Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Ratusz wciąż walczy o ceny prądu z PGE Obrót. Sprawa dotyczy spółek komunalnych

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Około 120 jednostek miasta będzie miała takie same opłaty za prąd jak w roku ubiegłym. Temat komplikuje się w przypadku spółek komunalnych, gdzie podwyżka może sięgnąć 70%. Pismo Tadeusza Ferenca trafiło do premiera Mateusza Morawieckiego, który o ustosunkowanie się do zarzutów Ratusza poprosił Ministra Energii.

Dzisiejsza konferencja prasowa w Ratuszu to nie pierwszy raz, kiedy władze miasta za pośrednictwem dziennikarzy chcą przedstawić swoje stanowisko w sprawie propozycji cenowych PGE Obrót. Poprzednim razem, również w lipcu, poruszano w zasadzie podobny temat. Spotkanie dotyczyło propozycji jaką PGE Obrót przedstawiło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji za dostarczanie energii elektrycznej w 2020 roku.

Co więcej, prezydent Tadeusz Ferenc nie pozostawił sprawy jedynie na szczeblu lokalnym i postanawia skierować pismo w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego i o odpowiedzi poinformowano nas właśnie na dzisiejszej konferencji. Z jej treści wynika, że premier po zapoznaniu się z jego treścią, którą można przeczytać TUTAJ, skierował sprawę na ręce Krzysztofa Tchórzewskiego, Ministra Energii, który ma za zadanie udzielić odpowiedzi Tadeuszowi Ferencowi.

Co więcej, wiadomo również, że w pozostałych jednostkach miasta, tj. ROSIR, Miejski Zarząd Dróg itd., ceny pozostaną na poziomie z czerwca 2018 roku: „Wszystkie jednostki miejskie, które kupują prąd, których dotyczyła podwyżka, złożyły stosowne oświadczenia będące podstawą do tego, aby powrócić do cen z czerwca 2018 roku i na podstawie ustawy z grudnia 2018 r. skorzystać z tej możliwości, aby a prąd płacić po tych cenach, które były przed tą potężną podwyżką” – informował Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa.

W praktyce powyższe działania Ratusza sprawią, że mieszkańcy nie zapłacą więcej za prąd w przypadku tych 120 jednostek, choć sytuacje może skomplikować sprawa spółek komunalnych, jaką jest MPWiK. Mówimy tutaj o 71% wzroście aktualnych cen. Choć oferta jaką wystosowała spółka państwa nie jest ostateczną, to zgodnie z wyliczeniami, ceny za wodę i ścieki (za 1 m3) wzrośnie o 10%. Aktualnie w mieście cena za wodę i ścieki wynosi 9,43 za 1m3. Ponadto w związku z podwyżkami wzrosłyby koszty eksploatacyjne w miejskiej spółce, zapewne również o 10%. Na wcześniejszym spotkaniu podano także dokładną kwotę podwyżki w przeciętnym gospodarstwie na osobę, wyliczoną ze średniej, która wynosi 3,3 zł za 1 m3.
Reklama
„Dodam, że interwencja prezydenta trafiła do wszystkich posłów i senatorów. Liczymy na to, że rozpocznie się tak szeroka dyskusja, która doprowadzi do sytuacji, która ma miejsce z jednostkami samorządowymi, bo ustawa o której wcześniej mówiliśmy nie dotyczy spółek komunalnych, a spółki komunalne i ceny, czyli koszty funkcjonowania przekładają się wprost na kieszeń mieszkańców. Stąd interwencja prezydenta” – dodaje Marcin Stopa.

Mamy z kolei i dobrą i złą wiadomość. Na pewno cieszy szybka reakcja jednostek miejskich, jednak sprawa spółek komunalnych wciąż jest niejasna i zależna od interwencji Ministra Energii oraz ewentualnych przyszłych propozycji negocjacyjnych miasta z PGE Obrót. Sprawa zatem wciąż ma charakter otwarty.

„Przyznam się, że mieliśmy nadzieje w decyzji pana premiera Morawieckiego. Stało się to po naszej myśli i wierzymy, że premier podejmuje decyzje, które są zdecydowanie korzystne dla mieszkańców Polski” – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Darmowa strefa płatnego parkowania w Rzeszowie do odwołania

RZESZÓW. Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie z dniem dzisiejszym przestaje funkcjonować.

Rzeszów

Pijani kierowcy na ulicach Rzeszowa. Jeden wydmuchał 2,5 promila, a drugi miał ponad 3 promile

RZESZÓW. Dwóch pijanych kierowców ujawnili rzeszowscy policjanci. Jeden z nich wpadł podczas kontroli, natomiast w drugim przypadku doszło do obywatelskiego ujęcia.

Rzeszów

Konsultacje w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa

RZESZÓW. 19 marca 2020 r. rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa. Konsultacje będą trwały do 22 marca 2020 r.

Rzeszów

Od 18 marca zmiany w rozkładzie kilku głównych linii komunikacji miejskiej. Linia 53 zawieszona

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w kursowaniu części linii autobusowych, jakie zaczną obowiązywać od 18 marca. 

Rzeszów

Rzeszowskie restauracje dowożą lekarzom "darmowe" jedzenie

RZESZÓW. Dzięki platformie organizującej zbiórki trzy organizacje postanowiły pomóc pracownikom służb medycznych w kraju, dostarczając im posiłki. W akcji udział biorą również restauracje i szpitale z Rzeszowa.

Rzeszów

ZTM wprowadza ograniczenia kontaktu

RZESZÓW. ZTM wprowadza zakaz bezpośredniego kontaktu z klientem. POP-y zamknięte.

Rzeszów

Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Obsługa klientów zamknięta do odwołania

RZESZÓW. Podobnie jak Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki, również Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie od 16 marca zamyka do odwołania obsługę klientów.

Rzeszów

Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki zaprzestają bezpośredniej obsługi mieszkańców

RZESZÓW. Od 16.03.2020 r. do odwołania Urząd Miasta Rzeszowa oraz Jednostki Organizacyjne Miasta Rzeszowa nie prowadzą obsługi polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem.

Reklama