Rzeszów - Sobota, 26.04.2025
Reklama

Rzeszów bohaterem najbliższego odcinka cyklu "Dwójka na miejscu"

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od początku lipca br. dziennikarze programu 2 Polskiego Radia podróżują po Polsce, aby przedstawiać relacje z ciekawych i pięknych zakątków naszego kraju. Bohaterem najbliższego odcinka cyklu będzie stolica Podkarpacia. Emisja już w sobotę, 5 września.

„Mój Rzeszów” i „Mojżeszów” – te dwa hasła będą towarzyszyły reporterom Dwójki podczas najnowszego, sobotniego wydania audycji „Dwójka na miejscu”. Dziennikarze Paweł Siwek i Jakub Kukla spojrzą na Rzeszów z dwóch perspektyw: powojennych oraz dawnych mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. ponad połowę mieszkańców Rzeszowa stanowili bowiem wyznawcy judaizmu – stąd wzięła się żartobliwa nazwa „Mojżeszów”. O tym nieistniejącym już mieście, o „Galicyjskiej Jerozolimie” opowiedzą dr Anna Stróż Pawłowska i Jakub Pawłowski. Dziennikarze spróbują też zobaczyć powojenny Rzeszów oczami jego niegdysiejszych mieszkańców – pianisty Adama Harasiewicza oraz kompozytora Wojciecha Kilara.
Reklama
Reporterzy Dwójki odbędą również artystyczną podróż po mieście, w ramach której odwiedzą Filharmonię Podkarpacką, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Muzeum Dobranocek. Ponadto w towarzystwie sanockiego artysty Arkadiusza Andrejkowa, reporterzy obejrzą rzeszowskie murale.

Na zakończenie w audycji wystąpią młodzi pianiści związani z I Ogólnopolskim Konkursem Pianistycznym Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza: Piotr Napieracz i Michał Oleszak. A o samym konkursie i jego idei opowie pomysłodawczyni wydarzenia - dr Aneta Teichman.

Dwójka na miejscu w Rzeszowie 5 września w godz. 15.00-17.00.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Okradała dom, w którym pracowała jako opiekunka. Wpadła przez kamerę

GŁOGÓW MŁP. Od kiedy rozpoczęła pracę, z domu zginęło ponad 30 tys. złotych.

Rzeszów

Przy ul. Kwiatkowskiego powstają Tarasy Nad Zalewem. Deweloper wykupił teren z warunkami zabudowy

RZESZÓW. Deweloper wykupił teren wraz z pozwoleniem na budowę od mieleckiej firmy.

Rzeszów

Ceny za wodę i ścieki wzrosną? Ratusz bije na alarm, PGE uspokaja

RZESZÓW. Szykuje się podwyżka cen energii elektrycznej w Rzeszowie za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na ul. Lubelskiej. Życie stracił 73-latek

RZESZÓW. Do wypadku doszło wczoraj po godz. 21, w Rzeszowie na ul. Lubelskiej.

Rzeszów

Autobus bez kierowcy już w przyszłym roku? Ratusz bada temat

RZESZÓW. ”Wnioski są pozytywne, to jest w naszym zasięgu” – wyjaśniał Marek Ustrobiński.

Rzeszów

Sprzedawali nielegalnie tabletki aborcyjne. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności

RZESZÓW. Ta sprawa miała swój początek w 2018 r., gdy do szpitala trafiła pacjentka z silnym krwawieniem.

Rzeszów

Wiemy jaka firma zajmie się odmuleniem rzeszowskiego zalewu

RZESZÓW. W najbliższych dniach nastąpi podpisanie umowy między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i konsorcjum.

Reklama