Rzeszów - Wtorek, 01.10.2024
Reklama

Rzeszów nagrodzony w plebiscycie "Wydarzenie Historyczne Roku"

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Przygotowany przez Rzeszów i słowacki Stropkov projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” został doceniony w 15. edycji plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”.

Plebiscyt został zorganizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” został przygotowany przez Urząd Miasta Rzeszowa. W ramach projektu, realizowanego ze słowackim miastem Stropkov, zorganizowano szereg wydarzeń: spektakl teatralny „Legendo, ożyj!", wystawy, cykl spotkań online z gawędziarzami prezentującymi legendy pogranicza, warsztaty wrażeniowo-sensoryczne na temat technik pracy z tekstem legend oraz warsztaty artystyczne – ilustratorskie i poświęcone animacji poklatkowej. Powstałe ilustracje uczestnicy warsztatów wykorzystali do stworzenia etiud filmowych oraz dłuższej animacji prezentującej cztery legendy polsko-słowackiego pogranicza.

W plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku”, projekt "Baśniowe pogranicze" zwyciężył w kategorii „Edukacja”, a o zwycięstwo w finale walczył z następującymi wydarzeniami: 

„Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa”, organizator: Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie
Tajna misja Mazurów, organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” 
Wielkoformatowa gra planszowa „Gas Age − Epoka Gazu”, organizator: Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
Akademia Witolda Pileckiego, organizator: Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Finałowe projekty wybrało jury w składzie: prof. Jolanta Choińska-Mika – przewodnicząca jury (Uniwersytet Warszawski, wiceprzewodnicząca Rady MHP), Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski). Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski można obejrzeć prezentację filmową wszystkich zwycięskich projektów.
Reklama

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ok. 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiany na trzech liniach komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zapowiedział zmiany w rozkładzie jazdy linii nr 20, 22 i 53.

Rzeszów

Fontanna multimedialna do remontu

RZESZÓW. Po dwuletniej przerwie, w tym sezonie powrócą pokazy specjalne rzeszowskiej fontanny multimedialnej. Wcześniej jednak obiekt musi zostać wyremontowany.

Rzeszów

Na osiedlu Piastów będzie nowy parking

RZESZÓW. Na przełomie lutego i marca zostanie podpisana umowa na budowę nowego parkingu przy ulicy Krzywoustego.

Rzeszów

Nowość w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Będą "przystanki na żądanie"

RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków autobusowych w Rzeszowie zyska status „na żądanie”. Miesiąc później do listy tego typu miejsc dojdzie kolejne 235 przystanków.

Rzeszów

Ferie zimowe w Rzeszowie pełne atrakcji. Zaplanowano blisko 300 wydarzeń

RZESZÓW. Rzeszowskie instytucje kultury przygotowały szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży na zbliżające się ferie zimowe. Zaplanowano m.in. koncerty, spektakle, warsztaty i wystawy. Łącznie będzie to blisko 300 wydarzeń.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie kolejny pumptrack

RZESZÓW. Ruszył przetarg na budowę zespołu torów rowerowych, z przeszkodami i muldami. Obiekt powstanie na rzeszowskich Bulwarach.

Rzeszów

Miasto dofinansuje zajęcia dla dzieci i młodzieży

RZESZÓW. Podpisano umowy na dofinansowanie przez miasto zajęć dla dzieci i młodzieży w placówkach wsparcia dziennego, prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Z oferty skorzysta 210 osób. 

Rzeszów

Kolejne inwestycje w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Ruszyły prace na kolejowej trasie z Rzeszowa do Strzyżowa n/Wisłokiem. Nowe przystanki ułatwią dostęp do kolei, a mijanki zapewnią możliwość większej liczby połączeń.

Reklama