Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Raport z przebudowy stacji Rzeszów Główny

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Konstrukcje nowych peronów, budowa podziemnego przejścia i przebudowa wiaduktu, oto lista najważniejszych zadań jakie są realizowane na stacji Rzeszów Główny. 2 września rozpoczyna się przebudowa wąskiego wiaduktu na ul. Batorego w szeroki obiekt. O stanie prac informowano podczas wtorkowej konferencji prasowej.
 
27 sierpnia br. w Rzeszowie odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, dyrektora Projektu PLK Wojciecha Wasia oraz kierownika kontraktu PLK Kamila Mergela. Głównym punktem spotkania była prezentacja inwestycji, jaką jest całkowity remont stacji Rzeszów Główny oraz innych prac wykonywanych w ramach przedsięwzięcia.
 
„To jest niezwykle ważne wydarzenia nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa, Podkarpacia, ale także wielu podróżnych, którzy coraz chętniej korzystają z kolei. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom, pojawieniu się nowego przystanku w postaci Rzeszów Zachodni, ale także przebudowy istniejących wiaduktów, poprawi się także wizerunek samej kolei” – mówiła na spotkaniu Ewa Leniart.
 
Całkowita przebudowa stacji Rzeszów Główny
 
Na czas przebudowy stacji zapewniono alternatywne przejścia, dodatkowy peron tymczasowy i specjalne zejście ze starej kładki na perony. Komunikację ułatwia specjalne oznakowanie. Sierpień został wykorzystany na roboty przy konstrukcji przejścia podziemnego od ul. Grottgera do ul. Kochanowskiego.

Pasażerowie zyskają dzięki niemu bezpieczną i sprawną drogę na perony. Długość obiektu to 137 m. Podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania się lepszy dostęp do kolei zapewni 5 wind i 5 schodów ruchomych. Komfort stacji zwiększy również wymienione na ledowe oświetlenie oraz nowe wiaty i ławki. Czytelną orientację zapewnią tablice informacyjne i oznakowanie.
Reklama
„Jest budowane przejście podziemne łączące nie tylko podróżnych z peronami, ale też likwidujące barierę, którą mamy tutaj na stacji. Przejście będzie łączyło plac dworcowy z ul. Kochanowskiego. To przejście również będzie w pełni wyposażone dla osób o ograniczonej możliwości poruszania, poprzez windy oraz schody ruchome” – mówił dyrektor projektu Wojciech Waś.

Efektem dotychczasowych prac na stacji są już widoczne krawędzie dwóch 300 i 400 m peronów. Docelowo będą trzy nowe, wyższe platformy, ułatwiające wsiadanie do pociągu. Nawierzchnia z liniami naprowadzającymi ma ułatwić drogę osobom niewidomym i słabowidzącym.

„Podróżni mieszkańcy korzystają z peronu numer jeden, to jest w ciągu linii kolejowej numer 71, m.in. do Kolbuszowej. Od połowy grudnia podróżni będą mogli korzystać z peronu numer dwa - linia kolejowa 91, m.in. do Krakowa)” – dodaje dyrektor projektu.

Nowa stacja Rzeszów Zachodni i trzy wiadukty

Podróżni od czerwca mogą już korzystać z nowego dodatkowego przystanku Rzeszów Zachodni. Efektem prac PKP PLK są też trzy mosty nad Al. Wyzwolenia, a dla kierowców przygotowano przebudowany przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Marii Konopnickiej.

Inwestycja realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość umowy współfinansowanej ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 mln zł netto. Zakończenie planowane jest w połowie 2021 r.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od nowego roku akademickiego Politechnika uruchamia siedem kierunków w j. angielskim

RZESZÓW. Od roku akademickiego 2019/2020 studia w języku angielskim będą prowadzone na wszystkich wydziałach Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

Karnawałowy Bal Charytatywny na rzecz podopiecznych TITUM

RZESZÓW. 23 lutego 2019 roku w hotelu Blue Diamond w Nowej Wsi obędzie się Karnawałowy Bal Charytatywny organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży TITUM.

Rzeszów

Alarm bombowy w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Ewakuowano ok. 500 osób

RZESZÓW. Policja rozpoczyna sprawdzanie ok. 300 pomieszczeń.

Rzeszów

Odrzucono pomysł radnych PiS odnośnie rozbudowy sześciu skrzyżowań w Rzeszowie

RZESZÓW. Punkt po głosowaniu został usunięty z planu obrad radnych.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska pomoże, w jednej ze szkół średnich, w tworzeniu klas z branży lotniczej

RZESZÓW. Umowę podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej i Adam Krzysztoń, starosta powiatu łańcuckiego.

Rzeszów

UR o petycji w sprawie eksperymentów na zwierzętach: „ma niewiele wspólnego z rzeczywistością”

RZESZÓW. Zwierzęta, na których przeprowadzane będą eksperymenty nie mogą odczuwać stresu.

Reklama