Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Ratusz wciąż walczy o ceny prądu z PGE Obrót. Sprawa dotyczy spółek komunalnych

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Około 120 jednostek miasta będzie miała takie same opłaty za prąd jak w roku ubiegłym. Temat komplikuje się w przypadku spółek komunalnych, gdzie podwyżka może sięgnąć 70%. Pismo Tadeusza Ferenca trafiło do premiera Mateusza Morawieckiego, który o ustosunkowanie się do zarzutów Ratusza poprosił Ministra Energii.

Dzisiejsza konferencja prasowa w Ratuszu to nie pierwszy raz, kiedy władze miasta za pośrednictwem dziennikarzy chcą przedstawić swoje stanowisko w sprawie propozycji cenowych PGE Obrót. Poprzednim razem, również w lipcu, poruszano w zasadzie podobny temat. Spotkanie dotyczyło propozycji jaką PGE Obrót przedstawiło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji za dostarczanie energii elektrycznej w 2020 roku.

Co więcej, prezydent Tadeusz Ferenc nie pozostawił sprawy jedynie na szczeblu lokalnym i postanawia skierować pismo w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego i o odpowiedzi poinformowano nas właśnie na dzisiejszej konferencji. Z jej treści wynika, że premier po zapoznaniu się z jego treścią, którą można przeczytać TUTAJ, skierował sprawę na ręce Krzysztofa Tchórzewskiego, Ministra Energii, który ma za zadanie udzielić odpowiedzi Tadeuszowi Ferencowi.

Co więcej, wiadomo również, że w pozostałych jednostkach miasta, tj. ROSIR, Miejski Zarząd Dróg itd., ceny pozostaną na poziomie z czerwca 2018 roku: „Wszystkie jednostki miejskie, które kupują prąd, których dotyczyła podwyżka, złożyły stosowne oświadczenia będące podstawą do tego, aby powrócić do cen z czerwca 2018 roku i na podstawie ustawy z grudnia 2018 r. skorzystać z tej możliwości, aby a prąd płacić po tych cenach, które były przed tą potężną podwyżką” – informował Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa.

W praktyce powyższe działania Ratusza sprawią, że mieszkańcy nie zapłacą więcej za prąd w przypadku tych 120 jednostek, choć sytuacje może skomplikować sprawa spółek komunalnych, jaką jest MPWiK. Mówimy tutaj o 71% wzroście aktualnych cen. Choć oferta jaką wystosowała spółka państwa nie jest ostateczną, to zgodnie z wyliczeniami, ceny za wodę i ścieki (za 1 m3) wzrośnie o 10%. Aktualnie w mieście cena za wodę i ścieki wynosi 9,43 za 1m3. Ponadto w związku z podwyżkami wzrosłyby koszty eksploatacyjne w miejskiej spółce, zapewne również o 10%. Na wcześniejszym spotkaniu podano także dokładną kwotę podwyżki w przeciętnym gospodarstwie na osobę, wyliczoną ze średniej, która wynosi 3,3 zł za 1 m3.
Reklama
„Dodam, że interwencja prezydenta trafiła do wszystkich posłów i senatorów. Liczymy na to, że rozpocznie się tak szeroka dyskusja, która doprowadzi do sytuacji, która ma miejsce z jednostkami samorządowymi, bo ustawa o której wcześniej mówiliśmy nie dotyczy spółek komunalnych, a spółki komunalne i ceny, czyli koszty funkcjonowania przekładają się wprost na kieszeń mieszkańców. Stąd interwencja prezydenta” – dodaje Marcin Stopa.

Mamy z kolei i dobrą i złą wiadomość. Na pewno cieszy szybka reakcja jednostek miejskich, jednak sprawa spółek komunalnych wciąż jest niejasna i zależna od interwencji Ministra Energii oraz ewentualnych przyszłych propozycji negocjacyjnych miasta z PGE Obrót. Sprawa zatem wciąż ma charakter otwarty.

„Przyznam się, że mieliśmy nadzieje w decyzji pana premiera Morawieckiego. Stało się to po naszej myśli i wierzymy, że premier podejmuje decyzje, które są zdecydowanie korzystne dla mieszkańców Polski” – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wyjątkowa nagroda dla Rzeszowa. Konrad Fijołek: To jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dekret o nadaniu tytułu Miasta-Ratownika. 

Rzeszów

Rzeszów gotowy na zimę. O dobry stan dróg i chodników zadba 114 maszyn

RZESZÓW. 114 maszyn, w tym m.in. 17 pługoposypywarek oraz ponad 30 ciągników jest gotowych, aby zadbać o zimowe utrzymanie ulic i chodników w Rzeszowie. Zabezpieczono również sól i piasek do posypywania dróg.

Rzeszów

Troje pieszych potrąconych w Rzeszowie i Jasionce. Policja apeluje o ostrożność

RZESZÓW. Na szczęście żadna z poszkodowanych osób nie odniosła poważniejszych obrażeń. 

Rzeszów

Rozbudowa ul. Matysowskiej dobiega końca

RZESZÓW. W ciągu najbliższych dni mają zakończyć się prace przy rozbudowie ul. Matysowskiej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Będzie jeszcze więcej drzew w Rzeszowie. Trwają jesienne nasadzenia

RZESZÓW. Ponad 500 nowych drzew pojawi się w Rzeszowie w ramach jesiennych nasadzeń. Sadzone są m.in. buki pospolite, dęby szypułkowe, graby pospolite, lipy drobnolistne, klony pospolite i jawory. 

Rzeszów

#AutobusCiepła powraca na ulice Rzeszowa

RZESZOW. 15 listopada 2022 r. wystartowała tegoroczna akcja pod hasłem #AutobusCiepła. Osoby bezdomne i potrzebujące mogą skorzystać z darmowych ciepłych posiłków, wydawanych ze specjalnego autokaru. Akcja potrwa do połowy marca 2023 r.

Rzeszów

Zakończyła się przebudowa ulicy Zygmunta I Starego

RZESZÓW. Wcześniej niż zakładano zakończyły się prace przy rozbudowie ul. Zygmunta I Starego na rzeszowskim osiedlu Wilkowyja. Drogę poszerzono do sześciu metrów, wybudowano także chodniki i ścieżkę rowerową.

Rzeszów

W Rzeszowie rozpoczął się nabór wniosków o preferencyjny zakup węgla

RZESZÓW. Węgiel będzie dystrybuować Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Wnioski będą przyjmowane do 2 grudnia.

Reklama