeszowianie zgłosili blisko 10 pomysłów. Rada Projektowa wybrała 3 z nich, które rekomendowane są do zrealizowania w mieście. Pozostałe, niezakwalifikowane do wdrożenia, będą konsultowane i opiniowane przez powołane, w ramach Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab, Zespoły Tematyczne.

Ogrody deszczowe

Pierwsza z propozycji to Ogrody Deszczowe na Paniadze, które mają być receptą zarówno na zachodzące zmiany klimatyczne, jak również podwyższenie bioróżnorodności i retencji wody opadowej, która zamiast spływać do kanalizacji będzie gromadzona i stopniowo oddawana do atmosfery. Pomysł podpowiedziany został przez uczestników obywatelskiej Sieci “OKO na Klimat”.

Autorem pomysłu jest pan Mirosław Ruszał, zdaniem którego pojawienie się tego typu proekologicznego rozwiązania na głównej ulicy spacerowej wywoła wśród mieszkańców dyskusję o potrzebie przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Ogrody deszczowe na Paniadze mają stać się również bodźcem do działania i wzorem do naśladowania w innych częściach miasta.
Reklama
Zielona wiata rowerowa

Drugi z rekomendowanych do zrealizowania pomysłów to Zielona Wiata Rowerowa, która ma łączyć cele społeczne, czyli miejsce do parkowania jednośladów, z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Te ostatnie realizowane mają być poprzez samowystarczalną roślinność, retencję wody opadowej oraz redukcję zanieczyszczeń powietrza.

- Zielonej wiaty rowerowej nie ma jeszcze w Rzeszowie, więc będzie to nowość na skalę naszego miasta. Z pewnością wiele osób będzie chciało ją zobaczyć na żywo, jako absolutnie innowacyjny pomysł. Podobne były już realizowane w Polsce, jako zielone wiaty rowerowe lub przystankowe, np. w Radomiu, Ciechanowie, Białymstoku czy Trójmieście - pisze o swojej propozycji pani Edyta Turkawska.

Altana edukacyjna

Trzecim wybranym do wdrożenia pomysłem jest Altana Edukacyjna, której montaż zaproponowany został w ogrodzie owocowo-warzywnym przy Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie.

- Altana będzie centrum edukacyjnym i warsztatowym podczas ekologicznej uprawy roślin oraz centrum integracji międzypokoleniowej. Stanowić będzie nie tylko schronienie dla użytkowników ogrodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale będzie też miejscem spotkań osób, zajmujących się uprawą oraz poznających tajniki pielęgnacji roślin. Będzie stanowiła część wystawienniczą zbieranych plonów - pisze pomysłodawczyni, pani Bożena Zięba.

Do tej pory w ramach I i II edycji programu "Rzeszów to MY" udało się zrealizować, m.in. mural ekologiczny na ścianie SP nr 11 przy ul. Podwisłocze, Trzmielowisko w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem czy budki dla jerzyków i domki dla jeży.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wiemy, kto i za ile ozdobi świątecznie Rzeszów w tym sezonie

RZESZÓW. Nieco ponad 1,1 mln zł będzie kosztować świąteczne udekorowanie Rzeszowa. Ratusz wybrał już wykonawcę. Miasto rozbłyśnie świątecznie już 6 grudnia.

Rzeszów

Poranne kolizje na al. Sikorskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Do dwóch kolizji doszło dzisiaj rano na al. Sikorskiego. Zdarzenia spowodowały spore utrudnienia w ruchu. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Rzeszów

Wszystkich Świętych 2024. Organizacja ruchu przy rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. W okresie Wszystkich Świętych, na drogach Rzeszowa i regionu pojawi się więcej funkcjonariuszy policji, którzy zadbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu. Z kolei 1 listopada przy dwóch największych rzeszowskich nekropoliach nastąpi zmiana...

Rzeszów

Na cmentarzach w Rzeszowie pojawiły się półki na znicze

RZESZÓW. Na czterech rzeszowskich cmentarzach stanęły regały z napisem „Znicze do wykorzystania”. Dzięki nim, używane lampiony mogą otrzymać drugie życie.

Rzeszów

Na osiedlu Biała powstaje ogród kieszonkowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa czterech nowych ogrodów kieszonkowych w Rzeszowie. Jeden z nich powstaje w rejonie placu zabaw i terenu rekreacyjnego przy ul. Karola Wojtyły na osiedlu Biała. Pojawią się w nim m.in....

Rzeszów

Kolejne kontrole taksówek na aplikację w Rzeszowie

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci sprawdzili 28 taksówek świadczących usługi przewozowe „na aplikację”. Ujawniono 8 wykroczeń.

Rzeszów

Inauguracja IX edycji cyklu wykładów pn. „Wielkie pytania w nauce”

RZESZÓW. Wykład dr hab. prof. Katarzyny Kłosińskiej oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka zainauguruje IX edycji cyklu wykładów pn. „Wielkie pytania w nauce”, organizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w rzeszowskim MOPS

RZESZÓW. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie wprowadził w swoich placówkach kilka nowości, które mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami w załatwieniu swoich spraw.

Reklama