Rzeszów - Piątek, 04.04.2025
Reklama

Przy ul. Towarowej będzie tymczasowe składowisko „potencjalnie niebezpiecznych odpadów”

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Ratusz sprzeciwia się planom marszałka, które mówią o utworzeniu tymczasowego parkingu dla pojazdów przewożących odpady. Marszałek przekonuje, że niebezpiecznych substancji tam nie będzie.

W ubiegłym roku wprowadzono nowe przepisy w Planie Gospodarki Odpadami, które obligują marszałka do wskazania miejsca, do którego kierowane są pojazdy przewożące odpady zatrzymane przez Straż Graniczną, Policję, Krajową Administracje Skarbową oraz Inspekcje Transportu Drogowego, przez wzgląd m.in. na uchybienia formalne lub sposób ich przewożenia.

Takie miejsce wyznaczono tymczasowo na terenie miasta Rzeszowa przy ul. Towarowej. Prezydent Rzeszowa wydał rzecz jasna negatywną opinie, aby taki parking powstał na ww. ulicy, jednak nie zgłosił żadnej innej propozycji, przez co Sejmik Województwa Podkarpackiego odpowiednią uchwałą przyjął teren zaproponowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Stanowisko Ratusza i Urzędu Marszałkowskiego

W dniu wczorajszym w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa w sprawie potencjalnych zagrożeń jakie niesie za sobą ulokowanie odpadów w obrębie miasta: „Jeżeli taki transport zostanie tam skierowany i będzie tam na tym parkingu stał dzień, dwa, trzy, to mogą nastąpić różnego rodzaju reakcje chemiczne, które mogą powodować rozszczelnienie tej instalacji i skażenie terenu” – wyjaśniał zastępca prezydenta Rzeszowa, Andrzej Gutkowski.

Miasto uważa, że parking znajduje się na terenie zbyt gęsto zaludnionym i położonym w centrum Rzeszowa. Ponadto – zdaniem ratusza – przetrzymywanie takich odpadów może prowadzić do uwalniania gazów, wycieków oraz wybuchów. Kilka godzin później na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim, marszałek Władysław Ortyl przekonywał, że tego typu sytuacje nie będą miały miejsca, a odpady niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne tam nie trafią.
Reklama
„Te odpady, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa mieszkańców są kierowane na inne miejsca” – przekonuje marszałek. Ponadto słyszmy, że pojazdy nie będą otwierane i będą na parkingu stacjonować jedynie do czasu usunięcia formalnych uchybień, przez które zostały tam skierowane przez odpowiednie służby: „Nie powinno nic się tam dziać złego, tam powinny być tylko odpady, których zakwestionowano sposób transportu, brak dokumentacji lub tym podobne rozbieżności” – dodawał obecny na konferencji dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Kulig.

Jak przekonują w Urzędzie Marszałkowskim ma być to jedynie miejsce tymczasowe. Dodajmy, że w myśl uchwały, o której wspominamy na początku, takie miejsca muszą spełniać wymagania miejsc do składowania odpadów. W dalszej wypowiedzi dyrektora Kuliga słyszymy następujące stwierdzenie: „Miejsce to ma spełniać wymagania miejsca do składowania odpadów. W szczególności przygotowanie takiego miejsca polegać będzie na odpowiednim uszczelnieniu terenu, zabezpieczeniem przed postronnymi osobami, wprowadzeniem monitoringu”.

Parking i postój

Od września poprzedniego roku do 4 kwietnia 2019 roku były trzy pojazdy, które naruszyły wymagania dla transportu odpadów. Na pytanie jak długo przy ul. Towarowej znajdował się będzie taki parking, słyszmy że około kilku tygodni, a postój pojazdów nie ma ograniczenia czasowego, wszystko jest uzależnione od postępowania administracyjnego.

Parking strzeżony przy ul. Towarowej jest prowadzony przez Przedsiębiorstwo Przewozowe Podkarpackiej Komunikacji Samochodowej , które dzięki udostępnieniu miejsca będzie mogło skorzystać z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa rewitalizacja parku na Słocinie w ramach projektu „Parki miejskie mają znaczenie” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W parku im. W. Szafera, prowadzone są prace rewitalizacyjne w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska pn. „Parki miejskie mają znaczenie – Nowe podejście do zarządzania zielenią miejską…”. Na ten cel...

Rzeszów

Z Rzeszowa do Gdańska w 75 minut. LOT wraca z bezpośrednim połączeniem

RZESZÓW. W czerwcu, Polskie Linie Lotnicze LOT ponownie uruchomią bezpośrednie połączenie z podrzeszowskiego lotniska do Gdańska. Lot trwa zaledwie 75-minut. Dzięki temu, szybko i komfortowo można dostać się nad polskie morze, a...

Rzeszów

Cała branża ślubna w jednym miejscu. W niedzielę Targi Ślubne w hali Podpromie

RZESZÓW. W niedzielę, 2 lutego w Rzeszowie odbędzie się XXII edycja Podkarpackich Targów Ślubnych. To doskonała okazja dla narzeczonych by zapoznać się z ofertą firm z branży ślubnej w jednym miejscu.

Rzeszów

Kradł rowery na terenie Rzeszowa. Jest już w rękach policji

RZESZÓW. 18-letni mieszkaniec Rzeszowa został zatrzymany w sprawie kradzieży kilku rowerów. Młody mężczyzna przyznał się do winy. Usłyszał już pierwsze zarzuty.

Rzeszów

Postępują prace przy rozbudowie rzeszowskiego „Elektronika” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Ratusz informuje, że roboty prowadzone są bardzo sprawnie. Nie wykluczone, że inwestycja będzie gotowa wczesnej niż zakładano.

Rzeszów

Nowość na lotnisku w Jasionce. Technologia usprawniająca punktualność

RZESZÓW/JASIONKA. Na lotnisku w Jasionce wdrożono system Digital ATC Clearance (DCL), w celu poprawy punktualności przed sezonem Lato 2025. Rzeszów jest jednym z pięciu miast w Polsce, w których zastosowano tę technologię.

Rzeszów

Przez lata znęcał się nad żoną, w końcu ją zabił. Grzegorz J. z Lubeni usłyszał wyrok

RZESZÓW. 17 lat pozbawienia wolności – taki wyrok usłyszał Grzegorz J., który fizycznie i psychicznie znęcał się nad żoną, a w końcu ją zabił. Mężczyzna od ponad dwóch lat przebywa w areszcie....

Rzeszów

Przy ul. Cichej powstaje Podkarpackie Centrum Sportu Akademickiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa budowa Podkarpackiego Centrum Sportu Akademickiego, które stanowi kolejny etap tworzenia uniwersyteckiego kompleksu sportowego. Wartość inwestycji to ponad 26 mln zł. Jak informuje biuro prasowe UR, prace idą zgodnie z harmonogramem.

Reklama