Rzeszów - Piątek, 01.11.2024
Reklama

Rośnie nowy most w Rzeszowie. Zakończono ważne prace [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Trzy dni trwały prace przy instalacji belek w przęsłach nowego mostu Załęskiego. Do ich montażu wykorzystany został specjalny dźwig.

Nowy most Załęski to jeden z kilku obiektów inżynierskich, jakie powstają w ramach budowy Wisłokostrady, największej obecnie inwestycji drogowej w Rzeszowie. Zastąpi on starą, wąską przeprawę. Będzie to obiekt trzyprzęsłowy o długości ok. 81 m. Będzie składał się z dwóch niezależnych konstrukcji, na których zaprojektowano po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku wraz z ciągami pieszo-rowerowymi na każdej z nitek.

Prace przy realizacji inwestycji idą sprawnie. Wykonano już wszystko podpory obiektu. W poniedziałek rozpoczął się montaż belek prefabrykowanych w przęsłach mostu. Ze względu na ich masą i objętość, do tego celu użyty został specjalny dźwig o maksymalnym udźwigu 800 ton.

- Przęsła są trzy - w dwóch skrajnych zamontowane zostało 48 belek. Każda miała 18 metrów długości. W przęśle nurtowym, czyli nad samą rzeką Wisłok, zamontowano 24 belki, każda o długości 28,5 metra – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Montaż zakończył się w środę.

Prace przy budowie drogi, która połączy al. Rejtana z ul. Generała Maczka trwają jednocześnie w kilku miejscach. Innym obiektem mostowym, jaki powstaje w ramach inwestycji jest most nad rzeką Młynówką. Trwają tam już roboty związane m.in. z montażem krawężników oraz betonowaniem chodników na płycie pomostu.

Kolejnym obiektem inżynierskim jaki powstaje w ramach budowy Wisłokostrady jest estakada, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi. Tam również widać postępy. - Do chwili obecnej wykonano prace palowe pod 14 z 16 podpór estakady. Ponadto zabetonowano 13 z 16 ław fundamentowych podpór. Dodatkowo zakończono wiercenie pali stanowiących palisadę pomiędzy nitką prawą i lewą estakady. Obecnie trwają prace związane z montażem zbrojenia i przygotowaniem do betonowania pozostałych fundamentów. Jednocześnie trwają prace zbrojarskie korpusów podpór zlokalizowanych pomiędzy nasypem kolejowym, a ul. Ciepłowniczą oraz zbrojenie i deskowanie oczepu palisady pomiędzy estakadami – informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Reklama

W zakresie robót drogowych, trwają również prace związane ze wzmocnieniem podłoża pod nasypy oraz budowa kanalizacji deszczowej i infrastruktury podziemnej.

W ramach Wisłokostrady wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 kilometrów. Po obu stronach powstaną chodniki i ścieżki rowerowe o długości ok. 3,3 km. Zadanie obejmuje również budowę 6 zatok autobusowych, 13 przejść dla pieszych, oświetlenie drogi oraz budowę całej infrastruktury podziemnej.

Inwestycję o wartości prawie 170 mln zł realizuje konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia to wiosna 2026 roku.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Walka o parking trwa. Ratusz skieruje sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

RZESZÓW. Decyzją sejmiku województwa podkarparpackiego parking dla pojazdów przewożących odpady niebezpieczne znajdzie się przy ul. Ciepłowniczej.

Rzeszów

Z rzeszowskich przystanków znikną reklamy

RZESZÓW. ZTM przestaje dzierżawić miejsca reklamowe na przystankach.

Rzeszów

Zaginionego 80-latka odnaleźli dzielnicowi z Nowego Miasta

RZESZÓW. 80-latek był z siostrą w przychodni przy ul. Seniora, gdzie miał wizytę u lekarza.

Rzeszów

Chińczycy zainteresowani budową drogi S19 z Rzeszowa do Babicy. Złożyli ofertę na 1,1 mld zł

RZESZÓW. W przetargu udział wzięło sześć firm i tylko oferta chińskiego wykonawcy wpisuje się w zamierzenia finansowe GDDKiA.

Rzeszów

Mają doradzać władzom miasta w sprawach infrastruktury pieszo-rowerowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Pierwsze spotkanie odbędzie się 27 lutego w siedzibie Urban Lab przy ul. 3 maja o godz. 16.00.

Rzeszów

Kraków może dać władzom Rzeszowa lekcję, jak skutecznie uczyć dzieci ekologii

RZESZÓW. Przy krakowskich szkołach powstaną ogrody z drobnymi uprawami. Projekt ma na dzień dzisiejszy charakter pilotażowy

Rzeszów

Pierwsi uczniowie zaczną edukacje w szkole na Drabiniance w 2023 roku

RZESZÓW. Już w lutym ma ruszyć przetarg na budowę Zespołu Oświatowego na osiedlu Drabinianka. 

Reklama