Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Punkt dla uchodźców przy ul. Langiewicza 15 będzie otwarty 7 dni w tygodniu

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W środę, 16 marca przy ul. Langiewicza 15 uruchomiony został specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Punkt będzie działał przez wszystkie dni tygodnia, w godzinach od 7 do 23.

- Wiele osób, które ucieka przed wojną w Ukrainie chce zostać jak najbliżej granicy, skąd szybko będzie mogła wrócić do swojego kraju. Dlatego wielu uchodźców zdecydowało się zostać w Rzeszowie. I dla tych osób zdecydowaliśmy się uruchomić specjalny punkt urzędu miasta, w którym mogą załatwić podstawowe sprawy formalne - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas środowej konferencji prasowej, która odbyła się przy ul. Langiewicza. Przy tej ulicy, w kamienicy numer 15 został zorganizowany specjalny punkt, w którym uchodźcy mogą załatwić formalności, w tym m.in.  uzyskać nr PESEL.
Wg szacunków miasta, już w pierwszej godzinie funkcjonowania, do punktu zgłosiło się kilkaset osób.

Pierwotnie punkt przy ul. Langiewicza 15 miał działać przez pięć dni tygodnia – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17. Decyzją prezydenta godziny pracy zostały wydłużone. – Teraz punkt będzie działał w systemie dwuzmianowym od godz. 7 do 23 i przez siedem dni w tygodniu – zapowiedział Konrad Fijołek. Wprowadzona została także rejestracja zainteresowanych. Są oni zapisywani na konkretną godzinę, na konkretny dzień. – Dzięki temu mamy nadzieję zmniejszyć kolejkę ludzi oczekujących na zewnątrz – mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Przy Langiewicza 15 na razie jest sześć stanowisk obsługujących uchodźców, siódme jest w trakcie tworzenia. Na miejscu jest także punkt fotograficzny, w którym za darmo robione są zdjęcia potrzebne do dokumentów. Obsługa jest prowadzona także w języku ukraińskim. Na miejscu jest także stanowisko jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej, w którym uchodźcy za darmo otrzymują karty SIM. – Przy założeniu profilu zaufanego najlepiej jest, aby osoba posiadała polski numer telefonu komórkowego. To bardzo ułatwi komunikację z urzędami, z bankami – tłumaczył Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.
Reklama
- Stanowisk do obsługi uchodźców z Ukrainy będzie przybywać. Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem Pawłem Szefernakerem i z Ministerstwem Cyfryzacji. Mamy zapewnienie, że sprzęt niezbędny do obsługi stanowisk, w których nadawane są numery PESEL, czyli specjalistyczne komputery i urządzenia do  pobierania danych biometrycznych, w pierwszej kolejności będzie trafiał do miast znajdujących się w przygranicznych województwach. Gdy tylko do nas trafią będziemy tworzyli kolejne punkty obsługi. Wystąpiliśmy o 20 zestawów urządzeń – dodał Marcin Stopa.

- Zainteresowanie punktem przy ul. Langiewicza już pierwszego dnia jest bardzo duże. Apelujemy o to, aby osoby, które mogą zaczekać ze złożeniem wniosków jeszcze kilka dni zrobiły to. Zapewniamy, że wszyscy na pewno zostaną obsłużeni – powiedziała Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

Informacje dotyczące m.in. procedury nadawania w Rzeszowie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Otwarto nową przechodnie Centrum Medycznego „Medyk”. W sobotę bezpłatne badania [FOTO]

RZESZÓW. Już od dwóch tygodniu funkcjonuje nowa placówka Centrum Medycznego „Medyk”. 

Rzeszów

Ratusz apeluje do kierowców: opuszczajcie jak najszybciej skrzyżowania

RZESZÓW.  Średnia prędkość przejazdu przez skrzyżowania w Polsce wynosi 25 km/h, w Rzeszowie to jedynie 17 km/h. Ratusz problem z korkami upatruje w kierowcach ociągających się przy opuszczaniu skrzyżowania.

Rzeszów

ZTM uruchamia dwie nowe linie komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od dnia 16 września br. ruszy linia nr 14 oraz linia nr 60.

Rzeszów

W Rzeszowie stworzono nowoczesną wersje piłkarzyków

RZESZÓW. W Rzeszowie stworzono pierwsze na świecie piłkarzyki wykorzystujące roboty do gry w piłkę nożną.

Rzeszów

Na drodze prowadzącej na Lisią Górę powstało blisko 100-metrowe graffiti [FOTO]

RZESZÓW. 100 metrowa ściana, 50 artystów i tylko jeden dzień na realizacje.

Rzeszów

W Rzeszowie powstała szkoła robotyki. Ich konstrukcje opierają się na klockach Lego

RZESZÓW. „Marzę o wężu, który jeździ i strzela” – zdradza mały inżynier i przyznaje, że programowania także próbuje.

Rzeszów

Rzeszów wyróżniony podczas ogólnopolskiego konkursu. Chodzi o rozbudowę Al. Gen. W. Sikorskiego

RZESZÓW, POLSKA. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski.

Reklama