Rzeszów - Sobota, 22.02.2025
Reklama

Pszczoły zamieszkały w kampusie WSIiZ w Kielnarowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe WSIiZ
fot. Materiały prasowe WSIiZ
RZESZÓW. W kampusie WSIiZ w Kielnarowej stanęło 5 uli, zamieszkanych przez pszczoły z gatunku Buckfast. Powstanie pasieki wpisuje się w realizowaną przez Uczelnię Strategię Zrównoważonego Rozwoju i ma zwrócić uwagę społeczności akademickiej na rolę i znaczenie pszczół dla ekosystemu i życia człowieka.

Pasieka będzie także wykorzystywana w celach naukowo – dydaktycznych na dwóch kierunkach studiów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Pasieka będzie częścią Laboratorium bioróżnorodności, gdzie znajdą się także m. in. domki dla owadów.

- Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ze 100 gatunków roślin uprawnych, zapewniających 90% światowego zaopatrzenia w żywność, ponad 70 jest zapylanych przez pszczoły. Owady zapylające stanowią jeden z najważniejszych elementów ekosystemu, a także wskaźnik jakości środowiska. Uświadamianie tego związku oraz troska o zachowanie bioróżnorodności to działania, jakie nasza Uczelnia chce podejmować – mówi dr Małgorzata Gosek, Prorektorka WSIiZ do spraw Nauczania.

Pszczele rodziny zostały zakupione w maju od Pasieki A.F.M. Chahuła „Moja pszczoła”. Gatunek Buckfast ma charakterystyczny wygląd – pszczoły są duże i mają szerokie, żółte paski na tergitach i, co ważne, nie wykazujących zachowań agresywnych. Kielnarowa i jej okolice sprzyjają hodowli pszczół. Przed założeniem pasieki została zweryfikowana całoroczna baza pożytkowa w okolicy i promieniu ok. 2 km, ponadto w kampusie zostały zasadzone rośliny miododajne, takie jak lipy oraz akacje. Rodziny pszczele aktualnie się rozrastają i pierwszy miód powinien być na przełomie lipiec-sierpień 2023. Na dużą ilość nie jestem nastawiony, gdyż pasieka jest nowa i dopiero za rok będzie można mówić o efektach. Niestety, zmiany klimatu spowodowane przez działania człowieka powodują, że pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a zjawiska pogodowe coraz gwałtowniejsze. Jestem jednak dobrej myśli, że działania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odniosą sukces i przyczynią się do rozwoju pasieki i staną się atrakcją na przyszłych studentów nowych kierunków studiów związanych ze zrównoważonym rozwojem – mówi Marcin Dąbrowski, opiekun uli.
Reklama
Kierunki Zrównoważony rozwój i środowisko oraz Zrównoważony rozwój w gospodarce oferowane przez Kolegium Zarządzania stanowią odpowiedź na aktualne potrzeby związane z prowadzeniem i zarządzaniem przedsiębiorstwem w myśl “zielonej gospodarki”, z poszanowaniem dla przyrody i jej zasobów. Jak mówi dr Joanna Podgórska, prodziekan kolegium Zarządzania ds. kierunku Zarządzanie: W ramach tych studiów studenci dowiedzą się, w jaki sposób włączać zrównoważone zarządzanie przedsiębiorstwem do procesów strategicznych i operacyjnych, działać jako zrównoważony przedsiębiorca lub towarzyszyć i doradzać firmom na drodze do zrównoważonego modelu biznesowego. Takich specjalistów obecnie potrzebują zarówno prywatne firmy, jak i instytucje i samorządy.

Tworzenie przy zakładach pracy lub instytucjach pasiek to tylko jedna z wielu opcji, jakie można wykorzystywać w promowaniu idei zrównoważonego rozwoju oraz autentycznym wspieraniu bioróżnorodności. Nasi absolwenci nie będą się obawiali proponowania firmom tego typu rozwiązań, bo dokładnie przyjrzą się całemu procesowi w czasie zajęć praktycznych na kampusie w Kielnarowej – dodaje dr Joanna Podgórska.

 
Źródło: Informacja prasowa WSIiZ
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. Wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbędzie z przedstawicielami osiedli: Dąbrowskiego, Piastów i Grota Roweckiego.

Rzeszów

Tak będzie wyglądało Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Ratusz udostępnił wizualizacje nowego stadionu, który powstanie przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie.

Rzeszów

Stadion na os. Budziwój w przebudowie. Są już fundamenty nowego budynku klubowego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa modernizacja stadionu Grunwald Budziwój. Ratusz zapewnia, że prace idą w dobrym tempie. - Gotowe są już m.in. fundamenty nowego budynku klubowego, rozpoczęło się murowanie ścian – informuje Artur Gernand z...

Reklama