Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Rzeszów bez zgody MSWiA na dalsze poszerzanie. Ratusz: „nie składamy broni”

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji upubliczniło projekt rozporządzenia, w którym zawarta jest negatywna opinia na temat dalszego poszerzania Miasta Rzeszów. Dodatkowo wydano zgodę na poszerzenie Głogowa Małopolskiego.

Zgodnie z założeniami Ratusza, Rzeszów miał się powiększyć o osiem sołectw. Mowa o Malawie, Pogwizdowie Nowym, Racławówce Doły, Tajęcinie, części Trzebowniska, Jasionce, Zaczerniu oraz Nowej Wsi. Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. Wg. danych MSWiA nowymi obywatelami stolicy innowacji zostałoby 14390 osób.

Negatywnie o poszerzeniu Rzeszowa

Pierwsza negatywna opinia wypłynęła od wojewody podkarpackiego: „Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – czytamy w opinii wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.

Kolejna zła wiadomość dla władz miasta przyszła 11 lipca br., kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. Podobnie jak wcześniejsza opinia wojewody, ta również w całości została negatywnie zaopiniowana. Żadna z proponowanych zmian terenu nie uzyskała zielonego światła.

Dodajmy, że poza pozytywną opinią Rady Miasta Rzeszowa, negatywne opinie w sprawie przyłączenia ww. terenów wydała Rada Gminy Krasne, Rada Miejska w Boguchwale, Rada Miejska w Głogowie Małopolskim, Rada Gminy Trzebownisko oraz Rada Powiatu Rzeszowskiego i rzecz jasna wojewoda podkarpacki.

W Ratuszu słyszymy, że w środę prezydent Rzeszowa jedzie do Warszawy rozmawiać w sprawie ww. opinii: „Będzie przekonywał, żeby przynajmniej przyłączyć te tereny, które po konsultacjach były za przyłączeniem, czyli Malawa, Racławówka Doły i Pogwizdów Nowy. Cały czas będziemy walczyć. Nie składamy broni” – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.
Reklama

Pozytywnie w sprawie Głogowa Małopolskiego

Zgoła odmienne nastroje panują w Głogowie Małopolskim, ponieważ w tym samym raporcie rozważana była również kwestia dołączenia do gminy terenów. Władze miasta postulowały o przyłączenie Rogoźnicy o powierzchni 259,32 ha (626 mieszkańców), Woli Cichej o powierzchni 147,77 ha (357 mieszkańców) oraz Zabajki o powierzchni 310.40 ha (801 mieszkańców).

„Powierzchnia dostępnych terenów inwestycyjnych w mieście wyczerpuje się, dodatkowo część z tych terenów jest trudna do zagospodarowania ze względu na własność prywatną i wysoką cenę sprzedaży. Część z tych terenów ze względu na istniejące przeznaczenie i lokalizację uniemożliwia budowę zakładów produkcyjnych. Powiększenie obszaru miasta Głogowa Małopolskiego pozwoli na pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych, zwłaszcza dla inwestycji produkcyjnych i usługowych. Nowe obszary miasta będą zagospodarowane w sposób przewidywalny i uporządkowany, a to przyspieszy rozwój gospodarczy oraz spowoduje aktywizację zawodową społeczeństwa” – czytamy w projekcie rozporządzenia MSWiA.

Zaznaczmy, że mówimy dzisiaj jedynie o projekcie. Ostatecznie temat zostanie rozstrzygnięty na lipcowym posiedzeniu Rady Ministrów. Dodajmy, że mieszkańcy sołectw, które Rzeszów chce dołączyć również zabrali głos w sprawie.




 Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Połączenie al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego

Ruszyły prace na budowie ważnej drogi w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczęły się prace związane z budowę drogi, która będzie stanowić przedłużenie al. Krzyżanowskiego do ul. Wieniawskiego. Wartą ponad 43 mln zł inwestycję, realizuje firma Eurovia. Nową trasą pojedziemy w styczniu 2026...

Nowa, premierowa ekspozycja

Gigantyczna wystawa budowli z klocków LEGO przyjedzie do Rzeszowa

RZESZÓW. 1000 m2 powierzchni, 70 niesamowitych, premierowych makiet, setki modeli, a wszystko zbudowane z blisko 5 000 000 klocków - już wkrótce w Rzeszowie będzie można zobaczyć największą w Europie wystawę budowli...

Rzeszów

Rekordowy maj w Jasionce. Prawie 100 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ostatnim czasie port lotniczy Rzeszów-Jasionka przyzwyczaił nas już do bicia kolejnych rekordów. Nowy padł w maju. W poprzednim miesiącu podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 96 tysięcy pasażerów. Jest to wynik aż...

Rzeszów

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej zakończy się wcześniej niż planowano [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Już w sierpniu ma zakończyć się przebudowa rzeszowskiego deptaka – ul. Grunwaldzkiej. Pierwotnie miał być to koniec września. Prace są już zaawansowane.

Rzeszów

MPWiK Rzeszów zakupiło pierwszego „elektryka”

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zakupiło swój pierwszy w pełni elektryczny samochód marki Citroen e-Berlingo Van. Pojazd już wkrótce wyjedzie na ulice Rzeszowa.

Rzeszów

Nowa atrakcja w parku na osiedlu Kmity. Powstanie strefa relaksu

RZESZÓW. W parku na osiedlu Kmity będzie więcej atrakcji. Jeszcze w tym roku powstanie tam strefa relaksu. Doposażony zostanie również tamtejszy plac zabaw. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Miał prawie 2,7 promila i pojechał na stację po piwo. Ujęli go świadkowie

RZESZÓW. 60-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, mając prawie 2,7 promila alkoholu w organizmie, zdecydował się wsiąść za kierownicę i pojechać po piwo na stację benzynową.

Rzeszów

Trwa budowa nowego żłobka w Rzeszowie: Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem

RZESZÓW. Nowy żłobek powstaje przy ul. Jachowicza na osiedlu Drabinianka, w sąsiedztwie szkoły i przedszkola. Znajdzie się w nim miejsce dla 190 maluchów. Budowa ma się zakończyć jesienią 2025 roku.

Reklama