Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Rzeszów ma Architekta Miasta. To pierwsze takie stanowisko w stolicy Podkarpacia

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Janusz Sepioł, architekt, urbanista i historyk sztuki będzie pierwszym rzeszowskim Architektem Miasta. Prezydent Fijołek właśnie przedstawił go mieszkańcom.   

Konferencja, podczas której nowo powołany Architekt Miasta został przedstawiony mediom odbyła się w czwartek w ratuszu. Jak zaznaczył Konrad Fijołek, decyzja o ustanowieniu tego stanowiska zapadła już we wrześniu.

– Podpisałem wówczas zarządzenie w tej sprawie i od razu rozpoczęliśmy poszukiwania odpowiedniego kandydata. Nie było to łatwe, bo w administracji trudno o takich fachowców. Ale udało mi się namówić do pracy dla naszego miasta postać dużego formatu, która, mam nadzieję, odegra ważną historycznie rolę w Rzeszowie – powiedział prezydent, prezentując świeżo upieczonego Architekta Miasta.
– Pan Janusz Sepioł będzie miał dużą niezależność w swoich działaniach. Dostanie ode mnie wszelkie narzędzia, których wymaga jego odpowiedzialna funkcja. Jestem przekonany, że miasto skorzysta na jego pracy, wiedzy i doświadczeniu. Od pierwszego spotkania bardzo dobrze nam się rozmawiało, mamy wspólne wizje miasta i tego, jak ono powinno się dalej Rozwijać – dodał Fijołek.

Czym będzie zajmował się Architekt Miasta? On sam swoje zadania podzielił na cztery grupy. Pierwsza z nich to działania na rzecz lepszego zarządzania miejską przestrzenią. W tym celu należy w jego opinii szybko przyjąć nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na bazie tego dokumentu uchwalane będą nowe plany zagospodarowania przestrzennego Te, które są obecnie w opracowaniu trzeba będzie przejrzeć, a najważniejszym z nich nadać rangę pierwszeństwa w opracowaniu.

Po drugie, zdaniem architekta, w mieście potrzeba więcej pracy studyjnej, warsztatów i konkursów architektonicznych.
Reklama
–  Miasto potrzebuje także lepszej architektury, zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty publiczne. W tym celu należy organizować konkursy. Chcę podnieść rangę Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – podkreślił Janusz Sepioł.

Trzecią gałęzią działań ma być promocja miasta poprzez architekturę. Architekt zwrócił uwagę, że Rzeszów określany „stolicą innowacji” powinien wyróżniać się także innowacyjną architekturą.

–  Po czwarte, chciałbym lepszej koordynacji pracy przy planowaniu inwestycji. W tym celu trzeba usprawnić współpracę między wydziałami odpowiedzialnymi za planowanie przestrzeni, architekturę, zieleń i inwestycje. A także zwiększyć udział partycypacji mieszkańców w procesie planowania. Ja sam na razie poznaję miasto, wiele rzeczy mnie tu zaskakuje, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Jest tu wiele terenów z olbrzymim potencjałem, a pofalowana powierzchnia miasta i spore, otwarte przestrzenie to skarby Rzeszowa. Szukam terenów chociażby na parki, co lansowałoby Rzeszów jako miasto nowoczesne i innowacyjne – kontynuował Janusz Sepioł.

Prezydent Fijołek zapewnił, że zdanie Architekta Miasta będzie bardzo ważne w kontekście wszelkich działań inwestycyjnych już na etapie wydawania dokumentów – warunków zabudowy czy pozwoleń.
Architekt liczy, że uda się także nawiązać dobrą współpracę z inwestorami, co zaowocuje powstaniem w Rzeszowie ciekawych obiektów – nie tylko budynków mieszkalnych, ale także m.in. parków czy placów.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnia decyzje Tadeusza Ferenca ws. Marszu Równości

RZESZÓW. W Ratuszu słyszymy, że nie będzie odwołania od decyzji Sądu.

Rzeszów

Ruszył przetarg na koncepcje całorocznego stoku narciarskiego w Matysówce

RZESZÓW. Przybliżona długość stoku miałaby wynosić 1173 m.

Rzeszów

Czy woda na Żwirowni nadaje się do kąpieli?

RZESZÓW. Stwierdzono przydatność wody do kąpieli.

Rzeszów

Straż Miejska w Rzeszowie przejmie dwa samochody od Urzędu Miasta

RZESZÓW. Przekazanie związane jest z zakupem przez Ratusz dwóch nowych samochodów elektrycznych.

Rzeszów

Wolne miejska na wakacyjne półkolonie dla dzieci w Rzeszowskim Domu Kultury

RZESZÓW. Zajęcia organizowane będą od 1 lipca do 2 sierpnia 2019 roku.

Rzeszów

„Żyjemy jak za króla Ćwieczka”. Przedstawiciele Malawy, Racławówki i Pogwizdowa Nowego ws. przyłączenia do Rzeszowa

RZESZÓW. W Ratuszu odbyło się spotkanie, na którym poruszono temat przyłączenia trzech sołectw do Rzeszowa.

Rzeszów

Pierwsi pasażerowie z przystanku Rzeszów Zachodni skorzystają już 9 czerwca

RZESZÓW. Projekt współfinansowany z POIiŚ  wart jest 205 mln zł netto.

Rzeszów

W niedzielę dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Nadmiar chloru z wody, który będzie utrzymywał się do dnia następnego, można usunąć przez jej odstanie lub przegotowanie.

Reklama