Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Punkt dla uchodźców przy ul. Langiewicza 15 będzie otwarty 7 dni w tygodniu

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W środę, 16 marca przy ul. Langiewicza 15 uruchomiony został specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Punkt będzie działał przez wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 7 do 23.

- Wiele osób, które ucieka przed wojną w Ukrainie chce zostać jak najbliżej granicy, skąd szybko będzie mogła wrócić do swojego kraju. Dlatego wielu uchodźców zdecydowało się zostać w Rzeszowie. I dla tych osób zdecydowaliśmy się uruchomić specjalny punkt urzędu miasta, w którym mogą załatwić podstawowe sprawy formalne - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się przy ul. Langiewicza. Przy tej ulicy, w kamienicy numer 15 został zorganizowany specjalny punkt, w którym uchodźcy mogą załatwić formalności, w tym m.in.  uzyskać nr PESEL.
Wg szacunków miasta, już w pierwszej godzinie funkcjonowania, do punktu zgłosiło się kilkaset osób.

Pierwotnie punkt przy ul. Langiewicza 15 miał działać przez pięć dni tygodnia – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17. Decyzją prezydenta godziny pracy zostały wydłużone. – Teraz punkt będzie działał w systemie dwuzmianowym od godz. 7 do 23 i przez siedem dni w tygodniu – zapowiedział Konrad Fijołek. Wprowadzona została także rejestracja zainteresowanych. Są oni zapisywani na konkretną godzinę, na konkretny dzień. – Dzięki temu mamy nadzieję zmniejszyć kolejkę ludzi oczekujących na zewnątrz – mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Przy Langiewicza 15 na razie jest sześć stanowisk obsługujących uchodźców, siódme jest w trakcie tworzenia. Na miejscu jest także punkt fotograficzny, w którym za darmo robione są zdjęcia potrzebne do dokumentów. Obsługa jest prowadzona także w języku ukraińskim. Na miejscu jest także stanowisko jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej, w którym uchodźcy za darmo otrzymują karty SIM. – Przy założeniu profilu zaufanego najlepiej jest, aby osoba posiadała polski numer telefonu komórkowego. To bardzo ułatwi komunikację z urzędami, z bankami – tłumaczył Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.
Reklama
- Stanowisk do obsługi uchodźców z Ukrainy będzie przybywać. Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem Pawłem Szefernakerem i z Ministerstwem Cyfryzacji. Mamy zapewnienie, że sprzęt niezbędny do obsługi stanowisk, w których nadawane są numery PESEL, czyli specjalistyczne komputery i urządzenia do  pobierania danych biometrycznych, w pierwszej kolejności będzie trafiał do miast znajdujących się w przygranicznych województwach. Gdy tylko do nas trafią będziemy tworzyli kolejne punkty obsługi. Wystąpiliśmy o 20 zestawów urządzeń – dodał Marcin Stopa.

- Zainteresowanie punktem przy ul. Langiewicza już pierwszego dnia jest bardzo duże. Apelujemy o to, aby osoby, które mogą zaczekać ze złożeniem wniosków jeszcze kilka dni zrobiły to. Zapewniamy, że wszyscy na pewno zostaną obsłużeni – powiedziała Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

Informacje dotyczące m.in. procedury nadawania w Rzeszowie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszył przetarg na odbiór śmieci w 2020 i 2021 roku

RZESZÓW. Oferty wykonawców poznamy najwcześniej po 27 sierpnia br.

Rzeszów

Areszt za usiłowanie zabójstwa ojca. Do zdarzenia doszło podczas awantury

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło w sobotę po południu.

Rzeszów

Tymczasowe zmiany w obsłudze klientów w placówkach ZUS i COT

RZESZÓW. Prace rozpoczną się od 2 sierpnia od godziny 14.00.

Rzeszów

Remont stacji Rzeszów Główny. Rozpoczęto przygotowania do budowy przejścia z windami

RZESZÓW. Na stacji Rzeszów Główny przejście pod torami zastąpi kładkę. Będą także windy na perony.

Rzeszów

Rada Ministrów przeciwko poszerzeniu Rzeszowa. Ratusz zapowiada walkę do końca

RZESZÓW. Rada Ministrów podzieliła negatywną opinie wojewody podkarpackiego i Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Rzeszów

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co zaplanował Rzeszów?

RZESZÓW. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Rzeszów

Wybrano listę projektów Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 r.

RZESZÓW. Głosowanie odbędzie się od 30 sierpnia do 20 września br.

Reklama