Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście

Dodano:

RZESZÓW. Ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna – to trzy mikroinnowacje zgłoszone przez mieszkańców Rzeszowa, które wybrano do realizacji w ramach kolejnej edycji programu „Rzeszów to MY”.

Zakończyła się trzecia edycja programu „Rzeszów to MY”. W ramach naboru poszukiwane były pomysły na mikro innowacje miejskie, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście. Mieszkańcy mogli zgłaszać projekty dotyczące trzech obszarów: nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwiązań ułatwiających poruszanie się po mieście oraz zieleni w mieście.

Do tegorocznej edycji Rzeszowianie zgłosili blisko 10 pomysłów. Rada Projektowa wybrała 3 z nich, które rekomendowane są do zrealizowania w mieście. Pozostałe, niezakwalifikowane do wdrożenia, będą konsultowane i opiniowane przez powołane, w ramach Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab, Zespoły Tematyczne.

Ogrody deszczowe

Pierwsza z propozycji to Ogrody Deszczowe na Paniadze, które mają być receptą zarówno na zachodzące zmiany klimatyczne, jak również podwyższenie bioróżnorodności i retencji wody opadowej, która zamiast spływać do kanalizacji będzie gromadzona i stopniowo oddawana do atmosfery. Pomysł podpowiedziany został przez uczestników obywatelskiej Sieci “OKO na Klimat”.

Autorem pomysłu jest pan Mirosław Ruszał, zdaniem którego pojawienie się tego typu proekologicznego rozwiązania na głównej ulicy spacerowej wywoła wśród mieszkańców dyskusję o potrzebie przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Ogrody deszczowe na Paniadze mają stać się również bodźcem do działania i wzorem do naśladowania w innych częściach miasta.
Reklama
Zielona wiata rowerowa

Drugi z rekomendowanych do zrealizowania pomysłów to Zielona Wiata Rowerowa, która ma łączyć cele społeczne, czyli miejsce do parkowania jednośladów, z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Te ostatnie realizowane mają być poprzez samowystarczalną roślinność, retencję wody opadowej oraz redukcję zanieczyszczeń powietrza.

- Zielonej wiaty rowerowej nie ma jeszcze w Rzeszowie, więc będzie to nowość na skalę naszego miasta. Z pewnością wiele osób będzie chciało ją zobaczyć na żywo, jako absolutnie innowacyjny pomysł. Podobne były już realizowane w Polsce, jako zielone wiaty rowerowe lub przystankowe, np. w Radomiu, Ciechanowie, Białymstoku czy Trójmieście - pisze o swojej propozycji pani Edyta Turkawska.

Altana edukacyjna

Trzecim wybranym do wdrożenia pomysłem jest Altana Edukacyjna, której montaż zaproponowany został w ogrodzie owocowo-warzywnym przy Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie.

- Altana będzie centrum edukacyjnym i warsztatowym podczas ekologicznej uprawy roślin oraz centrum integracji międzypokoleniowej. Stanowić będzie nie tylko schronienie dla użytkowników ogrodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale będzie też miejscem spotkań osób, zajmujących się uprawą oraz poznających tajniki pielęgnacji roślin. Będzie stanowiła część wystawienniczą zbieranych plonów - pisze pomysłodawczyni, pani Bożena Zięba.

Do tej pory w ramach I i II edycji programu "Rzeszów to MY" udało się zrealizować, m.in. mural ekologiczny na ścianie SP nr 11 przy ul. Podwisłocze, Trzmielowisko w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem czy budki dla jerzyków i domki dla jeży.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa kładki kompozytowej dla rowerzystów wstrzymana. Miasto straci dofinansowanie?

RZESZÓW. W ratuszu nie zapadły żadne decyzje dotyczące przyszłości inwestycji.

Rzeszów

Podwyżka za odbiór śmieci nieunikniona? PGE wycofuje zapewniania względem średniej ceny

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa od nowego roku mogą spodziewać się kolejnych podwyżek rachunków.

Rzeszów

Droga do Boguchwały zablokowana. Trwa wyciąganie naczepy z przydrożnego rowu

RZESZÓW.  Samochody osobowe kierowane są na objazdy przez Racławówkę.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Kopisto. Trwa wymiana nawierzchni

RZESZÓW. Prace mają zostać zakończone do jutra.

Rzeszów

Rzeszów pierwszym polskim miastem z wizyjnym monitoringiem strefy płatnego parkowania

RZESZÓW. Projekt o wartości 14,7 mln zł ma być wprowadzony w życie od 2021 roku.

Rzeszów

Ustalono tożsamość mężczyzny wyłowionego z Wisłoka

RZESZÓW. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny, którego ciało wyciągnięto z zalewu nad Wisłokiem.

Rzeszów

Przebudowa dworca PKP. Prace są mocno zaawansowane [FOTO]

RZESZÓW. PKP PLK planuje w styczniu 2020 roku oddać do eksploatacji tor 1 i 3 wraz z pozostałą częścią peronu nr 1 i nr 2.

Rzeszów

Budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Rejtana zmieni całkowicie swoje oblicze

RZESZÓW. Szacowany koszt inwestycji wyniesie około 16 mln zł.

Reklama