Rzeszów - Środa, 05.02.2025
Reklama

Rzeszów bohaterem najbliższego odcinka cyklu "Dwójka na miejscu"

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od początku lipca br. dziennikarze programu 2 Polskiego Radia podróżują po Polsce, aby przedstawiać relacje z ciekawych i pięknych zakątków naszego kraju. Bohaterem najbliższego odcinka cyklu będzie stolica Podkarpacia. Emisja już w sobotę, 5 września.

„Mój Rzeszów” i „Mojżeszów” – te dwa hasła będą towarzyszyły reporterom Dwójki podczas najnowszego, sobotniego wydania audycji „Dwójka na miejscu”. Dziennikarze Paweł Siwek i Jakub Kukla spojrzą na Rzeszów z dwóch perspektyw: powojennych oraz dawnych mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. ponad połowę mieszkańców Rzeszowa stanowili bowiem wyznawcy judaizmu – stąd wzięła się żartobliwa nazwa „Mojżeszów”. O tym nieistniejącym już mieście, o „Galicyjskiej Jerozolimie” opowiedzą dr Anna Stróż Pawłowska i Jakub Pawłowski. Dziennikarze spróbują też zobaczyć powojenny Rzeszów oczami jego niegdysiejszych mieszkańców – pianisty Adama Harasiewicza oraz kompozytora Wojciecha Kilara.
Reklama
Reporterzy Dwójki odbędą również artystyczną podróż po mieście, w ramach której odwiedzą Filharmonię Podkarpacką, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Muzeum Dobranocek. Ponadto w towarzystwie sanockiego artysty Arkadiusza Andrejkowa, reporterzy obejrzą rzeszowskie murale.

Na zakończenie w audycji wystąpią młodzi pianiści związani z I Ogólnopolskim Konkursem Pianistycznym Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza: Piotr Napieracz i Michał Oleszak. A o samym konkursie i jego idei opowie pomysłodawczyni wydarzenia - dr Aneta Teichman.

Dwójka na miejscu w Rzeszowie 5 września w godz. 15.00-17.00.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Koncert „Jednego serca, jednego ducha”. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Nawet kilkanaście tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy tegorocznego koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha”. W związku z tym, na drogach dojazdowych do miejsca wydarzenia, mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.

Współpraca miasta i NGO na rzecz seniorów

Rzeszów zachęca seniorów do aktywności. „Nie siedźcie w domu”

RZESZÓW. Ponad 73 tys. zł przeznaczy miasto na działania aktywizujące seniorów. Będą to m.in. pikniki, wykłady, prelekcje, zajęcia ruchowe, spotkania okolicznościowe i ze specjalistami, warsztaty i imprezy plenerowe organizowane przez organizacje pozarządowe.

Nowy teren rekreacyjny

Na os. Biała powstanie ogród kieszonkowy z boiskiem i tyrolką

RZESZÓW. Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Biała zyskają nowy teren rekreacyjny. W rejonie istniejącego placu zabaw, powstanie ogród kieszonkowy.

Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policjanci ustalili jej tożsamość

RZESZÓW. Rzeszowskim policjantom udało się w końcu ustalić tożsamość kobiety, której zwłoki znaleziono w przy ul. Lubelskiej. Okazało się, że to 48-letnia obywatelka Ukrainy.

Rzeszów

Remonty remiz i nowy samochód dla OSP Rzeszów Zalesie

OSP Rzeszów Zalesie będzie miało nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu będzie sfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Rzeszowa.

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

Reklama