Rzeszów - Niedziela, 23.02.2025
Reklama

Ratusz wciąż walczy o ceny prądu z PGE Obrót. Sprawa dotyczy spółek komunalnych

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Około 120 jednostek miasta będzie miała takie same opłaty za prąd jak w roku ubiegłym. Temat komplikuje się w przypadku spółek komunalnych, gdzie podwyżka może sięgnąć 70%. Pismo Tadeusza Ferenca trafiło do premiera Mateusza Morawieckiego, który o ustosunkowanie się do zarzutów Ratusza poprosił Ministra Energii.

Dzisiejsza konferencja prasowa w Ratuszu to nie pierwszy raz, kiedy władze miasta za pośrednictwem dziennikarzy chcą przedstawić swoje stanowisko w sprawie propozycji cenowych PGE Obrót. Poprzednim razem, również w lipcu, poruszano w zasadzie podobny temat. Spotkanie dotyczyło propozycji jaką PGE Obrót przedstawiło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji za dostarczanie energii elektrycznej w 2020 roku.

Co więcej, prezydent Tadeusz Ferenc nie pozostawił sprawy jedynie na szczeblu lokalnym i postanawia skierować pismo w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego i o odpowiedzi poinformowano nas właśnie na dzisiejszej konferencji. Z jej treści wynika, że premier po zapoznaniu się z jego treścią, którą można przeczytać TUTAJ, skierował sprawę na ręce Krzysztofa Tchórzewskiego, Ministra Energii, który ma za zadanie udzielić odpowiedzi Tadeuszowi Ferencowi.

Co więcej, wiadomo również, że w pozostałych jednostkach miasta, tj. ROSIR, Miejski Zarząd Dróg itd., ceny pozostaną na poziomie z czerwca 2018 roku: „Wszystkie jednostki miejskie, które kupują prąd, których dotyczyła podwyżka, złożyły stosowne oświadczenia będące podstawą do tego, aby powrócić do cen z czerwca 2018 roku i na podstawie ustawy z grudnia 2018 r. skorzystać z tej możliwości, aby a prąd płacić po tych cenach, które były przed tą potężną podwyżką” – informował Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa.

W praktyce powyższe działania Ratusza sprawią, że mieszkańcy nie zapłacą więcej za prąd w przypadku tych 120 jednostek, choć sytuacje może skomplikować sprawa spółek komunalnych, jaką jest MPWiK. Mówimy tutaj o 71% wzroście aktualnych cen. Choć oferta jaką wystosowała spółka państwa nie jest ostateczną, to zgodnie z wyliczeniami, ceny za wodę i ścieki (za 1 m3) wzrośnie o 10%. Aktualnie w mieście cena za wodę i ścieki wynosi 9,43 za 1m3. Ponadto w związku z podwyżkami wzrosłyby koszty eksploatacyjne w miejskiej spółce, zapewne również o 10%. Na wcześniejszym spotkaniu podano także dokładną kwotę podwyżki w przeciętnym gospodarstwie na osobę, wyliczoną ze średniej, która wynosi 3,3 zł za 1 m3.
Reklama
„Dodam, że interwencja prezydenta trafiła do wszystkich posłów i senatorów. Liczymy na to, że rozpocznie się tak szeroka dyskusja, która doprowadzi do sytuacji, która ma miejsce z jednostkami samorządowymi, bo ustawa o której wcześniej mówiliśmy nie dotyczy spółek komunalnych, a spółki komunalne i ceny, czyli koszty funkcjonowania przekładają się wprost na kieszeń mieszkańców. Stąd interwencja prezydenta” – dodaje Marcin Stopa.

Mamy z kolei i dobrą i złą wiadomość. Na pewno cieszy szybka reakcja jednostek miejskich, jednak sprawa spółek komunalnych wciąż jest niejasna i zależna od interwencji Ministra Energii oraz ewentualnych przyszłych propozycji negocjacyjnych miasta z PGE Obrót. Sprawa zatem wciąż ma charakter otwarty.

„Przyznam się, że mieliśmy nadzieje w decyzji pana premiera Morawieckiego. Stało się to po naszej myśli i wierzymy, że premier podejmuje decyzje, które są zdecydowanie korzystne dla mieszkańców Polski” – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. Wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbędzie z przedstawicielami osiedli: Dąbrowskiego, Piastów i Grota Roweckiego.

Rzeszów

Tak będzie wyglądało Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Ratusz udostępnił wizualizacje nowego stadionu, który powstanie przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie.

Rzeszów

Stadion na os. Budziwój w przebudowie. Są już fundamenty nowego budynku klubowego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa modernizacja stadionu Grunwald Budziwój. Ratusz zapewnia, że prace idą w dobrym tempie. - Gotowe są już m.in. fundamenty nowego budynku klubowego, rozpoczęło się murowanie ścian – informuje Artur Gernand z...

Reklama