Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Pszczoły zamieszkały w kampusie WSIiZ w Kielnarowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe WSIiZ
fot. Materiały prasowe WSIiZ
RZESZÓW. W kampusie WSIiZ w Kielnarowej stanęło 5 uli, zamieszkanych przez pszczoły z gatunku Buckfast. Powstanie pasieki wpisuje się w realizowaną przez Uczelnię Strategię Zrównoważonego Rozwoju i ma zwrócić uwagę społeczności akademickiej na rolę i znaczenie pszczół dla ekosystemu i życia człowieka.

Pasieka będzie także wykorzystywana w celach naukowo – dydaktycznych na dwóch kierunkach studiów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Pasieka będzie częścią Laboratorium bioróżnorodności, gdzie znajdą się także m. in. domki dla owadów.

- Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ze 100 gatunków roślin uprawnych, zapewniających 90% światowego zaopatrzenia w żywność, ponad 70 jest zapylanych przez pszczoły. Owady zapylające stanowią jeden z najważniejszych elementów ekosystemu, a także wskaźnik jakości środowiska. Uświadamianie tego związku oraz troska o zachowanie bioróżnorodności to działania, jakie nasza Uczelnia chce podejmować – mówi dr Małgorzata Gosek, Prorektorka WSIiZ do spraw Nauczania.

Pszczele rodziny zostały zakupione w maju od Pasieki A.F.M. Chahuła „Moja pszczoła”. Gatunek Buckfast ma charakterystyczny wygląd – pszczoły są duże i mają szerokie, żółte paski na tergitach i, co ważne, nie wykazujących zachowań agresywnych. Kielnarowa i jej okolice sprzyjają hodowli pszczół. Przed założeniem pasieki została zweryfikowana całoroczna baza pożytkowa w okolicy i promieniu ok. 2 km, ponadto w kampusie zostały zasadzone rośliny miododajne, takie jak lipy oraz akacje. Rodziny pszczele aktualnie się rozrastają i pierwszy miód powinien być na przełomie lipiec-sierpień 2023. Na dużą ilość nie jestem nastawiony, gdyż pasieka jest nowa i dopiero za rok będzie można mówić o efektach. Niestety, zmiany klimatu spowodowane przez działania człowieka powodują, że pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a zjawiska pogodowe coraz gwałtowniejsze. Jestem jednak dobrej myśli, że działania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odniosą sukces i przyczynią się do rozwoju pasieki i staną się atrakcją na przyszłych studentów nowych kierunków studiów związanych ze zrównoważonym rozwojem – mówi Marcin Dąbrowski, opiekun uli.
Reklama
Kierunki Zrównoważony rozwój i środowisko oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce oferowane przez Kolegium Zarządzania stanowią odpowiedź na aktualne potrzeby związane z prowadzeniem i zarządzaniem przedsiębiorstwem w myśl “zielonej gospodarki”, z poszanowaniem dla przyrody i jej zasobów. Jak mówi dr Joanna Podgórska, prodziekan kolegium Zarządzania ds. kierunku Zarządzanie: W ramach tych studiów studenci dowiedzą się, w jaki sposób włączać zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwem do procesów strategicznych i operacyjnych, działać jako zrównoważony przedsiębiorca lub towarzyszyć i doradzać firmom na drodze do zrównoważonego modelu biznesowego. Takich specjalistów obecnie potrzebują zarówno prywatne firmy, jak i instytucje i samorządy.

Tworzenie przy zakładach pracy lub instytucjach pasiek to tylko jedna z wielu opcji, jakie można wykorzystywać w promowaniu idei zrównoważonego rozwoju oraz autentycznym wspieraniu bioróżnorodności. Nasi absolwenci nie będą się obawiali proponowania firmom tego typu rozwiązań, bo dokładnie przyjrzą się całemu procesowi w czasie zajęć praktycznych na kampusie w Kielnarowej – dodaje dr Joanna Podgórska.

 
Źródło: Informacja prasowa WSIiZ
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policjanci na skrzyżowaniach. Kolejny piątek z akcją "Przejazdne skrzyżowania"

RZESZÓW. Dziś kolejny piątek z policyjnymi patrolami na największych rzeszowskich skrzyżowaniach.

Rzeszów

W Rzeszowie wystawiono księgę kondolencyjną dedykowaną Kornelowi Morawieckiemu

RZESZÓW. W holu głównym Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wystawiona została księga kondolencyjna dedykowana zmarłemu Kornelowi Morawieckiemu.

Rzeszów

Kolejne dofinansowanie na zakup samochodów dla policji. Tym razem mowa o 180 tys. zł

RZESZÓW. Policja wystosowała wniosek o 180 tys. zł dofinansowania na zakup dwóch samochodów typu bus.

Rzeszów

W każdą środę tego roku bezpłatne porady i badania w NFZ

RZESZÓW. Aby skorzystać z porad oraz badań nie potrzebujemy żadnych dokumentów.

Rzeszów

Wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej w Google Maps uwzględni Rzeszów?

RZESZÓW. Ratusz zapewnia, że usługa zostanie wprowadzona w przyszłym roku.

Rzeszów

Pierwsze miejsce dla Rzeszowa za wydatki inwestycyjne

RZESZÓW. Statuetka trafi w ręce władz miasta dopiero 2 października.

Rzeszów

Bilety semestralne dla studentów już dostępne

RZESZÓW. Cena za bilet na wszystkie linie komunikacji miejskiej wynosi 188 zł.

Rzeszów

Przerwa w dostawie wody dla mieszkańców Al. Rejtana i ul. Popiełuszki

RZESZÓW. W godzinach od 23:00 do 06:00 nastąpi przerwa w dostawie wody zimnej i ciepłej.

Reklama