Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie

Dodano:

fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
RZESZÓW. Rozpoczął się kolejny etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1). Inwestycja o wartości ponad 50 mln zł ma zostać zrealizowana do końca tego roku. Otwarcie zaplanowano w pierwszej połowie 2024 roku. Przebudowa szpitala finansowana jest ze środków z funduszy unijnych, budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego i budżetu państwa.
 
W ramach inwestycji, wykonawca ma za zadanie m.in. wyburzenie łącznika (segmentu B) i wybudowanie nowego, pomiędzy starym budynkiem głównym szpitala, a nowym budynkiem PCChP. Przebudowany zostanie również budynek gazów medycznych wraz z wewnętrznymi instalacjami. Powstanie stacja transformatorowa wraz z agregatem prądotwórczym, miejsca postojowe, ciągi komunikacyjne dla pieszych i oświetlenie. Na wyposażenie inwestycji, w tym roku zostanie ogłoszony osobny przetarg.
Poradnie specjalistyczne, które znajdowały się w tej części PCChP, czyli gruźlicy i chorób płuc, alergologiczna, chirurgii klatki piersiowej, immunologiczna oraz rejestracja, zostały tymczasowo przeniesione do Pałacu Jędrzejowiczów, mieszczącego się w parku przy ulicy Rycerskiej. Po zakończeniu inwestycji, wrócą do PCChP.

– Rozbudowa to kontynuacja I etapu inwestycji, która zakończyła się w 2022 roku, mówi Damian Brud, Zastępca Dyrektor ds. administracyjnych KSW1. – Oznacza to, że uwzględniając aktualny etap rozbudowy cała inwestycja sięgnie około 100 mln zł. Zakończenie w tym roku tego zadania pozwoli zmodernizować kompleks budynków KSW1, zarówno pod względem budowalnym jak i doposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę. Było to od dawna oczekiwane zarówno wśród pracowników szpitala jak i samych pacjentów PCChP.
Reklama
Nowy budynek przy ul. Rycerskiej oddano do użytku w czerwcu ubiegłego roku. Do rozbudowanego 5-kondygnacyjnego budynku przeniesione i wyposażone zostały: Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W rozbudowanej infrastrukturze znalazło się także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja. Dzięki tej inwestycji znacznie zwiększą się możliwości skutecznego leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego.

Nowy budynek PCChP  został wyróżniony nagrodą I stopnia z Diamentem oraz tytułem Budowa Roku Podkarpacia 2021 w kategorii Obiekt Służby Zdrowia, w prestiżowym konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Rzeszowie oraz Podkarpacką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Matysówka została 31 osiedlem Rzeszowa. Kolejnym Miłocin?

RZESZÓW. teraz czas na zatwierdzenie statutu osiedla oraz przeprowadzenie wyborów do rady osiedla.

Rzeszów

Studenci skorzystają z symulatora wirtualnej sceny zbrodni. W planach symulator ataku terrorystycznego

RZESZÓW. Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze.

Rzeszów

Pięć firm zainteresowanych poszerzeniem ścieżki pieszo-rowerowej nad Wisłokiem

RZESZÓW. Dwie z pięciu ofert mieszczą się w progu finansowym miasta.

Rzeszów

Znamy liczbę bezdomnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Wśród nich jest siedmioro dzieci

RZESZÓW. W stolicy województwa podkarpackiego jest 128 osób bezdomnych. 

Rzeszów

Studentka PRz została laureatką konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Inwestycji [FOTO]

RZESZÓW. Przedszkole zaprojektowane zostało jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach.

Rzeszów

Dzisiaj na Rynku protest przeciwko cenzurze spektaklu #chybanieja

RZESZÓW. Publiczny protest na rzeszowskim Rynku rozpocznie się o godz. 16.00. 

Rzeszów

Śluzy rowerowe, parking park&ride, aktywne przejścia – pomysły na rozwój systemów transportowych Rzeszowa

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska rozpoczyna cykl spotkań prezentujących rozwiązania komunikacyjne dla miasta.

Rzeszów

500 pluszaków trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

RZESZÓW. Łącznie do rzeszowskich karetek trafiło już 2 tys. maskotek z krakowskiego sklepu.

Reklama